Заморожені активи Росії будуть використані для того, щоб відбудовувати Україну після завершення війни, яку розв’язав Кремль. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економіст, радник президента України (2019-2024 рр.) Олег Устенко.
“Два треки взагалі перебувають у розробці. Перший трек — це те, що безпосередньо стосується самого активу, близько 300 млрд дол. замороженого активу Центробанку Російської Федерації. А другий трек — це прибуток, який виходить із цього замороженого активу. Якщо ми говоримо з вами про перший трек, то він гарантовано буде використаний для того, щоб відбудовувати вже поствоєнну Україну. Гарантовано в тому плані, що є рішення, яке було ухвалено, що Росія й гроші російського Центробанку мають слугувати щонайменше заставою до того моменту, доки Росія повністю не відшкодує шкоду, яку було завдано Україні ось під час цієї війни. Цей збиток, нагадаю, оцінюють у 750 млрд дол. якщо говорити про прямий збиток, та один трильйон доларів, якщо говорити про прямий плюс непрямий збиток, який було завдано. Тож, так чи інакше, ці гроші будуть використані”, — сказав він.
Водночас економіст наголосив, що виникає питання, які ж терміни використання цих коштів, оскільки російські удари продовжують завдавати Україні збитків.
“А хто це буде компенсувати? І ось це буде компенсувати якраз цей другий трек. Це другий трек — використання того прибутку, який отримують на заморожені резерви Центробанку Російської Федерації. Це, ні багато, ні мало, 3,5 млрд дол. на рік, навіть якщо брати мінімальну оцінку. Тобто, за великим рахунком кажучи, якщо війна триває вже близько трьох років, ну, або майже три роки, то ми маємо право з вами говорити про те, що близько 10 млрд дол. — це як мінімум та сума, яку було вже отримано на російські активи. З іншого боку, ми бачимо з вами, що досі ці 10 млрд дол. не були передані для України. І ось тут якраз принципово було ухвалено рішення “Великою сімкою” про відкриття великого фонду на 50 млрд дол.”, — сказав Устенко.
Він зазначив, що ці гроші якраз можуть бути отримані завдяки прибутку від заморожених російських активів.
За підрахунками економіста, з огляду на те, що заморожені російські активи приносять на рік 3,5 млрд дол., то 50 млрд дол. накопичаться приблизно в період до 15 років.
“Навіщо чекати ці 15 років, коли можна просто надати кредит Україні під те, що цей щорічний грошовий потік зберігатиметься протягом наступних, виходить, 12-13 років. Три роки війни, 15 років — термін ось цього наповнення 50 млрд, тобто ще 12-13 років, якщо активи перебуватимуть у замороженому стані, вони так чи інакше принесуть ось ці 50 млрд дол., про які говорила “Велика сімка”. Тому немає сенсу чекати. Можна видати кредитні ресурси, а поступово щороку виймати з цього прибутку, який приносять заморожені російські активи, мінімум 3,5 млрд дол.”, — сказав Устенко.
Читайте також: Рада ЄС погодила пакет макрофінансової допомоги Україні на 35 млрд євро — деталі
Нагадаємо, 14 червня в Італії лідери країн G7 домовилися направити Україні близько 50 млрд дол. Кошти погашатимуться за рахунок доходів від заморожених суверенних російських активів, що знаходяться в ЄС та інших юрисдикціях.