Через західні санкції найбільша приватна газова компанія Росії призупинила розробку двох своїх головних проєктів зі скрапленого природного газу (СПГ), повідомляють російські ЗМІ. За словами джерел у газовій галузі, у керівництві компанії не бачать сенсу в розвитку нових проєктів, оскільки ті, швидше за все, опиняться під санкціями, і їхню продукцію практично неможливо буде реалізувати, передає FREEДОМ.
Євросоюз має намір повністю відмовитися від імпорту російського газу до 2027 року. Постачання його трубами стане практично неможливим після того, як наприкінці 2024-го закінчиться термін дії договору про транзит газу через українську територію. Щодо СПГ, то у 14-му санкційному пакеті ЄС заборонив використовувати європейські порти для його перевалки. Купувати скраплений газ все ще можна. Але нещодавно країни Балтії та Польща виступили із закликом відмовитися від імпорту російського пального.
“Продовжуючи закуповувати скраплений природний газ у Росії, Європейський Союз залишається залежним від держави, яка використовує енергію як гібридну зброю та засоби для маніпуляції. Це підриває єдність ЄС і знижує довіру з боку громадськості… Ми маємо залишатися непохитними у тому, що стосується зміцнення нашої безпеки та стійкості, знаходячи рішення, які відповідають цінностям Євросоюзу”, — йдеться у зверненні голів комісій у справах ЄС парламентів країн Балтії та Польщі.
У Європарламенті 19 вересня ухвалили резолюцію із закликом запровадити повне ембарго на російський скраплений газ. Також євродепутати запропонували внести до списку санкцій судно Arc-7, яке транспортує СПГ.
Поки що в ЄС планують нові обмеження, у США вони вже діють на повну. Вашингтон ввів санкції проти найбільших СПГ-проєктів, а також компаній, які співпрацюють із ними. Це практично позбавляє Росію можливості розвивати галузь.
“Найбільша приватна газова компанія Росії “Новатек” на тлі західних санкцій припинила роботу над перспективними проєктами з експорту скрапленого природного газу: “Мурманський СПГ” та “Обський СПГ”… У “Новатек” розуміють, що всі майбутні СПГ-проєкти компанії будуть під санкціями. Також поки що не ясно, на якому майданчику будувати танкери льодового класу для арктичних проєктів, як їх фінансувати та як організовувати трейдинг”, — пише The Moscow Times.
До того ж, як стверджують експерти, Росія має проблеми з реалізацією продукції. Москва втрачає клієнтів, які побоюються вторинних санкцій. Financial Times, посилаючись на супутникові знімки та дані компаній, що відстежують рух суден, повідомило, що один із російських газовозів розвантажився в одному з портів РФ, не досягнувши кінцевого покупця. За словами аналітиків, через санкції галузь може перейти у розряд дотаційних.
“Я думаю, закінчать комерційні підприємства зі скрапленого природного газу. Я маю на увазі “Арктик СПГ-1”, “СПГ-2”, всі підприємства “Новатека”, що потрапили під санкції, та компанії, які поруч, обслуговують тощо. Одним документом, який запроваджує санкції, американці поставили великий жирний хрест на всіх потугах московитів щось зробити в галузі СПГ”, — прокоментував президент асоціації “Газові трейдери України” Андрій Мізовець.
Не вдається Росії й перенаправити потоки експорту скрапленого газу. Bloomberg, посилаючись на джерела, пише, що глави СПГ-компаній перебувають у процесі пошуку потенційних покупців пального в усьому світі. Клієнтам з Азії та, зокрема, з Китаю, Москва пропонує знижку 40%. Але, як повідомляє видання, у Пекіні не готові ризикувати погіршенням відносин із Вашингтоном заради дешевого газу.
Читайте також: Російські СПГ-проєкти руйнуються санкціями — подробиці (ВІДЕО)
Нагадаємо, вже в серпні газові сховища Європи були наповнені на 90% — на два місяці раніше від плану. Це значно вище за середній п’ятирічний показник.
Читайте також: Цей бізнес буде поховано, — економіст про майбутнє “Газпрому”