Ситуація на Запорізькій АЕС залишає бажати кращого: вона небезпечна насамперед через дефіцит кваліфікованого персоналу. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила експертка з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Ольга Кошарна.
Вона зазначила, що ситуація критична навіть не тому, що РФ запускає по ЗАЕС “весільні дрони”, щоб звинуватити Україну.
“У чому складнощі? Це теж говорилося у виступах наших партнерів на засіданні Ради Безпеки ООН. По-перше, критичний дефіцит кваліфікованого персоналу, тобто на чотири зміни замість 980 людей оперативного персоналу — тільки 380. Це перше. Друге — російські атомники, які приїхали, навіть якщо вони експлуатували такий самий реактор ВР 1000 у Росії, вони не зможуть одразу сісти за пульт управління. А плани у Путіна і дирекції станції — все-таки вивести хоча б один енергоблок на виробництво електроенергії… Це теж небезпека, тому що помилка персоналу велика”, — сказала Кошарна.
Як приклад вона навела ситуацію з провідним інженером, який керував реактором на ЗАЕС та виїхав на підконтрольну Україні територію. Тепер, щоб його допустили керувати реактором на Южноукраїнській АЕС, йому потрібно вчитися від пів року до року.
“Кожен реактор має особливості. Росіяни не знайомі з конфігурацією блочного щита управління, який повністю на українському обладнанні був зроблений під час модернізації для подовження терміну експлуатації”, — сказала Кошарна.
Вона переконана, що штучно створювати небезпеку радіаційної аварії росіяни не будуть, доки на станції перебувають представники “Росатому” — вони рідкісні фахівці для РФ, і їх берегтимуть.
Водночас експертка з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки нагадала, що російські військові “замінували ставок-охолоджувач, ворота забірні, і зброя зберігається в машинних залах, і вибухівка, цілком імовірно, у цих вантажних автомобілях — це все поряд із турбінами, де багато мастила, де є водень тощо”.
На її думку, росіяни мають намір виключно в пропагандистських цілях вивести на потужність хоча б один енергоблок.
“Думаю, що приведення енергоблока 4 у холодний останов пов’язане з тим, що вони хочуть все-таки реалізувати план із підключення ЗАЕС до своєї енергосистеми. Тому потрібно знизити енергоспоживання для внутрішніх потреб. А коли блок у гарячому стані, то він потребує більше електроенергії, щоб працювали насоси. І тому, якщо вони це планують, їм не має сенсу вивести на потужність енергоблок та подавати електроенергію в українську об’єднану енергосистему. Тому, судячи з непрямих таких даних, які я маю зі своїх джерел в Енергодарі, влітку та восени вони вели роботи з відновлення лінії 750 кіловольтів там, де розподілили пристрої. Вони не допускають місію МАГАТЕ оглянути розподільні пристрої Запорізької електростанції — там теж щось велося. І частина Енергодара, я знаю, вже приєднана до об’єднаної енергосистеми Росії. Тобто лінії там прокладені”, — розповіла Кошарна.
Вона вважає такі плани РФ черговою сходинкою ескалації, адже якщо блок виводиться на мінімально контрольовану потужність, починають вироблятися небезпечні радіонукліди — йод 131 та цезій 137, які особливо небезпечні, якщо буде важка аварія з розплавленням активної зони й викидом.
Читайте також: Російські обстріли Запорізької АЕС порушують п’ять принципів захисту станції: які заяви пролунали в ООН
Нагадаємо, гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі повідомив про щонайменше три прямі влучення в основні конструкції захисної оболонки реактора ЗАЕС 7 квітня.
Головне управління розвідки Міноборони України заперечує причетність Сил оборони до збройних провокацій на станції. За даними МАГАТЕ, поки що немає жодних ознак пошкодження критично важливих систем ядерної безпеки на майданчику АЕС.