Десятки звільнених населених пунктів Донецької області восени 2022 року були повністю знеструмлені через запеклі бої та постійні атаки російських окупантів. Нині в деякі з них повернувся мобільний зв’язок, відновлюють електрику та газ. А там, де російські снаряди не залишили каменя на камені, волонтери ремонтують будинки. У знищеному селі Богородичне побувала військова кореспондентка телеканалу FREEДОМ Альона Грамова.
Під час активних бойових дій навесні та влітку минулого року російські окупанти робили безліч спроб захопити Богородичне, проте українські війська щоразу повертали село під свій контроль.
Після остаточного визволення населеного пункту українськими Силами оборони там мешкало двоє мирних мешканців, тому його називали мертвим. Але після деокупації люди повертаються на батьківщину.
Пенсіонерка Любов народилася і виросла в Богородичному. Під час російської окупації жінка виїжджала, повернулася лише навесні цього року. Від її будинку вцілів лише підвал. У ньому Любов і облаштувала собі тимчасове житло. Каже, більше їхати не хоче.
“Вдома… І душа радіє, що я вдома, на своїй землі. Це моя батьківщина, моя Україна! Це моя рідна Україна!”, — каже жінка.
Місцеві не хотіли жити в окупації, тож знаходили будь-які шляхи, щоб вибратися з села. Багато хто звертався по допомогу до українських військових
“Я пішов на позиції вгору, військові забрали. Там доби дві ще в окопах жив при таких обстрілах, що вивезти не могли”, — згадує місцевий житель Володимир.
До російського вторгнення у Вахтанга був свій маленький бізнес. Чоловік займався вантажними перевезеннями. Після візиту в село так званих визволителів у нього практично нічого не залишилося. На місці гаража — руїни, а будинок розбитий російськими снарядами. Навіть підвал, який Вахтанг обладнав на випадок обстрілів — не вцілів.
“Тут син спав, тут дружина, а там я. Буржуйка стояла, я вже її виніс у двір. Стіна ще не закінчується, бачите яка товста, я думав тонша. Прилетіло з того боку й ударною хвилею вилетіло, тут усе було завалено”, — розповідає чоловік.
На інформацію, що путінські війська хочуть знову захопити ці території, місцеві реагують із насмішкою
“Багато хто і чого хоче. Це ж не означає, що так буде. Я взагалі хочу, щоб вони всі здохли в один день”, — каже Вахтанг.
Вахтанг із сім’єю вирішили провести зиму в розбитому будинку. До настання холодів поспішають його частково відремонтувати. Будматеріалами постраждалих забезпечила благодійна організації U-SAVED UA. У фонді є і будівельна бригада
Проблем у Богородичному вистачає. Але найбільше місцеві хочуть, щоб їм провели розмінування. Наразі від вибухонебезпечних предметів розчищені лише дороги
“Не те що ми сподіваємося, що це запустить процес повернення. Сподіваємося, що це буде перший крок розірвати це замкнене коло. Ми допомогли людям, можливо влада задумається про розмінування. Або хоча б якщо люди вирішать повернутися наступного року, то щоб хоч локально проводилося розмінування”, — зазначає проєкт-менеджер благодійної організації “Фонд “U-SAVED UA” у Донецькій області Сергій Іванов.
За рік до населеного пункту повернулося трохи понад 30 людей. Місцеві кажуть, волонтери допомагають усім. Навіть гарячі обіди людям передають через розбитий міст із сусіднього Святогірська. До початку повномасштабної війни тут мешкали 700 людей.
Читайте також: З вертолітним майданчиком та потужними бомбосховищами: в Ізюмі відбудовують зруйновану росіянами лікарню (ВІДЕО)