Росіяни намагаються втекти зі своєї країни — Західна Європа і США закриваються для громадян РФ (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Міністерство внутрішніх справ (МВС) Фінляндії підготує пропозиції щодо обмеження в’їзду з Росії. Про це заявила глава відомства Марі Рантанен. За її словами, останнім часом зросла кількість нелегалів, які прибувають із російського боку без необхідних документів. Від початку повномасштабного вторгнення РФ до України Фінляндія кілька разів посилювала правила в’їзду до країни для російських громадян. Від кінця 2022 року заборонила в’їзд росіян за шенгенською короткостроковою візою з метою туризму, зокрема для транзиту до інших держав ЄС. Від 16 вересня 2023-го до Фінляндії не пускають російських громадян на автомобілях, а від 15 листопада — і на велосипедах. Влада пояснює заборону зростанням кількості росіян, які прибувають до країни, повідомляє FREEДОМ.

Фактичне закриття кордону з Фінляндією стане великою проблемою для громадян РФ, які збиралися покинути свою країну, вважають експерти.

“Транзит для громадян РФ, у яких є легальні підстави для перетину цього кордону, наявність другого паспорта — громадянства або посвідка на проживання, або родичів, або інших поважних причин, користувалися Фінляндією як пунктом транзиту, який набагато зручніший, ніж Стамбул (Туреччина). Зараз цей канал перекрито, тому насамперед від цього всього постраждали росіяни, які продовжували курсувати між Європою, світом і Росією”, — каже наукова співробітниця Університету Гельсінкі Маргарита Завадська.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії до України країни-члени Європейського Союзу перестали видавати росіянам візи або істотно обмежили підстави, на яких їх можна отримати. А еміграцію з РФ 2022 року назвали рекордною. Росіяни залишають свою країну через політичні переконання, репресії режиму або через оголошену Путіним мобілізацію. Основний потік мігрантів припав на суміжні держави — Грузію, Казахстан, Вірменію, Киргизстан, а також на Туреччину і Сербію.

“За великим рахунком, це все ті країни, які не ввели жорстких обмежень. Грузія, як і раніше, залишається країною, де більш-менш перебувати безпечно, проте там присутні агентурна мережа, провокатори і ті, хто спостерігає за російською опозицією. Ситуація погіршується поступово, світ, що залишився, Західна Європа і США закриваються для російських громадян. Якщо раніше ще були варіанти для людей із поважними причинами: сімейні зв’язки, участь у гуманітарних міжнародних організаціях, то тепер і ці вікна вже закриваються”, — коментує Завадська.

Експерти впевнені, що список країн, де російський емігрант може жити в цілковитій безпеці, коротший, ніж може здатися. А список опозиціонерів і активістів, яких російські спецслужби викрали за кордоном, поповнюється.

“Майор ФСО Жилін був виданий, до того ж всупереч казахському закону. Був виданий Михайло Рожков, ще кілька людей. Свіжий приклад у Киргизстані — Карякін, із Грузією поки що ситуація не до кінця прояснена, але, звісно, важко уявити, щоб людина зі своєї волі відправилась до в’язниці”, — каже керівник правозахисного проєкту “Підтримка політв’язнів. Меморіал” Сергій Давідіс.

Російські громадяни прагнуть потрапити і до США. Торік там попросили прихистку понад 30 тисяч росіян. Це абсолютний рекорд. Більшість намагається перетнути кордон з боку Мексики. За даними прикордонної служби США, від березня 2022 до липня 2023 року через кордон із Мексикою до Сполучених Штатів намагалися в’їхати понад 50 тисяч росіян. Для порівняння, 2021 року таких випадків було менше ніж 9,5 тис. 2023 року перевірки росіян на в’їзді до Мексики посилилися. Влада незадоволена тим, що громадяни РФ використовують їхню країну як транзитний маршрут. А ще її не влаштовує зростання кримінального бізнесу перевізників нелегалів. Деяким росіянам забороняють в’їзд до Мексики, а когось і депортують. США запустили застосунок, у якому можна записатися на прийом, якщо ти потенційний біженець.

“На кордоні вже знають, що він біженець, з ним ввічливо спілкуються і в 99% випадків пропускають на територію США: або через табір біженців, поки буде перевірка його даних, або одразу пропускають (зазвичай одразу пропускають сімейних, особливо з дітьми). Щоправда, є нюанс: від початку серпня росіян, зокрема й тих, хто перетинає кордон легально, почали відправляти до в’язниці”, — розповів співзасновник міграційного хаба Lasten.Global Володимир Ластенко в інтерв’ю виданню The Insider.

Загалом, за оцінками Forbes, від початку мобілізації в Росії з країни виїхали від 600 тис. до мільйона осіб. У Міністерстві оборони Великої Британії в травні 2023 року, на основі власного аналізу, назвали іншу цифру — близько мільйона 300 тисяч.

Читайте також: Для чоловіків призовного віку в Росії “кріпосне право”, виїхати з країни можна тільки на війну, — Лісний

Як повідомлялося раніше, у Держдумі РФ запропонували ввести спеціальний термін для громадян країни, які виїхали з політичних мотивів і працюють за кордоном, — “недружній релокант”. Держдума доручила прокуратурі перевірити всіх громадян, які залишили Росію, включно з діячами культури, бізнесменами, блогерами, спортсменами, на предмет “дискредитації” російської армії і допомоги Україні.

Прямий ефір