У липні загальний обсяг виданих позикових коштів по Росії зріс на 500 млрд — до 30,5 трлн рублів. Таким чином, зростання становило 18,2% порівняно з аналогічним показником минулого року, а зростання до червня становило 1,8%. Так, закредитованість росіян зросла, незважаючи навіть на посилення грошово-кредитної політики і конкретні обмеження для банків. Про це сьогодні, 3 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили з російським економістом, доктором економічних наук, професором Ігорем Ліпсицем.
“Народ хоче купувати більше, народ набрав кредитів, причому кредити беруть і споживчі, і іпотечні. Це цікаво, тому що в Росії на ринку нерухомості надулася жахлива бульбашка, всім страшно навіть вимовляти такі слова. Проте через це виникає ситуація, коли народ вимагає більшого обсягу товарів, а економіка вийшла на межу можливостей і не може зростати”, — сказав він.
Ліпсіц пояснив, що зростання економіки бути не може, оскільки немає ні іноземних інвестицій, ні нового обладнання, ні робочих рук.
“У Росії виник дефіцит робочих рук і безробіття на абсолютно мінімальному рівні. Це лякаюча ситуація. Знаєте, коли занадто низька інфляція і занадто низьке безробіття, це теж погано, тому що неможливо знайти працівника. Якщо ти хочеш розширитися, просто немає людей. Тому виходить, що економіка вперлася в стіну, рости не може, а народ хоче коштом кредиту купити більше. Ось це і є перегрів, який виражається в інфляції. Ціни зростають, оскільки наростає дефіцитність”, — зауважив економіст.
Крім того, кількість іпотечних кредитів збільшилася на 2,5%, а попит на іпотеку з держпідтримкою (пільговою та сімейною) зріс на 12%, або майже на 40 млрд рублів.
“Це виглядає досить лякаюче. Якщо ви подивитеся статистику нерозпроданого житла на ринку нерухомості, то картина така, я навіть не знаю, як її описати. У багатьох містах не розпродано 60-65% побудованого житла, є міста, де 77%. Навіть по Москві 60% з гаком житла не розпродано. Якщо це намагатися розпродати, то це десь від 2 до 5 років треба продавати. І про це каже навіть президент Путін, що виникло “затаваріваніе” на ринку нерухомості. Слово “бульбашка” він вимовити боїться, але слово “затаваріваніе” змушений був вимовити, наказавши якимось чином це вирішити. Але як його вирішити? Ніяк”, — підсумував Ігор Ліпсиц.
Читайте також: Можливості з продажу газу в Європу для Росії закінчилися, а в Китаї проблеми в економіці: Устенко оцінив перспективи “Газпрому
Раніше професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу, банкір та економіст Олександр Савченко зауважив, що російські олігархи почуваються непогано, так у РФ було завжди — коли країна біднішає, то бідніють прості громадяни, а олігархи — багатіють. У бюджеті РФ значно більше дефіциту, ніж 2,8 трлн рублів — російський Мінфін маніпулює цифрами та прикрашає реальну ситуацію.