Російським громадянам доведеться пережити когнітивний дисонанс, коли Росія зазнає поразки на полі бою проти України. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив російський політолог Дмитро Орєшкін.
“Поміняти наратив у людини зі сформованими мізками надзвичайно важко. І, мабуть, більша частина — 75%, так із цими уявленнями про реальність і проживе. А 25% найбільш тямущих і здатних до самостійного мислення, переживуть дуже болісний процес, який називається — когнітивний дисонанс. Коли вони раптом зрозуміють, що та картинка світу, яка в них у голові — не відповідає дійсності”, — сказав він.
Політолог наголосив, що таке усвідомлення людиною дійсності є надзвичайно складним завданням, оскільки це означає визнати, що тебе обманювали, ти обманювався, і, отже, “визнати себе дурнем”.
“Я радянська людина. І тільки 40 років займаючись серйозною наукою: займаючись з архівами, партійною і державною статистикою, я зрозумів, наскільки мене персонально і моїх ровесників обманювали. Але це була важка робота протягом 10 років. І коли я кажу, що Радянський Союз розвивався економічно набагато повільніше і був набагато слабшим, ніж пропаганда це розповідала, люди мені не вірять. Це суперечить їхній картинці. Вони не пережили цього когнітивного дисонансу, їм доведеться це пережити. І вони переживуть це, коли Росія зазнає поразки на полі бою”, — вважає Орєшкін.
За його словами, найімовірніше, російські громадяни почнуть пояснювати поразку Росії у війні проти України зрадою.
“Є два пояснення: або тебе обдурили, і у Росії немає ні серйозної економіки, ні серйозної армії і, ні серйозної ідеології для того, щоб її відстоювати. Або п’ята колона завдала удару в спину. Це стосується і краху Радянського Союзу, оскільки більшість людей досі вважають, що це була якась хитромудра інтрига. Але реальність залишається такою: Радянський Союз розвалився, і путінська Росія програє ту війну, яку вона затіяла, зокрема, тому що вона має викривлене уявлення про велике минуле”, — підсумував Дмитро Орєшкін.
Читайте також: Існує три варіанти падіння путінського режиму, — Курносова
Раніше завідувачка кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету Ольга Брусиловська зазначила, що тактика “лобової” дезінформації, яку Росія, зокрема, використовує на захоплених територіях, є ефективною.