Росія винна в порушеннях прав людини в Криму: у чому унікальність рішення ЄСПЛ (ВІДЕО)

Європейський суд з прав людини. Фото: uatv.ua

Європейський суд із прав людини визнав Росію винною в масових й систематичних порушеннях Європейської конвенції з прав людини в окупованому російською армією Криму. Про рішення оголосили 25 червня. Слухання в ЄСПЛ провели без участі Російської Федерації, інформує FREEДОМ.

Позов проти Росії до Європейського суду з прав людини Україна подала в березні 2014 року, а пізніше доповнила його. ЄСПЛ об’єднав позови в одне провадження про порушення прав людини в окупованому Російською Федерацією Криму. Воно охоплює період з лютого 2014-го по вересень 2022-го — до моменту, коли Росія перестала бути стороною Європейської конвенції з прав людини.

Слухання у міждержавній справі України проти Російської Федерації розпочалися в грудні 2023 року. Увесь цей час Росія саботувала розслідування — не відповідала на офіційні запити, не коментувала докази, надані Україною. Тому слухання провели без участі російської сторони. Велика палата Європейського суду з прав людини у Страсбурзі визнала РФ винною в масових порушеннях Європейської конвенції з прав людини в окупованому російською армією Криму.

“З того, що було визнано, мене реально вразив перелік усього, що було констатовано Європейським судом. Це і зникнення людей, це і практика поганого поводження з солдатами, кримськими татарами, журналістами та українцями, це арешти зазначених категорій осіб, це рейди та обшуки приватних будинків, це залякування релігійних лідерів та обшуки приміщень, які використовуються у релігійних цілях, це тиск та утиски неросійських медіа. Це тільки коротко, дуже тезисно. На нас чекає ще величезний обсяг роботи, але історичний день — перше рішення по суті у міждержавній справі “Україна проти Росії”, — сказав міністр юстиції України Денис Малюська.

Одноголосним рішенням Росію визнали винною в порушенні щонайменше 10 статей Європейської конвенції з прав людини. Це перше рішення міжнародної судової інстанції, в якому Російську Федерацію визнали відповідальною за масштабне й систематичне порушення прав людини в окупованому Криму.

“Це рішення унікальне — низку висновків й порушень за Конвенцією сьогодні ЄСПЛ визнав уперше у своїй практиці (застосування російського законодавства, незаконні суди, примусова зміна громадянства). Це важливий етап та результат на шляху до притягнення агресора до міжнародно-правової відповідальності”, — написала у Facebook уповноважена у справах ЄСПЛ Маргарита Сокоренко. 

Спеціальний міжнародний трибунал щодо злочину агресії Росії може надалі спиратися на доказову базу, зібрану ЄСПЛ, кажуть експерти. 

“Наскільки доказова база з кримської справи може потрапити в цей трибунал? Напевно може якоюсь мірою. Це дуже велика база, ми її збирали з величезними труднощами багато років. Тобто там є і свідки, є і відеозаписи, і дуже багато всяких матеріалів. Тому, так, ці матеріали, звичайно ж, можна використовувати в цьому трибуналі”, — сказав заступник міністра юстиції України — уповноважений з питань Європейського суду з прав людини (2016-2021 рр.) Іван Ліщина.

Росію виключили з Ради Європи в березні 2022 року. Але Європейський суд із прав людини має право розглядати заяви, подані щодо Російської Федерації, якщо в них ідеться про події, що відбулися до 16 вересня 2022-го. Того самого року Держдума Росії в першому читанні проголосувала поправки, згідно з якими рішення ЄСПЛ, винесені після 16 березня 2022 року, виконанню у РФ не підлягають.

Читайте також: ЄСПЛ ухвалив остаточне рішення за позовом України проти РФ у “кримській справі” — деталі

Раніше повідомлялося, що справа “Україна проти Росії (щодо Криму)” сформована із двох позовів — від 13 березня 2014 року і 26 серпня 2015 року — та стосується подій у Криму та на сході України. 11 червня 2018 року ці два позови були об’єднані у нову справу “Україна проти Росії (щодо Криму)”.

У грудні 2023-го Україна надала Європейському суду з прав людини докази існування в тимчасово окупованому Криму системної адміністративної практики порушення прав людини з боку Росії.

На попередніх етапах у суді було доведено, що датою, коли Російська Федерація встановила контроль над Кримським півостровом, є 27 лютого 2014 року, і з цього часу за порушення, які мають місце там, несе відповідальність Російська Федерація.

Читайте також: Україна задоволена рішенням ЄСПЛ у “кримській справі” — першим в цілій низці позовів проти РФ: коментар Малюськи

Прямий ефір