Російські війська посилили обстріл України після того, як у Севастопольській бухті окупованого Криму 29 жовтня пролунали вибухи. У Москві заявили, що інцидент готували “українські військові під керівництвом британських фахівців” та підтвердили пошкодження одного судна. У той же час, за даними радника міністра внутрішніх справ України Антона Геращенка, вибухи пошкодили 4 військові кораблі Чорноморського флоту РФ.
У ніч на 1 листопада в центрі Миколаєва пролунали чотири потужні вибухи: Росія вдарила по місту ракетами С-300. Три з них потрапили на територію місцевої гімназії. А напередодні армія РФ атакувала українські міста ракетами. Росія випустила понад 50 крилатих ракет Х-101/Х-555 з півночі Каспійського моря та Волгодонська (Ростовська область). Сорок чотири крилаті ракети були знищені силами та засобами Повітряних Сил. Під ударом опинилися 10 областей, пошкоджено 18 об’єктів, більшість із яких — енергетичні.
Експерти припускають, що тепер Росія мстить Україні за удари Севастополем.
“Я думаю, що це помста за Севастополь. Тому що для Російської Федерації це іміджеві втрати дуже великі. Якщо Херсон вони можуть приховувати і не розповідати, що там реально відбувається для своєї аудиторії, Севастополь був розрекламований на весь світ. І навіть, я так припускаю, не дарма вчора Пригожин, ось цей кухар Путіна звернувся з проханням закрити YouTube, бо інформація доходить”, — сказав військовий експерт Олег Жданов.
Водночас він наголосив, що Україна не визнавала своєї участі в цій операції. Але експерти та державні чиновники зазначають, навіть якщо Севастополем била українська сторона, під час війни вона має на це право. Адже, зокрема, з цих кораблів Росія б’є по Україні крилатими ракетами.
“Є близько семи носіїв ракет “Калібр” у Чорному морі. Ми знаємо про поразку кількох кораблів, один із яких є носієм крилатих ракет. Це флагман ЧФ РФ “Адмірал Макаров”. Якщо не помиляюся, це угруповання кораблів Чорного моря може випустити залп 40-60 ракет одночасно. Але вони цього не роблять, бо ракет уже немає у такій великій кількості, як вони хочуть. Вони не можуть просто зробити більше на своїх заводах-виробниках. Тому вони накопичують певний ресурс “Калібрів”, тримають їх та помірно використовують”, — розповів речник Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
У Кремлі натомість заявили, що це терористичний акт з боку України.
Москва вдалася не тільки до масованих обстрілів українських міст, але і до шантажу інших країн. Так, 29 жовтня у Міноборони РФ заявили, що Росія припиняє участь у реалізації зернової угоди через атаку на її кораблі.
Читайте також: Росія здійснила масований обстріл України як “помсту за Севастополь”, — Жданов
Проте Спільний координаційний центр, у якому залишилися представники України, Туреччини та ООН, продовжив роботу. У ніч проти 31 жовтня судна з українським зерном та іншими продовольчими товарами залишили українські порти. Росія ж продовжує перешкоджати проходженню суден.
Докладніше про наслідки того, що відбувається з Чорноморським флотом РФ, — в огляді думок на телеканалі FREЕДOM.
Роман Світан, військовий експерт
— Саме рішення щодо зерна є причиною атак, які йдуть зараз Україною. Причому це чітко помічено всіма системами та військовослужбовцями, які займаються протиповітряною обороною. Щойно президент Туреччини Реджеп Ердоган чи хтось інший починають пропонувати якісь переговори, держава-терорист посилює проблему саме ракетними атаками по Україні. Це було за зернової угоди, коли Ердоган укладав її у Стамбулі. Тоді був обстріл Вінниці, загинули люди.
Напередодні 10 серпня Ердоган озвучив певні умови щодо переговорів між Заходом та Москвою. Тоді проходив саміт країн “Великої сімки”. Тобто держава-терорист підтверджувала свої вимоги. Це називається, убий заручника, щоб виконували твої вимоги.
Потім Ердоган почав порушувати тему про те, що Путін пом’якшав і Зеленському треба сідати за єдиний стіл разом з ним. І ми отримали третю атаку. Минулими вихідними ніхто нічого не пропонував, тому понеділок був без ракетних атак. Цими вихідними прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков порушив тему про переговори між Москвою та Вашингтоном. І ми сьогодні (31 жовтня) отримали знову атаку.
Це терористичні атаки та один із методів роботи держави-терориста. Але одна з причин — це самі переговори. А друга причина для переговорів — це зернові угоди.
Наталія Гуменюк, начальник об’єднаного координаційного прес-центру Сил оборони півдня України
— На даному етапі нам відомо, що у Чорному морі перебувають вісім кораблів російського угруповання. Частково вони входять у порти базування поповнення запасів, перезарядки. Наразі три ракетоносія, з яких два надводні та один підводний, перебувають на бойовому чергуванні. Це загалом 20 ракет типу “Калібр”, готові до використання. Як правило, ними б’ють по об’єктах особливої ваги, таким як об’єкти критичної інфраструктури.
Ми щоразу нагадуємо жителям України, що навіть якщо кораблі Чорноморського флоту намагаються сховатися від наших ракетних ударів, вони здатні завдавати своїх ракетних ударів по всій території України. Тому нехтувати заходами безпеки не можна і потрібно уважно слухати і реагувати на сигнали повітряної природи.
Геннадій Гудков, колишній депутат Держдуми РФ
— У розпал війни оголошувати терористичними актами удари по військовій інфраструктурі з боку своїх супротивників — це божевілля. Хлопці, ви завдаєте ударів по всій інфраструктурі України, причому громадянської від лінії зіткнення до західних кордонів. І які проблеми, якщо ви розпочали війну, якщо ви розпочали агресію, ви її ведете вже дев’ять місяців. Ви будете готові до ударів у відповідь? Ви їх отримаєте.
Військово-морський флот, що несе “Калібр”, це чудова мета для будь-якої війни і те, що вона атакована, не може ніяк скасовувати гуманітарні угоди, обмін полоненими тощо.
Звісно, Путін торгується. Звісно, він намагається шантажувати світ. Але я думаю, що потрібно турецькому флоту разом із британськими есмінцями почати патрулювати води, охороняти кораблі, які везуть зерно і нехай РФ спробує щось зробити. Путін не розуміє нормальних розмов, він не розуміє домовленості. Він неспроможний тримати слово. Ось і треба показати йому, що якщо не хочеш миром, значить, будемо силою вивозити зерно.
Росія відразу ж почала звинувачувати Україну у вибухах, при цьому не надаючи жодних доказів. А якщо ви звинувачуєте Україну, покажіть докази, фактаж. Позиція Росії слабка. Більше того, вони називають це терористичним актом. Але це те, що Росія робить щодня проти України, завдаючи ударів по цивільним об’єктам. До речі, той самий фрегат “Адмірал Макаров”, який був серйозно пошкоджений, регулярно завдавав ракетних ударів по цивільній інфраструктурі України. Росія дуже часто використовує слово “судно”. Але це поняття цивільного об’єкта, тоді як “Адмірал Макаров” — військовий корабель.
Віктор Ягун, генерал-майор запасу Служби безпеки України
— Нехай вони звинувачують себе в обстрілах, бо кораблі, які постраждали, це військові цілі, адже вони використовуються для завдання ударів по Україні.
Військова операція проти військових об’єктів була проведена дуже якісно. Нічого терористичного там нема. За всіма параметрами терористичний акт — це насамперед акт спрямований проти цивільної інфраструктури, проти безпеки цивільних осіб, але ніяк не проти військових об’єктів під час військових операцій. Тому Росія може говорити будь-що, і звинувачувати будь-кого.
Вони давно хотіли знайти якусь нагоду, щоб вийти з зернової угоди. Якби не було цього, вигадали щось інше. Прийняли таке рішення, хай розбираються з Туреччиною та ООН. Звичайно, це сильний удар по Україні, але такими діями Росія насамперед шкодить собі. Виходячи з угоди, вона втрачає свої преференції, оскільки мала можливості експортувати своє продовольство і добрива.