Росія з політичних мотивів не хоче віддавати кримських татар і українців, захоплених у Криму, — Луньова

Альона Луньова. Фото: ukrinform.ua

Російська Федерація вчиняє воєнний злочин, беручи в заручники цивільних. Питання повернення або обміну дуже складне. Також варто враховувати, що Росія з політичних мотивів не має наміру віддавати кримських татар та українців, захоплених у Криму, адже вони є символами свободи слова, незламності та рішучості. Про це в ефірі FREEДОМ розповіла директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.

“Питання повернення цивільних полонених дуже складне. Тому що у нас немає обмінних процесів полоненими, ми не можемо міняти цивільних на цивільних. Тому що обмін військовополоненими відбувається відповідно до Женевських конвенцій. Але жодна конвенція не дозволяє державі захоплювати цивільних заручників. Росія здійснює воєнний злочин, захоплюючи цивільних”, — сказала вона.

Мілітаризація Криму — основне завдання Російської Федерації. Крим перетворюється не тільки на військову базу, а стає пунктом для тимчасового утримання під вартою полонених, включно з депортованими дітьми.

“Крим перетворюється не просто на мілітарну зону, а на в’язницю, яка використовується перевальним пунктом для утримання українських громадян, які є цивільними заручниками, і для депортації дітей. Тобто Крим використовується як мілітарний об’єкт”, — наголосила експертка.

РФ намагається направляти людей відбувати покарання в північні райони Росії, для більшого тиску на людину, її сім’ю.

“З політв’язнями в Криму дещо інша ситуація, ми про них в основному знаємо. Україна не знає, скільки цивільних перебуває в полоні в Росії. Але про кримських політв’язнів ми в основному знаємо. І Російська Федерація завжди направляє і цивільних заручників, і полонених на території Російської Федерації відбувати покарання. Це не новий процес. Вони направляються в дуже північні регіони”, — пояснила Луньова.

Україна застосовує безліч методів для того, щоб обмінювати полонених. У переговорних процесах беруть участь країни-посередники, міжнародні компанії, впливові світові політики.

“Держава завжди пам’ятає про політичних в’язнів, і весь час через різні компанії, через посередників, через якийсь вплив політиків інших країн, зокрема через комунікацію з владою Туреччини, ці переговори тривають. Просто Російська Федерація не хоче віддавати тих людей, які собою символізують свободу, протидію окупації”, — констатувала експертка.

РФ має абсолютно політичний мотив не віддавати захоплених цивільних. Це один із методів тиску та залякування.

“Тому я думаю, що є політичний абсолютно мотив у тому, що представників корінного народу і громадян України, яких було захоплено, переслідували з політичних мотивів у Криму, РФ віддавати не хоче. Я думаю, що тут є дуже конкретна політична мета — продовжувати їх утримувати в дуже поганих умовах, не надавати медичної допомоги, робити все можливе, щоб вони страждали якомога більше”, — резюмувала Луньова.

Читайте також: 10 років окупації Криму: як люди чинять опір на тлі тотальних російських репресій — обговорювали експерти

Прямий ефір