53 особи загинули, майже 300 отримали тяжкі травми та поранення після того, як 3 вересня російські терористи випустили балістичні ракети “Іскандер-М” по території шестиповерхового навчального закладу в Полтаві. Другу добу на місці трагедії триває розбір завалів. За даними Полтавської служби з надзвичайних ситуацій, під уламками шукають орієнтовно ще 5 людей. Служба безпеки України вже шукає авторів відео, які з’явилися у мережі у перші миті після удару. У місті оголошено триденну жалобу, інформує FREEДОМ.
Напередодні у Полтаві пролунали два потужні вибухи: росіяни атакували балістичними ракетами шестиповерховий навчальний заклад та корпус місцевої лікарні. Лідії Тандур — 70 років. Жінка живе поряд із місцем удару та бачила, як ракети летіли на людей.
“Я у дворі там була. Брат бачив другу, а я першу — велика така гуділа, з боку Харкова вона летіла. Що вони хочуть, я не знаю, але так не можна. Навіщо по людях, безневинним? Нам було видно, як воно горіло, і бійся тепер. Навіть страшно тепер у магазин сюди йти”, — розповідає жінка.
Ніні Шимко — 76 років. Під час удару жінка була вдома. Зізнається, на момент вибуху було дуже страшно. Вона не розуміє, чому росіяни вбивають мирних українців.
“У мене перший поверх… Вибило половину балкона, я його дощечками заслонила. Як я? Плачу, страшно…”, — каже мешканка Полтави.
Обстрілом пошкоджено понад 40 будівель у місті, серед них — багатоквартирні та приватні будинки.
Місце удару досі оточене поліцією та співробітниками Національної гвардії України. Другу добу полтавські рятувальники розбирають завали, їм допомагають колеги з Київської та Черкаської областей. Під уламками продовжують шукати людей, повідомив начальник Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) України у Полтавській області Андрій Хижняк.
“На даний момент вивезено понад тисячу тонн різного виду уламків, роботи продовжуються. Ми на 70% розібрали зруйновані конструкції: обстежили поверх за поверхом шестиповерхову будівлю. Орієнтовно, зараз під завалами — знову ж таки, це цифра орієнтовна — близько п’яти осіб”, — поінформував Андрій Хижняк.
Через велику кількість постраждалих місцеві лікарні зазнають дефіциту запасів крові. Для поповнення запасів полтавці активно приходять до обласного центру крові. Люди стоять у чергах, а у залі, де беруть кров, розставлені тапчани для прийому всіх бажаючих.
Дмитру Тривайлу — 36 років, він має рідкісну групу крові — 4-ту позитивну, він прийшов, щоб стати донором для постраждалих від російської терористичної атаки.
“Вирішив сьогодні, бо вчора така ситуація була… Як не допомогти? Кожен уже як може, так і допомагає. Це найменше, що я міг зробити”, — каже чоловік.
“Близько 150-170 осіб учора здали кров, приблизно таку ж кількість, а може й більше сьогодні бачимо. Усі лікарні забезпечені повністю компонентами крові, продовжуємо працювати та забезпечувати наші лікарні та постраждалих”, — повідомив головний лікар Полтавської обласної станції переливання крові Володимир Рудиков.
Волонтери також допомагають з перших хвилин трагедії у Полтаві: везуть все необхідне до шпиталю та лікарень, де перебувають постраждалі.
На даний момент важких — близько 40 осіб, поки лікарі мають все необхідне, але далі людям потрібна буде допомога — реабілітація.
“Зараз вони кажуть, що всі потреби закривають, але це перший день. На перший день вони завжди мають недоторканний запас. Але лікування продовжується надалі. Я сама лікар, допомагаємо, їздимо на передову, але вчора була передова Полтава. Страшне горе, страшне, страшне те, що сталося”, — ділиться волонтерка Ірина Каптур.
Тим часом у СБУ розглядають можливість коригування ракетної атаки по Полтаві 3 вересня. Наразі на місці тривають слідчі дії, у роботі — кілька версій.
“Факт ракетного удару внесено до Єдиного реєстру досудових рішень — відкрито відповідне кримінальне провадження, в рамках якого здійснюються відповідні процесуальні заходи. Наразі триває огляд місця події, другий день поспіль”, — зазначає начальник Управління СБУ в Полтавській області Костянтин Семенюк.
У зв’язку з трагедією в Полтаві оголосили триденну жалобу, в місті приспущено прапори та скасовано всі розважальні заходи. Полтава горює за загиблими.
Читайте також: Десятки загиблих і сотні поранених: масовані ракетні удари по мирних містах України обговорили експерти
Як повідомлялося, 4 вересня близько 6:00 Львів та область зазнали комбінованого російського удару. За попередньою інформацією, регіон був атакований чотирма ракетами і трьома безпілотниками. У самому Львові влучання припали на житлову та міську інфраструктуру. Через терористичну атаку загинули семеро людей і понад 60 дістали поранення.