“Росії доведеться промовчати”: китаєзнавець пояснив територіальні претензії Пекіна

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Китай має територіальні претензії до всіх своїх сусідів, зокрема й РФ, як морем, так і сушею. Після Другої світової війни у Пекіна своє бачення належних йому територій, і він їх оскаржує. На офіційному рівні РФ не висловить невдоволення територіальними претензіями Китаю. Про це сьогодні, 31 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.

За його словами, деякі країни вже врегулювали на двосторонній основі свої територіальні суперечки з Китаєм. До того ж ці територіальні суперечки в більшості випадків були ініційовані самим Китаєм. Тобто китайці заявляли, що це їхня територія. Йдеться про Таджикистан, Киргизію і Казахстан.

“Суть суперечки зводилася до того, що ці країни в обмін на посилення кооперації з Китаєм пожертвували невеликими площами своїх територій на користь Китаю. І такі ж претензії у Китаю є до Японії, Індії, Бірми, і острови в Південно-Китайському морі. Також є острови, які є спірними або оскаржуються Китаєм з Японією, з Південною Кореєю, з Тайванем тощо”, — розповів Єфремов.

На думку експерта, це все пов’язано з певним уявленням про те, що після Другої світової війни в Китаю були свої погляди на те, що є національною китайською територією.

“Вони ще відтоді намагаються довести і відстояти у своїх сусідів ці свої територіальні претензії. Хоча вони, по суті, несуттєві. Хоча в кейсі з Таджикистаном або з Киргизією йдеться про якісь шматки гір, або навіть з Індією, на яких немає ресурсів і практично не живуть люди. Але для Китаю важливо продемонструвати цю свою можливість домагатися своїх цілей і результатів і просувати свої інтереси. Дуже часто це робиться непублічно. Але прецеденти мають місце”, — говорить він.

З Росією у Китаю справді було укладено договір, і цей острів було поділено практично навпіл. Але, як видно, в Китаї зберігають за собою уявлення про те, що ці території все-таки є китайськими, і Китай хотів би відновити свій суверенітет над ними.

“Це Росія себе поставила стосовно Китаю. Ось така політика тієї людини, яка, на жаль, керує такою країною. Зрозуміло, що ми беремо це все в лапки. Я думаю, що росіяни промовчать. На офіційному рівні жодних заяв не буде. Можливо, дипломатичними неформальними каналами буде висловлено якесь невдоволення, але воно точно буде проігноровано китайською стороною, не більше. Можемо порівняти. Путін любив міркувати про суверенітет країн, про те, наскільки країни незалежні, в них присутнє або відсутнє зовнішнє управління. Ось приклад: є спірна територія, є Індія, яка може собі дозволити відкрито і публічно висловлювати свою незгоду з китайською політикою, китайськими відомствами, які займаються цією топографією, і відстоювати свій суверенітет.  Є Росія, якій доведеться промовчати через те, що недалекоглядні люди, які керують цією країною, поставили себе в таке становище”, — пояснив Єфремов.

Разом із цим, Китай не висуватиме якісь серйозні територіальні претензії до Росії.

“Головне, чого чекає Пекін від Москви, полягає в тому, щоб Путін і його еліти, які керують країною, не висловлювалися відкрито, не декларували своєї ворожості або протиріччя у співпраці з Китаєм. Тобто щоб не було відкритої такої девіантної поведінки. Тоді це влаштує Китай”, — зазначив експерт.

Єфремов уточнив, що ці карти, це трактування, що Великий Уссурійський острів є китайським, не взялося з нізвідки у 2023 році. Це те, що в Китаї протягом довгих років розглядалося як китайське, і Китай домагався від Росії, щоб Росія визнала за Китаєм цю територію.

“Там ще складна ситуація полягає в тому, що цей острів розташований у точці злиття двох річок, і через це обриси острова час від часу змінюються, і це спричиняє складнощі з тим, щоб правильно інтерпретувати ситуацію, де проходить фактична межа, оскільки острів приблизно навпіл був розділений між ними. І, до речі, китайська частина острова досить освоєна, китайці зробили там великий національний парк, туди їздить дуже велика кількість туристів щороку. І це стало таким собі місцем, яке використовується для національної мобілізації людей, які відвідують цю територію. З іншого боку, російська частина острова депресивна і мало доглянута. Там практично нічого не розвивається, практично немає ніякого туризму, це якась напівзакрита прикордонна зона з усіма наслідками, що звідси випливають. І ось це приклад того, як одні люди можуть працювати з територіями, інші люди не вміють працювати з територіями, але, тим не менш, намагаються захопити і отримати ще більше території під свій контроль”, — резюмував експерт Української асоціації китаєзнавців.

Зазначимо, що в Китаї офіційно затвердили нові географічні карти. На них частина території Росії визнається територією КНР. Як китайські землі позначено Великий Уссурійський острів на Амурі. Китай і Росія, а раніше і СРСР, сперечалися про приналежність цієї території від 1964 року. А 2008 року Москва і Пекін уклали договір, згідно з яким острів був розділений між двома країнами. На новій офіційній карті Китай позначає весь острів як східну точку китайської території. Крім Великого Уссурійського острова, Китай позначив своєю територією індійський штат і прикордонний район Аксайчин. Індійське МЗС уже висловило протест Пекіну. Москва на нові карти поки не відреагувала.

Читайте також: “Росія стане повним сателітом Китаю, без варіантів”: Буряченко прокоментував нові карти КНР із частиною території РФ

Прямий ефір