Розносять російські бліндажі, ведуть полювання за піхотою противника і дистанційно мінують сіру зону. Усе це солдати 13-ї бригади Національної гвардії України “Хартія” роблять за допомогою безпілотника “Вампір”, повідомляє FREEДОМ.
Нічні прифронтові дороги Харківської області освітлюються лише фарами автомобілів українських військових. Переміщатися тут потрібно швидко, а під’їжджаючи до позицій, і зовсім гасити світло, щоб не бути поміченими російськими дронами-розвідниками.
Вночі в українських операторів ударних дронів Нацгвардії України роботи вистачає. Наприклад, займаються дистанційним мінуванням, щоб не дати шансу російській піхоті просуватися вперед.
“Тут усе заміновано, тому вони технікою тут не пересуваються. Якщо машина заїде, то одразу вибухає. І вони зараз пішки ходять. І щоб спіймати їх, потрібно на їхні витоптані стежки щось накидати, щоб підривалася піхота, тому що піхотою їх багато заходить”, — розповідає військовослужбовець бригади “Хартія” з позивним “Рисак”.
Бійці часто експериментують із новими видами боєприпасів для такого мінування.
По противнику оператори ударних дронів працюють, зокрема, безпілотником “Вампір” (Vampire). Його росіяни називають “Бабою Ягою” і дуже бояться його появи над своїми позиціями. Безпілотник може нести на борту боєприпаси вагою понад 10 кг. “Вампір” оснащений тепловізійним модулем. Дрон складно побачити вночі, але його наближення — чітко чутно.
На цій ділянці фронту вночі проходять справжні повітряні бої безпілотників. Прагнучи збити “Вампір”, росіяни полюють за ним своїми FPV-дронами. Цієї ночі, кажуть захисники, їм пощастило: про те, що російський БпЛА летів за українським “Вампіром”, дізналися тільки з перехопленого російського відео.
“Прикол у тому, що російський дрон нас не наздогнав, а міг би легко це зробити, бо швидко літає. Ми їх не бачимо, оскільки ми бачимо тільки вперед, а дрон противника може підлетіти збоку, ззаду. Судячи з відео, як вони ганяються за нашим безпілотником, здебільшого — тільки ззаду”, — зазначає “Рисак”.
Виконавши роботу, борт повертається без пошкоджень. Тут же бійці готують “Вампір” до нового вильоту. Наступна мета — російська піхота. Закріплюється новий боєприпас, а за заміну акумуляторів відповідає 22-річна військовослужбовиця із позивним “Гера”. Каже, служити та захищати Україну — мрія її дитинства.
“Я працювала у сфері SMM (Social media marketing) і таргету, а також навчалася на вчителя історії. Сім’я спочатку до мого нового вибору поставилася негативно, але потім звикли. Ну, що вони скажуть? Уже змирилися”, — ділиться дівчина.
Скинувши боєприпас на російський бліндаж, нацгвардійці завершують нічне чергування, оскільки до світанку треба встигнути покинути позиції. Але спати поки ніхто не збирається, спочатку потрібно підготувати обладнання до наступного нічного чергування.
Читайте також: Україна вперше запускає більше ударних дронів, ніж росіяни, — Forbes
Як повідомлялося раніше, за час повномасштабного російського вторгнення Україна в 100 разів збільшила виробництво дронів. Наразі 96% БпЛА, які закуповує держава, — українського виробництва.