Росії дорого обходиться війна проти України: огляд економіки країни-агресора (ВІДЕО)

Західні санкції сильно вдарили по російській економіці. Ілюстративний колаж: outsidethebeltway.com

Європейський Союз сьогодні, 24 лютого, у третю річницю початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, схвалив 16-й пакет санкцій проти РФ. Новий пакет обмежень також оголосили Австралія, Нова Зеландія і Великобританія. Країни, які підтримують Київ, запровадили щодо РФ понад 24 тисячі обмежень. У тому, яку ціну платить Росія за війну проти України, розбирався FREEДОМ.

У 2024 році в Росії було зафіксовано рекордний дефіцит бюджету — 3,5 млрд рублів. Реальна інфляція становить приблизно 20%.

“Я думаю, що у Росії будуть великі проблеми. Подивіться на їхню економіку, подивіться на інфляцію в Росії”, — зазначив президент США Дональд Трамп.

Падіння виробництва в окремих секторах економіки, перехід на ручне управління, зниження доходів держбюджету, небувале зростання споживчих цін — це лише деякі з наслідків західних санкцій щодо Росії.

“Ми вивчаємо всі типи речей, які допомагають Росії вести цю війну, щоб включити їх до списку санкцій. Я маю на увазі навіть такі елементи, як ігрові консолі, тому що, мабуть, з їхньою допомогою вони керують безпілотниками. Або санкції щодо хімікатів, які необхідні для російської військової промисловості”, — наголосила верховна представниця Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас.

Після початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія за менш ніж два тижні стала найбільш підсанкційною країною у світі, обігнавши Іран, Сирію, Північну Корею. Станом на середину січня 2025 року союзники України запровадили щодо Росії 24,5 тисячі обмежень. Близько третини санкцій припадає на США, 15% — на Канаду, понад 13% — на Швейцарію. Далі в рейтингу — Євросоюз, Велика Британія, Австралія та Японія.

“Якщо дивитися ретроспективно, то одними з найболючіших санкцій для агресора є енергетичні обмеження, тому що вони продовжують позбавляти їх експортних доходів”, — розповіла керівниця санкційного напряму аналітичного центру Київської школи економіки Юлія Павицька.

Уперше енергетичний комплекс країни-бензоколонки потрапив до санкційних списків Євросоюзу в березні 2022 року. Однак найболючішими для російської економіки стали обмеження, які тодішній президент США Джо Байден запровадив наприкінці своєї каденції — у січні 2025 року. До списків було внесено понад 180 суден, переважно нафтових танкерів так званого тіньового флоту, російські нафтові компанії “Газпром нефть” і “Сургутнефтегаз”, а також понад 20 їхніх дочірніх компаній. Тоді від Кремля відвернулися і соратники — Китай та Індія, відмовившись вивантажувати сировину.

“У результаті російські нафтові компанії можуть втратити 27,5% морського нафтового експорту, який, за даними Bloomberg, становив 2,9 млн барелів на день станом на початок січня. Загальний експорт російської нафти з урахуванням трубопровідних поставок в Угорщину, Словаччину і Китай — вищий: у грудні він становив 5 млн барелів на добу, за даними Міжнародного енергетичного агентства. Сумарні втрати в експорті, таким чином, можуть становити понад 15%”, — таку оцінку дав “Альфа-банк”, пише The Moscow Times.

Уже в перший тиждень лютого ціна за барель російської нафти Urals впала в середньому на 16 доларів, пише Bloomberg. Судячи із заяв президента Дональда Трампа, США й далі готові використовувати енергетичний сектор як важіль тиску на агресора.

Так званий російський тіньовий флот потрапив і під британські санкції, Лондон регулярно розширює списки суден і компаній.

Крім того, Європа впевнено йде до 100-відсоткової відмови від газу з РФ. За даними Financial Times, до лютого 2022 року країни ЄС імпортували близько 40% свого блакитного палива з РФ, більшу частину якого становив трубопровідний газ. Станом на кінець 2024 року імпорт газу з Росії, включно з трубопровідним, наблизився до показника 16%.

Влітку 2024 року під обмеження Мінфіну США потрапили понад 300 фізичних і юридичних осіб як із самої Росії, так і за її межами. Серед них — Московська біржа, Національний кліринговий центр і Національний розрахунковий депозитарій. Тоді торги доларом і євро припинилися. Станом на жовтень минулого року кожен 10-й іноземний інвестор втік із “Мосбіржі”.

“Як говорив один зі співробітників американського Мінфіну, мета санкцій — це підсипати пісок у механізм російської економіки. Це такий пісок, який не ламає, але робить все дещо повільнішим, складнішим, важчим і менш вигідним”, — зазначив експерт Центру аналізу Європейської політики в коментарі виданню “Настоящее время” Олександр Коляндр.

Поєднання найболючіших для Росії економічних та енергетичних санкцій принесло свої плоди. Серед іншого, Центр макроекономічного аналізу та прогнозування в останніх звітах пише про те, що курс у 2025 році зросте до позначки 108 рублів за долар, тоді як до 2027 року — становитиме понад 132 рублі. Нестабільний курс національної валюти — одна з причин рекордної інфляції в Росії.

Як наслідок, дедалі більше росіян беруть кредити й дедалі більша кількість уже закредитованих не мають можливості розраховуватися з боргами. Нараховані громадянам федерації відсотки станом на грудень 2024 року перевищили 600 млрд рублів. Минулого року показник зростав рекордними за чотири роки темпами, повідомляє видання “Медуза“.

Однак, як нагадують експерти, західні санкції — лише одна з причин падіння рівня життя в країні. Чому майже 12 млн громадян РФ живуть за межею бідності — питання, яке росіянам час поставити Кремлю.

“На фінансовий стан громадян Росії більше впливає сама війна, ніж санкції, оскільки через рекордні витрати на війну у них продовжує прискорюватися інфляція. Офіційна інфляція на кінець минулого року сягнула 9,5%, але реальна інфляція (яку бачать прості громадяни, ходячи щодня до магазину) в рази вища”, — зазначила керівниця санкційного напряму аналітичного центру Київської школи економіки Юлія Савицька.

2025 рік не обіцяє Російській Федерації послаблення санкційного режиму. Навпаки, Євросоюз, США, Велика Британія та Канада, судячи з риторики лідерів країн, готові посилювати тиск на агресора за небажання зупиняти війну проти України. Крім введення нових санкційних пакетів, партнери Києва усувають діри в попередніх, а отже, Кремлю буде дедалі складніше і дорожче обходити обмеження.

Читайте також: Санкції та втрата впливу у світі: за три роки війни Путін перетворив Росію на країну-ізгоя (ВІДЕО)

Нагадаємо, російська економіка демонструє офіційні показники зростання, але насправді ці цифри є результатом маніпуляцій з інфляцією, а не реальним збільшенням виробництва. Особливо яскраво це проявляється у сфері військово-промислового комплексу, де обсяги виробництва легко завищуються без реальної перевірки. Крім того, виснаження резервів Фонду національного добробуту (ФНБ) вказує на приховані фінансові проблеми, посилені санкціями та залежністю від розрахунків золотом.

Читайте також: Нові санкції проти російських банків є ключем до руйнування економіки РФ — думка експерта

Прямий ефір