США проведуть консультації із Саудівською Аравією, Туреччиною та європейськими країнами щодо моніторингу режиму часткового припинення вогню, повідомив президент України. Це — ключове питання, вважає Володимир Зеленський. Адже Москва грубо порушує домовленості й водночас звинувачує у порушеннях Київ. Детальніше в темі розбиралися журналісти FREEДОМ.
У ніч на 29 березня російська армія випустила по Україні 172 ударні безпілотники, повідомили в командуванні Повітряних сил ЗСУ. Під ударами були Дніпропетровська, Сумська та Харківська області.
“Росія насміхається над миротворчими зусиллями світу — затягує війну і чинить цей терор, бо досі не відчуває реального тиску. Дипломатія може спрацювати, але підкріплена кроками, які посилюють наших воїнів і позбавляють окупантів ресурсів для війни. Партнери знають, що може допомогти, який саме тиск, і це залежить від Америки, від Європи, від усіх у світі, хто хоче результативної дипломатії”, — заявив Зеленський.
На переговорах у Саудівській Аравії сторони погодилися припинити удари по енергетиці. А всього за кілька днів російська армія атакувала об’єкти енергетичної інфраструктури в Херсоні та Полтаві. Це — грубе порушення домовленості, зазначив президент.
“Усе це свідчить про те, що Росія зриватиме дипломатію і буде це робити й надалі, і що єдиною тактикою Москви залишається затягування війни. Путін на словах щось говорить таке, ніби він погоджується з американською стороною, але за фактом російська армія просто продовжує тиснути всіма бойовими засобами. Я доручив міністру оборони України представити нашим американським партнерам усі факти пошкоджень нашої енергетичної інфраструктури внаслідок російських обстрілів”, — сказав Зеленський.
У Кремлі заявляють, що нібито виконують умови припинення вогню. Щоб викрити брехню Москви, Київ надасть Вашингтону докази російських атак на енергооб’єкти, запевнив президент України. А для контролю дотримання припинення вогню Україна має намір створити міжнародну моніторингову групу.
“Хто буде виконувати моніторинг? Я вважаю, що це ключове питання, пов’язане з нашим досвідом. Трагічним. Щодо будь-яких у минулому домовленостей із росіянами. І 25 випадків зриву режиму припинення вогню. Нам стало відомо, що американська сторона проведе консультації всередині, далі проведе консультації як із Саудівською Аравією, так і з Туреччиною, а також із деякими європейськими країнами щодо їхньої готовності моніторити. Без моніторингу нічого працювати не буде. Чому? Тому що є власний моніторинг. І ми чітко говоримо, де Росія порушила свої зобов’язання перед американською стороною”, — зазначив глава Української держави.
Крім припинення вогню по об’єктах енергетичної інфраструктури в Саудівській Аравії, сторони обговорили й забезпечення безпечного судноплавства в Чорному морі. Це — другий крок плану перемир’я США. Його мета — виключити застосування сили й запобігти використанню комерційних суден у військових цілях у Чорному морі.
Завдання Росії — інше. Вона намагається захопити контроль над продуктовим коридором у Чорному морі, пояснив президент України. Тому Москва поставила ультиматум: домовленості щодо забезпечення безпечного судноплавства в Чорному морі наберуть чинності після того, як Захід зніме санкції з “Россельхозбанка” та інших організацій, які залучені в забезпечення операцій з міжнародної торгівлі продовольством і добривами, а також після підключення російських фінансових організацій до глобальної системи банківських переказів SWIFT.
У ЄС відповіли: говорити про скасування санкцій щодо країни-агресора можна лише після того, як Росія виведе війська з території України. А у Вашингтоні наголосили — послаблення або посилення обмежень залежить від подальших дій російської влади та її прогресу в переговорах.
Читайте також: Путін вимагає санкційних поступок, а сам — атакує: чи стане тепер політика Трампа жорсткішою
Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що Кремль навмисне затягує війну і тероризує мирні українські міста, бо досі не відчуває реального тиску.
Читайте також: Поки не буде покарань за порушення перемир’я, Росія продовжуватиме завдавати ударів, – Подоляк