Через Грузію напливами пройшло понад 500 тис. росіян, приблизно 200 тис. залишилися в країні. Про це сьогодні, 23 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла одна з лідерів грузинської опозиції, лідерка політичного руху “Дроа” Елене Хоштарія.
“Точних цифр не було, але приблизно до нас зайшло понад 500 тис. І це було напливами. Перший наплив був після введення санкцій, потім — після мобілізації. Зараз кажуть, що залишилося близько 200 тис. І це для Грузії дуже велика цифра”, — сказала вона.
Епіцентри концентрації росіян у Грузії — Тбілісі та Батумі. Саме ці міста стали найпривабливішими для громадян РФ — там відкриваються російські кафе, багато приватної власності.
“Але проблема навіть не в цифрах, а у ставленні нашого уряду, яке різко відрізняється від ставлення населення. Уряд не обмежив цей наплив, по-друге, дає їм повні права, зокрема право вести бізнес російською мовою, що є прямим порушенням грузинського законодавства. При цьому відкриття бізнесів, 15 тисяч зараз — це втричі більше, ніж за 30 років Грузинської держави. Ці бізнеси абсолютно нетранспарентні, і це може бути пов’язано з питанням обходу санкцій. Тобто у них повна свобода з боку грузинського уряду, але населення протестує”, — підкреслила Хоштарія.
За її словами, протести громадян Грузії відбувалися протягом усього року. Хоштарія також пояснила, що говорити про економічну вигоду перебування росіян у Грузії під час війни не доводиться.
“Але навіть економічно нічого вигідного в цьому немає. Орієнтувати грузинський ринок туризму на росіян — це дуже скоро виллється в проблему залежності Грузії від Росії. Від цього ми тікали багато років, у нас є можливість ринку Європейського Союзу. І на цьому тлі повертати цей курс і йти щодо росіян — це просто небезпечно. Тому що ми знаємо, як Росія сприймає економіку — це суто геополітичний інструмент”, — сказала Хоштарія, нагадавши, що РФ уже зупиняла всі торговельно-економічні відносини з Грузією.
Вона зазначила, що місцеве населення не отримує вигоди від росіян, тому що ті вважають за краще торгувати між собою, іноді навіть у рублях, що заборонено грузинським законодавством.
“Зараз починається додаткове невдоволення нашого населення… Росіяни купують приватну власність, вони самі дають у ренту квартири. І ось за це літо виявилося, що навіть економічної вигоди немає. Є вигода для корумпованого нашого уряду, який веде досить підозрілий бізнес із російськими бізнесменами, олігархами тощо, але люди відчувають, що це невигідно”, — сказала Хоштарія.
Вона також підкреслила, що перебування такої кількості росіян у Грузії — це осередок потенційного конфлікту.
“Тому що це люди, які не поважають нашу державу, це люди, які приїжджають і кажуть, що вони не знають, що Грузія окупована. Вони не знають, що 2008 року була війна, їм плювати на наше законодавство… Вони й самі йдуть на конфлікт. Тобто у своїй більшості — це не ті люди, які протестують, активісти, антипутіністи тощо. Таких дуже мало. Це переважно люди, які втекли від санкцій, від мобілізації, але не тому, що вони проти війни, а тому, що їм не хочеться воювати самим. У всіх цих відношеннях це велика проблема. І ця проблема створена, в першу чергу, нашим урядом”, — заявила Хоштарія.
Читайте також: У Грузії хочуть ввести обмеження для росіян — розбір (ВІДЕО)
Нагадаємо, громадський діяч, директор фонду “Свободная Россия” на Південному Кавказі Єгор Куроптєв висловив думку, що протягом 15 років Російська Федерація використовує грузинські окуповані території для тиску на саму Грузію і на країни Заходу. Президенту РФ Володимиру Путіну не потрібні розвинені країни-сусіди, оскільки це підірве імідж Росії.