Розбіжності між Китаєм та Росією можуть перерости у складнішу конфронтаційну форму — аналіз Єфремова

Ілюстративне фото: ap.org

Розбіжності між Китаєм і Російською Федерацією можуть перерости у складнішу конфронтаційну форму. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив доцент кафедри міжнародних відносин НаУКМА, експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.

За його словами, Росія зберігає стратегічну важливість для Китаю в їхній коаліції з боротьби з так званою американською гегемонією.

“Росія — це той троянський кінь, за допомогою якого Китай руйнує сконструйований Сполученими Штатами світопорядок, змінюючи його. Але Росія також залишається й дуже ризикованим партнером для Китаю в цій дії”, — сказав експерт.

Він зазначив, що з погляду РФ усі методи хороші, й краще зруйнувати наявний світопорядок дощенту, щоб там потім процвітала багатополярність.

“І в рамках цієї багатополярності Росія отримає широкі можливості для того, щоб захищати, відстоювати та просувати свої національні інтереси. Але Китай на це дивиться по-іншому. Китай, у принципі, зацікавлений у збереженні наявної конструкції, просто в заміні ядра або лідера в цій конструкції — зі Сполучених Штатів на нього самого, на Китай. І дії Китаю спрямовані на те, щоб його не зруйнувати, а стабілізувати. Тут починаються розбіжності між цими двома країнами”, — сказав Єфремов.

Експерт вважає, що у цих країн склалася ситуативна коаліція проти США, але далі їхні шляхи розходяться.

“У рамках такого підходу, у рамках взаємної недовіри, яка між ними зберігається, вони обидві ці країни вживають заходів стосовно того, щоб убезпечити себе від того, що їхній цей партнер потім опиниться в якомусь ексклюзивному або переважному становищі стосовно нього. Тобто Росія знижує ризики, пов’язані з Китаєм стосовно себе. Точно так само і Китай знижує ризики. Між ними існує багато розбіжностей, багато недомовок, багато точок зіткнення інтересів. І все це рано чи пізно може перерости в якусь складнішу конфронтаційну форму. Принаймні, такий потенціал зберігається, і він дуже великий. Але наразі їх об’єднує бажання боротися проти Сполучених Штатів. І це має як характер національного завдання, так і зумовлено психологічними вподобаннями та візією їхніх лідерів на існуючий світопорядок”, — зазначив Єфремов.

Читайте також: У відносинах Росії та Китаю стали проявлятися протиріччя — деталі від політолога

Прямий ефір