Російська економіка перебуває в стані не дуже радісної, важкої “грошової дієти”. На поточний рік, мабуть, цих грошових ресурсів ще вистачить, але якщо так звана “СВО” триватиме далі, то доведеться запускати дуже сильну девальвацію рубля. Про це сьогодні, 14 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив російський економіст, доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсиц.
“Щоб звести кінці з кінцями, бюджет починає оббирати економіку. Треба ж дивитися не на дефіцит бюджету за перші три-чотири місяці року, треба дивитися на останні 12 місяців. І тоді ми бачимо, що дефіцит бюджету за ці 12 місяців — понад 7 трлн. Цей дефіцит означає, що потрібно було звідкись ці гроші взяти, підчищали якісь залишки, якісь заначки, які лежали в різних місцях, у різних не бюджетних фондах. Забираються гроші з грошового ринку. Усі можливі ресурси під’їдаються. Це і є ситуація — починається під’їдання останніх ресурсів. На цей рік, мабуть, цих грошових ресурсів вистачить, але якщо “СВО” триватиме далі, а це не виключено, то, звісно, російська економіка ввійде у велику біду і тоді доведеться запускати дуже сильну девальвацію рубля”, — сказав він.
Економіст пояснив, що це призведе до того, що відбудеться відкачування грошей населення в бюджет.
“Росія зараз випалює ґрунт, на якому могла б економіка жити в майбутньому. Це означає, що забираються гроші у бізнесу. Мінфін зараз показує, що у нього зросли трошки надходження від нафтянки. Але це ж не тому, що Росія стала краще продавати нафту за вищими цінами. Просто поміняли систему розрахунку розрахункової ціни для нафтовиків і у нафтовиків тепер відбирають грошей більше. Їм скоротили нафтовий демпфер, їм доведеться зараз підвищувати ціни на бензин усередині Росії”, — каже Ліпсиц.
Але, за його словами, ніхто вже на це не дивиться: що буде з економікою, що буде з нафтовим сектором, чи зможе він відтворювати родовища, як житимуть люди з дорожчим бензином і соляркою, як вони возитимуть вантажі, скільки це коштуватиме, яка буде інфляція?
“Ніхто на це не дивиться. Ситуація проста — протримаймось до кінця “СВО”, а там розберемося, що залишилося, з тим і будемо розбиратися, а якщо не втримаємося, то розбиратися будуть інші. Може, я дуже цинічно викладаю, але картина приблизно така”, — резюмував Ігор Ліпсиц.
Читайте також: Посилення санкцій ЄС проти Росії — до чого готуватися Кремлю
Як повідомлялося раніше, дефіцит бюджету Росії за перші чотири місяці вже перевищив річний план. Тепер, щоб вийти в нуль, фінансова система повинна закривати кожен наступний місяць із профіцитом. З урахуванням колосальних витрат на війну проти України та західних санкцій зробити це фактично неможливо. Це означає, що якісь із потреб бюджетних програм у Російській Федерації покрити не зможуть.