Делегати З’їзду народних депутатів Росії вчетверте зібралися у Польщі — працюють над новим законодавством країни. Його пишуть близько 100 російських опозиціонерів — колишніх депутатів різних рівнів, які раніше представляли приблизно 7,5 млн російських виборців. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ заявив засновник каналу “Утро Февраля”, депутат Держдуми РФ (2007-2016 рр.) Ілля Пономарьов.
“Вже підготовлено майбутню перехідну Конституцію, ту, яка запрацює наступного дня після зміни влади. Підготовлено проєкти актів про мир, перехідний період, який визначає, яким чином відбудеться деокупація України та демілітаризація Росії. Ми послідовно працюємо щодо встановлення взаємовідносин із сусідніми країнами та російськими регіонами, тому що ми виступаємо за право народів на самовизначення. Якась кількість, мабуть, із нинішніх суб’єктів Російської Федерації захочуть піти у самостійне плавання. Треба визначити правила, за якими це відбуватиметься, щоб це було мирно, не насильно. Ми маємо це зробити. Зокрема, на цьому з’їзді було обговорено проблеми Кавказу”, — розповів гість ефіру.
Він також повідомив, що депутати розглянули закон про місцеве самоврядування: 140 сторінок та 300 поправок.
“Це аналог реформи децентралізації, яка проходила в Україні, яка, я щиро вважаю, є однією з успішних українських реформ. Вона значною мірою була зроблена колись з допомогою досвіду Польщі. Ми спираємось на той самий український досвід і на польський досвід, готуючи свій варіант цієї реформи. І, на мій погляд, саме це дасть змогу вибити табуретку з-під дупи тієї влади, яка зараз монопольно править Росією. Влада має піти на місця”, — коментує Пономарьов.
Крім того, депутати готують законодавство, яке дозволить деолігархізувати економіку.
Пономарьов наголосив: З’їзд народних депутатів Росії — це на сьогодні єдиний представницький орган в екзилі, який має хоча б мінімальну легітимність. Адже у його складі колишні російські депутати. Він висловив жаль, що Росія не має своєї Тихановської — обраного президента Білорусі. Легітимність — важлива.
“Справа не лише у Заході. Хоча Захід у цьому випадку дуже важливий, тому що російські еліти сприймають це як силу, і всі хочуть бути частиною сили, всі хочуть притулитися до успіху, втекти від Путіна. Запитання: куди втекти? Хто і де на тебе чекає? Україну вони у такій якості не розглядають, а Захід розглядають. І саме тому російські опозиціонери намагаються випросити якийсь “ярлик на князювання” у Заходу. Але треба не просити, треба боротися, треба воювати, треба протидіяти агресії, треба чинити збройний опір загонам путіністів — це дає право на якісь претензії на владу”, — заявив він.
Так чи інакше, на думку Пономарьова, З’їзд має легітимність, хай і не таку, як Світлана Тихановська.
“З’їзд складається із депутатів, які обиралися, коли ще існували вибори. Ми розуміємо, що з 2014 року виборів у Росії просто не існує. Вони відбуваються на окупованих територіях, за фальсифікованими правилами, з підрахунком голосів, який не має нічого спільного з самим фактом голосування. Принаймні за депутатів З’їзду народних депутатів — їх трохи менше 100 осіб — проголосувало загалом 7,5 млн виборців. Це не 45 млн, які зазвичай голосують за Державну Думу, проте це вже значна частина, і нічого іншого все одно не вигадано і, мабуть, вигадано бути не може”, — вважає Ілля Пономарьов.