Росії навряд чи вдасться зберегти військові бази в Сирії — аргументи представника Центру близькосхідних досліджень

Сирія. Ілюстративне фото: ap.org

Російські війська, швидше за все, у Сирії не залишаться. Все вказує на те, що готується їхня масова евакуація до РФ. З політичних міркувань фактичне керівництво нинішньої Сирії в особі Мухаммеда аль-Джулані, який керував наступом повстанців, не може дозволити собі залишити в країні російські бази. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.

Він нагадав, що росіяни не лише протягом багатьох років підтримували режим диктатора Башара Асада, але й здійснили бомбардування житлової забудови Алеппо, тобто мирних жителів, під час наступу сирійської опозиції, розпочатого 27 листопада.

“Занадто багато людей [у Сирії] пам’ятають, що робили російські війська. Потім зараз буде чимало матеріалів щодо злочинів, які чинив Асад та його кліка. Ми бачили кадри із в’язниці під Дамаском. Зараз буде багато розслідувань щодо цих злочинів Асада, який ховається у Москві, отримав там притулок. Вести переговори про базу на тлі Асада в Москві та безлічі матеріалів про злочини теж буде складно”, — коментує Данилов.

Водночас він не сумнівається в тому, що Москва мала і має канали зв’язку зі вже колишньою сирійською опозицією і, швидше за все, веде переговори про те, щоб хоча б максимально відстрочити виведення баз: морської — у Тартусі та авіаційної — у Латакії.

“Оскільки це складний логістичний процес, там досить багато як озброєнь та техніки, так й інших матеріальних цінностей, які були привезені з 2014 року до Сирії. Вони [росіяни], можливо, доб’ються, щоб їм дали можливість з технікою, з прапорами російськими висунутися із внутрішніх районів Сирії до цих двох баз. Зараз ситуація така, що вони чекають на евакуацію. Це довго, і що довше вони перебувають біля баз, на території бази, то більша небезпека для них”, — вважає заступник директора Центру близькосхідних досліджень.

Данилов припускає, що аль-Джулані міг дати росіянам гарантії безпеки, але питання полягає в тому, наскільки він контролює усі воєнізовані сирійські підрозділи. А серед них, як вважає гість ефіру, є ті, хто має власний рахунок до Росії.

“Гарантувати, що вони не запустять ударний або FPV-дрон по якійсь російській техніці, що довше це [евакуація російських військових із Сирії] відбуватиметься, то менше шансів. Тому тут дилема: росіяни хочуть вивезти, врятувати по максимуму все, якщо не вдасться залишитися, але що довше вони там будуть, то більше вони будуть мішенню. Я думаю, що цей процес досить щільно координується між фактичною владою у Сирії та Москвою”, — прокоментував гість ефіру.

Він також вважає, що у “збереженні Росії в Сирії” не зацікавлена Туреччина.

“Я думаю, що [президент Туреччини Реджеп Таїп] Ердоган якраз був би дуже радий, якби Росія забралася із Сирії. Але водночас він готовий торгуватися з Москвою, якщо вона запропонує йому щось досить вагоме для того, щоб Туреччина сприяла, наприклад, мирному відходу росіян, щоб їх на марші не розстріляли. І багато що вказує на те, що турецька сторона сприяла процесу виведення російських військ саме у мирному форматі, щоб повстанці на них не нападали. Але я не думаю, що турецька сторона матиме вирішальний вплив на рішення, які ухвалює аль-Джулані, який є самостійним гравцем. Хоча, безумовно, зараз, поки він слабкий, він дослухатиметься деяких побажань, які звучатимуть з Анкари”, — припустив Сергій Данилов.

Читайте також: Росія прагне зберегти контроль над своїми військовими базами в Сирії — подробиці (ВІДЕО)

Як раніше повідомила раніше The Wall Street Journal із посиланням на сирійських чиновників, Іран відмовився допомогти диктатору Башару Асаду. За словами джерел, Тегеран організував вихід своїх військових із Сирії та домовився із сирійською опозицією про передачу контролю над територіями.

Прямий ефір