Російські військовослужбовці дедалі частіше відмовляються воювати проти української армії. Головною причиною цього стала відсіч, яку ЗСУ дають з перших днів окупації РФ. Тепер Москва готова вживати жорстких заходів щодо своїх громадян, щоб ті йшли воювати проти України. Але, як вважає російський адвокат Микола Полозов, громадяни РФ мають легальні шанси не йти на війну.
“Коли з’ясувалося, що російська армія зазнає великих втрат, звичайно, ці люди не захотіли вмирати. Розірвання контрактів, невиконання бойових завдань стали масовими, що спричинило реакцію з боку міністерства оборони та відповідних посадових осіб. Водночас важливо розуміти, що контрактники мають повне право відмовлятися від участі у “спецоперації” на території України, оскільки воєнного стану в Росії не запроваджено, а контракт – це справа добровільна. І оскільки російська влада сором’язливо називає те, що відбувається, саме спецоперацією, виходить, що жодної війни немає, а відповідно, і немає обов’язку виконувати ті пункти контракту, які пов’язані з виконанням бойових завдань в умовах воєнного часу. Власне, це дозволяє тим особам, які підписали контракт з Міноборони, його розривати”, — пояснив Полозов в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UА.
Він зазначає, що поки що у Росії є юридичні шляхи, які дозволять росіянам відмовлятися від участі у війні проти України.
“Досі є “залишки” правозахисних організацій, зокрема Комітет солдатських матерів Санкт-Петербурга. Також є військовий омбудсмен, який надає юридичну допомогу, правовий захист тим людям, які намагаються розірвати контракт із міністерством оборони РФ. Досі юридичні шляхи є. І ось я одразу хочу зазначити, що зміна контракту з боку Міноборони з погляду поточного російського законодавства є незаконною. Поки що Державна Дума не прийняла жодних поправок, які посилювали б умови і прив’язують військовослужбовця до цього контракту, спрямовуючи його на забій», — розповів адвокат.
Також Полозов розповів, що більш реалістично: відмовитись від мобілізації або погодитись, але здатися вже на території України.
Існує кілька варіантів. Перший варіант стосується безпосередньо вступу на військову службу. Тобто, якщо йдеться про призовників, то до моменту призову необхідно потурбуватися про можливості отримання відстрочки або звільнення від військової служби. Те саме стосується людей, яких примусово мобілізують. Якщо людина — контрактник і вже в процесі виконання контракту зрозуміла, що відбувається щось не те, вона теж має легальні можливості відмовитися від цього контракту. Це важче, але це можна зробити. Якщо вже немає жодних варіантів, то ми бачимо на практиці, що люди самі в полон здаються, відбуваються так звані самостріли, коли вони калічать себе самі і таким чином не беруть участі у будь-яких бойових діях”, – розповів адвокат.
Він додає, що “існує безліч підстав для того, щоб офіцер запасу не йшов до армії, насамперед, за станом здоров’я”.
“Люди, старші 25 років, рідко підпадають під ті критерії, які в даний час передбачені російськими законами для мобілізації. І головне, коли приходить повістка, якщо на ній немаж підпису цієї людини, її притягти до відповідальності неможливо. І довести, що вона ухиляється від отримання повістки, також неможливо. Звичайно, можуть бути крайні варіанти. Ми бачили, що відбувається в так званих ЛДНР, коли там мало не музикантів філармонії обманом вивозили кудись і кидали в бій. Але в Росії поки що до цього не дійшло, і у всіх, хто не бажає зараз брати участь у цій війні, є можливість уникнути або мобілізації, або призову. Просто важливо заздалегідь підготувати необхідні та медичні документи, які дозволяють отримати відповідне відтермінування”, – розповів Полозов.
Тим мешканцям окупованих міст Донбасу, яких зараз насильно мобілізують, адвокат радить тікати чи здаватися цілими підрозділами, якщо їх уже відправили на фронт.
Верещук: 20 квітня відкриється “зелений” коридор із Маріуполя