Казахстан закрив кордони для ввезення західних товарів у Росію, що істотно ускладнює транспортування й робить його дорожчим. На такий крок Казахстан пішов через загрозу опинитися під вторинними санкціями західних країн. Водночас Астана поглиблює економічне співробітництво з Москвою. Експерти вважають, що така непослідовність може призвести до серйозних наслідків для країни, інформує FREEДОМ.
1 травня в різних містах Казахстану люди вийшли на мирні мітинги на підтримку України та із закликом до виходу країни з Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ). Активісти вимагали розслідування загибелі людей під час масових протестів у січні 2022 року. Але затримувати учасників почали ще до початку акцій.
Активісти заздалегідь подали заявки про проведення мітингів до місцевих органів виконавчої влади. Однак отримали відмови через нібито “неповну інформацію” про заходи. Керівництво Казахстану неодноразово заявляло, що поважає демократичні цінності, але мирні протести при цьому забороняє.
Свою непослідовність влада Казахстану проявляє не тільки в тому, що стосується прав і свобод власних громадян. Так, найбільше уранове родовище Казахстану — “Будьонівське” — перейшло під контроль російської держкорпорації з атомної енергії “Росатом”. Однак в уряді приводів для занепокоєння не бачать.
“Даремні парламентарії про це не говорять, ЗМІ занадто слабкі та задавлені. І президенти — спочатку перший, а тепер другий, які могли ухвалювати рішення винятково на персональному контакті з президентом Російської Федерації, — по суті, і створили умови, коли “Росатом” тепер домінуватиме на ринку видобутку урану в Казахстані”, — сказав казахстанський політолог Дімаш Альжанов.
Астана економічно залежна від Москви. Насамперед через те, що значна частина нафти надходить до республіки Каспійським трубопровідним консорціумом. А те, що все більше уранових активів Казахстану переходить у руки Кремля, експерти називають втратою частини суверенітету.
“Це дзвіночок досить тривожний для Казахстану, оскільки родовища урану є стратегічними для розвитку, для його суверенітету, оскільки Казахстан володіє на сьогодні найбільшими родовищами урану в світі після Австралії. З точки зору виробництва уранової руди Казахстан на сьогодні є світовим лідером”, — вважає директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Протягом останніх десятиліть Росія використовувала експорт енергоресурсів як інструмент політичного тиску. Казахстан, як й інші країни Центральної Азії, — не виняток. Москва вважає республіку частиною так званого “русского мира”. Пропагандисти вже просувають знайомий порядок денний про нібито утиски росіян у Казахстані. І від прямої агресії Кремля Астану рятує насамперед героїчний опір української армії, вважають політологи.
“Після лютого 2022 року в Казахстані багато хто вважає, що самовіддана боротьба України з російською агресією і ось той потужний стійкий період активного опору, який ми спостерігаємо вже стільки часу, допомагає і Казахстану. Тому що якби Путін реалізував свій міфічний бліцкриг, як він хотів минулого року, то тоді наступною ціллю був би саме Казахстан”, — сказав казахстанський політолог Досим Сатпаєв.
Фактично Казахстан не можна назвати найближчим союзником Росії, але ця держава продовжує і навіть поглиблює економічне співробітництво з РФ. Тим самим ризикує не тільки опинитися під західними санкціями, але й стати черговою ціллю російської агресії.
Читайте також: Казахстан зазнає економічних збитків через чинну проросійську владу, — казахський політолог