Росіяни платять за війну, а Путін не припиняє брехати про реальну ситуацію в економіці: подробиці (ВІДЕО)

Ілюстрація: gettyimages.com

Майже у 2/3 російських сімей щонайменше половина доходів йде на харчування, а 10% опитаних витрачають на їжу майже весь свій дохід. Це показало опитування “Левада-Центру”. Економіка Росії досягає меж своїх виробничих можливостей, що неминуче призводить до зростання цін і зубожіння громадян. Докладніше — в матеріалі журналістів FREEДОМ.

Опитування показало, що 63% російських сімей витрачають на їжу більше половини доходів, 37% — половину, ще 16% — приблизно дві третини, а 10% — майже весь дохід.

За даними Росстату, за рік ціни в РФ зросли майже на 10 %. При цьому продукти подорожчали трохи менше ніж на 12%.

“Регулярні опитування фонду “Общественное мнение”, на які орієнтується Центробанк під час оцінювання споживчих настроїв та інфляційних очікувань населення, стабільно показують, що 6-9% людей “грошей не вистачає навіть на харчування”, а ще приблизно 20% “на харчування грошей вистачає, але не вистачає на купівлю одягу та взуття”, — пише The Moscow Times.

Значним погіршенням рівня життя громадяни Росії, по суті, платять за розв’язану війну Росії проти України, зазначають експерти. І найбільше страждають вразливі категорії населення: пенсіонери, вчителі, лікарі, бібліотекарі.

Допомогти, зокрема, пенсіонерам має індексація пенсій у 2025 році на 9,5%. Відповідний указ підписав глава російського Кабінету міністрів Михайло Мішустін. Однак, з урахуванням офіційної інфляції в Росії за підсумками 2024 року — зростання 9,52% складе всього 500 рублів.

“Зростання споживчих цін було понад 20-30% — це галопуюча інфляція. Так що в цьому сенсі картина така, що в Росії йде інфляція, і вона створює купу проблем для Мінфіну. Центральний банк намагався зображати боротьбу з інфляцією методами ринкового господарства. ЦБ все ще вірить, що в Росії є ринкова економіка. Вони підвищували ключову ставку, а це класичний інструмент ринкової економіки, але це все не працює. У грудні підвищення не було, у лютому теж не буде. Оскільки на інфляцію це не впливає. Але вони перейдуть до страшнішої речі — почнуть прямо обмежувати видачу кредитів російським підприємствам”, — вважає доктор економічних наук Ігор Ліпсиц. 

Раніше Кремль змусив банки видавати пільгові кредити компаніям, пов’язаним із військовими замовленнями. Із середини 2022 року по грудень 2024 року обсяг приватного кредитування, пов’язаного з ВПК, становив 60% або 249 мільярдів дол. Оголошення дефолту цими компаніями рівноцінне краху банківської системи Російської Федерації.

При цьому Путін не припиняє брехати. Під час наради з економічних питань 22 січня він заявив, що 2024 рік був “сильним роком” для російської економіки.

“ISW продовжує спостерігати макроекономічні дані, які прямо суперечать твердженням Кремля про те, що російська економіка працює добре. Кремль нещодавно ухвалив політику, спрямовану на збільшення витрат на оборону, тоді як російське суспільство стикається з нестачею робочої сили, ширшими демографічними проблемами, скороченням заощаджень і зростанням залежності від фінансової допомоги, оскільки російська економіка стикається з ростом відсоткових ставок, завищеними зарплатами та погіршенням виробничих потужностей”, — йдеться у звіті Інституту вивчення війни.

У 2025 році, згідно з прогнозами, на Росію чекає чергове зростання інфляції, у 2024-му вона становила 9,5%. Також не виключено уповільнення зростання ВВП до майже 1,5%. Економічні проблеми Росії можуть змусити диктатора Путіна сісти за стіл переговорів раніше, ніж очікувалося, пише CNN.

Читайте також: Замість покращення життя росіян, Кремль кидає всі ресурси на війну — аналіз економіста

Прямий ефір