Росіяни не пов’язують ведення “СВО” і свої побутові проблеми, але істерично беруть кредити, — російський професор

Ігор Ліпсиц. Фото: glavcom.ua

У свідомості росіян немає причинного зв’язку, що через те, що йде активна військова діяльність, у них життя стає гіршим. Про це сьогодні, 26 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив російський економіст, доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсиц.

“Є якась така психологічна структура мислення, люди не дуже пов’язують ведення “СВО” і свої якісь побутові проблеми. Я розумію, що це може здаватися дивним, але я весь час намагаюся це аналізувати, дивлюся опитування соціологів, які намагаються робити об’єктивні дослідження. Вони (росіяни, — ред.) мені шлють увесь час злісні відгуки з криками: “Та що ви розповідаєте гидоти, у нас усе чудово, магазини повні”. І тільки потім ти дивишся, що магазини повні тому, що люди істерично беруть кредити, тому що хочуть жити добре, заробітку немає. Закредитованість населення зростає”, — сказав він.

За словами економіста, люди перебувають ніби в паніці, бояться, що ціни зростуть ще більше, це так зване інфляційне очікування. Тому лізуть у борги, і з цими позиченими грошима біжать до магазинів.

“Усі удають, що, дивіться, у магазинах же багато народу, всі активно купують, значить добробут зростає. А зростає не добробут, а зростає заборгованість населення”, — зазначив Ліпсиц.

За даними професора, заборгованість населення РФ на початку 2022 року була приблизно 29 трлн, а цьогоріч вже 34 трлн. І вже дуже багато людей, у яких по 2-3 кредити. Багато людей не можуть гасити взагалі.

“Судові пристави зашиваються, у них стільки справ у Росії, що вони не можуть обслужити. Нещодавно мені один із них написав, що в нього в роботі від 7 до 15 тисяч справ боржників, за ним закріплених, з яких він має стягувати гроші. Тож люди намагаються якимось чином забезпечити добробут, лізуть у борги, на що сподіваються — незрозуміло. Але коли ти через це приїжджаєш до Москви чи якогось російського міста, є відчуття, що машини їздять, бензин купується, магазини сповнені людей, начебто все добре. Тільки потім починаєш копати в глибину, і з’ясовується, що люди істерично купують, боятися, що далі буде гірше, встигнути якось оснастити себе, влізти в іпотеку, поки не стало зовсім погано. Але, що стане погано, люди стали розуміти теж, ми бачимо це за соціологічними опитуваннями. Люди розуміють, що загалом картина не дуже хороша в країні”, — резюмував Ігор Ліпсиц.

Читайте також: За такої посиленої витрати грошей на війну від Фонду нацдобробуту РФ майже нічого не залишиться — прогноз російського економіста

Нагадаємо, Росія планує витратити рекордні суми на війну проти України 2024 року. Відповідний закон у третьому, фінальному, читанні ухвалила Держдума. Тим часом економісти прогнозують Росії небувале зростання інфляції. Намагаючись пригальмувати інфляцію і стабілізувати рубль, російська влада посилила валютний контроль. Центробанк неодноразово підвищував облікову ставку, а держава зобов’язала найбільших експортерів здавати валюту.

Прямий ефір