П’ятий рік поспіль у Росії скорочується населення. Демографічну кризу вже можна порівняти з кризою 90-х, вважають російські демографи. Наприкінці 2023 року вони очікують найнижчу народжуваність за всю історію Росії. Головна причина — падіння реальних доходів росіян і відсутність перспектив на тлі розв’язаної війни проти України, мобілізації, санкцій і як наслідок деградації економіки, інформує FREEДОМ.
За минулий рік населення Росії скоротилося майже на півмільйона осіб. Такі відомості станом на січень 2023 року публікує Федеральна служба статистики Росії. Народжуваність стала рекордно низькою з 2001 року, також зростає смертність і до її природного відсотка додалася і не дуже природна причина.
“Тим часом смертність повинна за указом президента Росії знижуватися в нашій країні. Тобто указ президента не виконується щодо збільшення очікуваної тривалості життя, щодо зниження смертності. Для зниження смертності насамперед потрібне збільшення доходів людей, а вони у нас скорочуються. Фінансово-економічний блок щодо цього нічого зробити так і не зміг. Також для збільшення тривалості життя потрібне підвищення доступності безоплатної медичної допомоги. Цього теж не відбулося 2023 року”, — каже ректорка Вищої школи організації та управління охороною здоров’я Гузель Улумбекова.
І ситуація не зміниться, вважають демографи. Не рятують навіть потуги Кремля з програмою материнського капіталу, в рамках якої за народження першої дитини платять близько 6 тис. дол. Крім того, програму непослідовно реалізують, щоразу продовжуючи дію ініціативи в останній момент, не даючи людям впевненості, що їм заплатять.
“Жодних перспектив підвищення рівня народжуваності немає взагалі. По-перше, економічна ситуація невизначена, по-друге, війна йде, по-третє, маткапітал перенесли на першу дитину, і це не простимулювало народження первістків, натомість зменшило кількість народжень другої дитини”, — звертає увагу російський демограф Олександр Ракша.
Реальні доходи росіян падають, це складно приховати за маткапіталом і “гробовими”, які отримують сім’ї загиблих російських солдатів на фронтах війни в Україні.
“Гробові” тільки штучно, для статистики, утримують рівень бідності Росії, адже більшість росіян ніколи раніше не бачили сум, порівнянних із виплатою за загиблого.
Згідно з даними Росстату, за межею бідності в Росії понад 17 млн росіян — це 11% населення. При цьому 60% всіх національних благ, підрахували у швейцарському банку Credit Suisse, зосереджені у 1% відсотка росіян. Військово орієнтована політика Кремля винищує середній клас, який є гарантом плати податків і соціальної стійкості суспільства.
“Середній клас — це стійкість суспільства. В усьому світі, не тільки в Росії, але в усьому світі, в цивілізованому світі, сягає понад 50%, а в Росії він тане на очах”, — акцентує доктор економічних наук, заступник голови Національного банку України (2005-2007 рр.) Олександр Савченко.
Наприкінці 2023 — початку 2024 року російські демографи очікують найнижчу річну народжуваність в історії Росії. Це буде пов’язано з подальшою деградацією економіки, тенденція кінця 2022 року, коли реальні доходи росіян знизилися в 75 регіонах, кочує у 2023 рік.
“Стан деградації, деградації такої, якій не видно кінця і краю. Усі розмови, що російська економіка відновиться 2025 року або 2027 року – маячня, тому що немає жодних чинників, які б цей тренд розвернули. Виняток: якщо закінчиться війна. Але якщо вона закінчиться не просто якимось перемир’ям, лінією розмежування, а закінчиться поразкою Росії і поверненням Росії в систему світового права”, — зазначає економіст Максим Миронов.
Втрати Росії на полі бою, наявна мобілізація, втеча тих, хто не хоче померти в Україні або жити в путінській Росії, все це прискорює демографічний крах Москви. Збиток, заподіяний війною, пише Bloomberg, уже можна порівняти з демографічною кризою 90-х.
Згідно з офіційними планами російського уряду, зупинити принаймні скорочення чисельності населення хотіли вже у 2022 році, але вважали за краще вести повномасштабну війну проти України. І що довше вона триватиме, то гіршими для Росії будуть наслідки глибокої демографічної кризи.
Читайте також: Нестабільний рубль та інфляція: що буде з економікою РФ у 2023-му (ВІДЕО)