Роспропагандисти понесуть відповідальність нарівні з воєнними злочинцями — експерт навів приклад трибуналу щодо Руанди

Захар Тропін. Скріншот: uatv.ua

Відповідальність російських пропагандистів, які збуджують ненависть проти українського народу, буде нарівні з воєнними злочинцями. Про це сьогодні, 16 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, кандидат юридичних наук Захар Тропін.

Він зазначив, що відповідальність несуть фізичні особи, і це залежить від ступеня участі цих осіб.

“Важливо, що коло осіб, яке підлягатиме відповідальності, дуже широке: від прямих виконавців до організаторів та підбурювачів. Я не дарма говорю про підбурювачів, оскільки відповідальності підлягатимуть навіть так звані “журналісти” з Росії, які своїми діями та, іншими словами, це пропагандисти, які своїми діями фактично підбурюють до скоєння цих злочинів. Так ось, вони також підлягатимуть відповідальності”, — сказав Тропін.

За словами експерта, процедура йтиме двома основними шляхами. Перше — міжнародна — Міжнародний кримінальний суд. Друге — переслідування на національному рівні.

“Тут, звичайно ж, першу роль відіграватиме Україна та кримінальні справи, порушені на території України. Також уже багато європейських держав порушили справи щодо воєнних злочинів, злочинів проти людяності, скоєних Росією на території України. І вони заявили про те, що вони також здійснюють розслідування. Паралельно діятиме процес Міжнародного кримінального суду та національної юрисдикції, зокрема України. Міжнародний кримінальний суд зосередиться на те, що називається Big Fish (“велика риба”), тобто на великих, великих діячах, на командувачів армії, на високопоставлених політичних діячах, військових і високопоставлених військових. А також на випадки масових вбивств, як, наприклад, те, що свого часу розкрилося у Бучі, те, що зараз було відкрито в Ізюмі. Я впевнений, що це стане окремим епізодом розслідування Міжнародного кримінального суду”, — пояснив Тропін.

Щодо підбурювачів, експерт навів приклад Міжнародного трибуналу щодо Руанди (МТР), де журналістів у Руанді було притягнуто до відповідальності за підбурювання стосовно вбивства народності на території Руанди, тобто здійснення геноциду.

“Тобто є чіткі вироки вже, які були винесені журналістам. А щодо переслідування, тут головна проблема полягає в тому, що якщо говорити про Міжнародний кримінальний суд, він не визнає заочного засудження. Для того, щоб Міжнародний кримінальний суд засудив людину, потрібна її фізична присутність. Тому тут це стане певною перешкодою. Я впевнений, що згодом, у міру того, як відловлюватимуться ці злочинці, вони передаватимуться Міжнародному кримінальному суду і там будуть засуджені”, — розповів Тропін.

Він нагадав, що в Україні вже було винесено вироки військовим армії РФ за воєнний злочин.

“Я думаю, що це набиратиме обороту не лише в Україні, а й у Міжнародному кримінальному суді. Але якщо говорити про Міжнародний кримінальний суд і взагалі міжнародні судові органи, хороший аналог — це каток, він дуже повільно набирає обертів. Але якщо він уже набирає, він практично не зупиняється, доки не буде досягнуто результату і всіх винних не буде притягнуто до відповідальності”, — зазначив Захар Тропін.

Реакція на визнання Росії державою — спонсором тероризму прискорить розслідування злочинів, вважає експерт.

Читайте також: Через дії українських військових змінили тон навіть Симоньян, Кисельов та Соловйов: інтерв’ю з главою фонду “Русь сидящая” Ольгою Романовою

Нагадаємо, раніше Тропін розповів, що те, що відбувалося у містах Буча Київської області та Ізюм Харківської області, підтверджує злочини Росії проти людства та цілеспрямований геноцид українського народу.

Прямий ефір