Українських підлітків, які проживають на окупованих територіях, росіяни паспортизують для подальшої мобілізації. Про це сьогодні, 10 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив віцепрезидент всеукраїнської фундації “Захист прав дітей”, кандидат педагогічних наук Олексій Лазаренко.
Правозахисник зазначив, що Росія як країна-агресор вирішила, що всі громадяни України, які перебувають на тимчасово окупованих нею територіях, автоматично обирають російське громадянство.
“Тобто тим дітям, яким умовно за російським законодавством уже потрібно видавати паспорти, а ми знаємо, що за радянським таким наративом у 16 років видається паспорт як документ, який свідчить про те, що ця людина — громадянин цієї держави… Так ось просто було пораховано кількість дітей на окупованій території, які досягли віку, і країна-агресор заявляє, що ці люди вже є громадянами РФ. Вони досягли призовного віку і за конституцією країни-агресора повинні “виконати свій військовий обов’язок”, — сказав Лазаренко.
Водночас він наголосив, що йдеться про отримання громадянства за народженням: молоді люди, які досягли призовного віку, вже є українцями.
“Перебування навіть на тимчасово окупованій території за нормами міжнародного права не дає автоматичного отримання іншого громадянства. Тобто, так, це тимчасово окупована територія, триває збройний конфлікт, але люди на цій території не можуть стати автоматично росіянами, тим паче не можуть бути залучені до цього збройного конфлікту на боці країни-агресора”, — сказав Лазаренко.
За його словами, виняток становлять тільки ті колаборанти, які виявили своє бажання воювати на боці РФ, стали зрадниками для України.
Читайте також: Мобілізація у РФ: в Кремлі використовують нові методи для досягнення старих цілей — огляд думок
Нагадаємо, примусово вивезений з Маріуполя в Росію 17-річний Богдан Єрмохін отримав повістку — він повинен з’явитися в московський військкомат через місяць після свого 18-річчя. Єрохін звернувся до президента України Володимира Зеленського з проханням повернути його додому. Звернення було оприлюднено його адвокатом Катериною Бобровською. Сама юристка також звернулася до президента України з проханням узяти участь у долі юнака.