Росіяни евакуюються на тлі просування опозиційних Асаду сил — обстановка на сирійському фронті (ВІДЕО)

Сирійські сили опозиції під Алеппо. Фото: gettyimages.com

Українська розвідка напередодні повідомила, що російські військові та дипломати аврально залишають столицю Сирії — Дамаск, коли сили, опозиційні до режиму сирійського диктатора Башара Асада, союзного Росії, активно просуваються на південь. Росіяни також втекли з військової бази у місті Хан-Шейхун, залишивши там значний арсенал озброєнь та техніки, повідомляє FREEДОМ.

Сили опозиції розташувалися неподалік четвертого за величиною міста Сирії — Хами, повідомили в Сирійському центрі моніторингу за дотриманням прав людини у Великій Британії. Опозиція також майже повністю контролює друге за величиною місто Сирії — Алеппо. Виняток становлять райони, які під контролем курдських сил. Опозиційні режиму Асада угруповання утримують контроль над північно-західним містом Ідліб і більшою частиною прилеглої провінції.

“Швидке просування можна пояснити великими масштабами атакуючих сил та застосованими засобами. А також значною вогневою підтримкою турецьких окупаційних сил, що призвело до ефекту несподіванки. Крім того, цьому сприяла відсутність реальної готовності сирійської армії у регіоні, який відповідно до міжнародних угод позначений як зона деескалації”, — прокоментував військовий експерт Хайтам Хассун.

За даними української розвідки, 2 грудня російські військові та дипломати в авральному порядку почали покидати Дамаск. У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони (ГУР МО) України зазначили, що 1 грудня російські літаки завдали авіаударів у районах Хан-Шейхуна. Метою атаки, ймовірно, було знищення військової техніки Росії, яка перейшла до опозиційних сил.

“У Дамаску почалися перші збройні заворушення — російські військові та дипломати аврально та терміново почали залишати столицю Сирії. Військовий контингент держави-агресора Росії втік з Хами і евакуювався на базу “Хмеймім”. Керівник координаційного штабу росіян, що розташований у Хмеймімі, генерал-полковник Олександр Журавльов констатував, що ситуація вийшла з-під контролю режиму Асада”, — повідомило ГУР МО України в Telegram.

Зі свого боку Міністерство оборони Сирії заявило, що уряд готується розпочати контрнаступ. Як повідомило агентство Reuters із посиланням на сирійських військових, російські військові літаки приєдналися до сирійських Військово-повітряних сил для бомбардування позицій опозиційних угруповань в Алеппо. Російська та сирійська авіація завдала 1 грудня масованих ударів по місту Ідліб на півночі Сирії, в якому зміцнилися сили опозиції.

Інститут вивчення війни (ISW) зазначає у своєму звіті, що Росія пообіцяла направити режиму Асада більше зброї.

“Залишається незрозумілим, чи зможе Кремль розгорнути додаткові сили та засоби для підтримки режиму президента Сирії Башара Асада з огляду на високий темп та оперативні вимоги до продовження операцій в Україні — пріоритетному для Кремля театрі воєнних дій”, — пише ISW.

Аналітики Інституту нагадали, що у 2022 році Росія вивезла із Сирії зенітно-ракетні комплекси С-300 для використання їх в Україні. У тому ж році Кремль вивів із Сирії російських військових та бойовиків ПВК “Вагнер”.

Читайте також: Сирійське загострення послаблює Росію та посилює Туреччину — розбір політолога

Нагадаємо, опозиційні до режиму сирійського диктатора Башара Асада сили розпочали великий наступ 27 листопада. Ескалація стала найбільшою з 2020 року, коли сторони домовилися припинити вогонь за посередництва Росії та Туреччини.

Читайте також: Для Сирії з’явився шанс на завершення війни — аналіз політолога

Прямий ефір