Росія — винна: історичне рішення ЄСПЛ про порушення в Криму обговорили експерти

Окупований Крим. Фото: Фото: ukrinform.ua

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) 25 червня визнав Російську Федерацію винною за позовом України щодо систематичних порушень Європейської конвенції з прав людини в Криму. 

Рішення Європейського суду з прав людини готувалося протягом 10 років з моменту окупації Криму Росією 2014 року. Важливо зазначити, що всі надані Україною докази були підтверджені. На засіданні ЄСПЛ міністру юстиції України Денису Малюське передали величезну папку з доказами.

Довгий шлях до ЄСПЛ

На сайті Європейського суду з прав людини опубліковано відповідне рішення в міждержавній справі “Україна проти Росії (щодо Криму)”.

“Держава-відповідач застосувала російське законодавство одразу після підписання “Договору про приєднання”, а також визнання Криму, згідно з російським правом, складовою частиною РФ. Однак відповідні норми МГП чітко передбачали, що існує зобов’язання поважати та, таким чином, зберігати закони, що діють на окупованій території, а не змінювати, призупиняти або замінювати їх власним законодавством. За таких обставин Суд визнав, що, коли держава-відповідач поширила дію свого закону на Крим, вона зробила це з порушенням Конвенції, як вона інтерпретується у світлі МГП. Насамкінець зазначимо, що російське право не може розглядатися як закон у значенні Конвенції, і будь-яка адміністративна практика, що ґрунтується на цьому законі, не може розглядатися як законна або така, що відповідає закону”, — йдеться в документі.

Кожне опубліковане, юридично доведене і верифіковане свідчення підтверджує, що російська пропаганда, яка заявляла про “звільнення” і “порятунок” жителів Криму з 2014 року, є брехнею. Це встановлено Європейським судом з прав людини.

“Наступний крок нашої роботи буде спрямований на визначення компенсації — на виплати тим, хто постраждав від порушення цих прав. Безумовно, Російська Федерація, поки там є влада Путіна, цього робити не буде. Але є два аспекти. Перше: ми обов’язково спробуємо запровадити механізм виконання — такий, якого ще не існує. Це завдання для юристів і наших дипломатів впроваджувати такі механізми. Друге: ми розраховуємо, що колись, у якомусь майбутньому, Росія або частини Росії намагатимуться повернутися до європейської сім’ї та, безумовно, умовою такого повернення буде виплата репарацій і виконання всіх рішень судів”, — пояснив міністр юстиції Денис Малюська.

Одноголосним рішенням Росію визнали винною в порушенні щонайменше 10 статей Європейської конвенції з прав людини. Це перше рішення міжнародної судової інстанції, в якому Російську Федерацію визнали відповідальною за масштабне і систематичне порушення прав людини в окупованому Криму.

“Це рішення унікальне — низку висновків і порушень за Конвенцією сьогодні ЄСПЛ визнав уперше у своїй практиці (застосування російського законодавства, незаконні суди, примусова зміна громадянства). Це важливий етап і результат на шляху до притягнення агресора до міжнародно-правової відповідальності”, — написала у Facebook уповноважена у справах ЄСПЛ Маргарита Сокоренко

Також ЄСПЛ дійшов висновку, що переслідування та засудження українських політичних в’язнів мало мотивом покарати та змусити замовкнути будь-яку політичну опозицію. 

“Це рішення є першим, у якому міжнародна судова інстанція визнала РФ відповідальною за політику масштабних і систематичних порушень різноманітних прав і свобод людини на тимчасово окупованій території півострова Крим. Тепер ЄСПЛ зможе перейти до розгляду індивідуальних заяв”, — наголосила заступниця голови ОП Ірина Мудра

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець нагадав у своєму Telegram-каналі, що справа була на розгляді з 2014 року, коли Україна подала першу скаргу. Друга і третя були у 2015 і 2018 роках відповідно.

Ця перемога означає, що Україна довела існування системних порушень прав людини в окупованому Криму з 2014 року, підкреслив омбудсмен. Йдеться про незаконні затримання українців і кримських татар на півострові, примусову паспортизацію українських громадян, заборону мирних зібрань і протестів, дискримінацію кримських татар, порушення прав політв’язнів, жорстоке поводження з ними та інші порушення.

“Це рішення — доказ того, що РФ підло бреше про дотримання прав людини в окупованому Криму! Це один із кроків на шляху притягнення винних до відповідальності та відновлення справедливості!”, — підсумував Лубінець.

У Парламентській асамблеї Ради Європи 26 червня пріоритет залишається за українським питанням. Про це розповів кореспондент телеканалу FREEДOM Олег Борисов із французького Страсбурга.

“Робота Парламентської асамблеї Ради Європи триває. Сьогодні так званий український день, ударний день. Будуть голосуватися резолюції, зокрема й щодо санкцій. Також сьогодні відбуватиметься івент-захід щодо незаконно затриманих українських журналістів”, — розповів він.

Голова комітету з питань науки, культури, освіти та медіа ПАРЄ Євгенія Кравчук більш детально розповіла про захід.

“По-перше, це, по суті, продовження резолюції українського парламенту, коли ми звернулися до міжнародних організацій (з проханням, — ред.) звернути увагу на проблему журналістів, які в полоні перебувають за надуманими статтями… По суті, це цивільні заручники, цивільні люди, яких за всіма конвенціями агресор не може забирати з дому й саджати до в’язниці. І разом із Радою Європи та групою лібералів ми вирішили зробити такий окремий захід. Ми, до речі, запросили, і він погодився, новообраного генерального секретаря Алена Берсе… Буде президент ПАРЄ Теодорос Русопулос і наш омбудсмен Дмитро Лубінець”, — зазначила вона.

Думки експертів

У чому унікальність рішення ЄСПЛ щодо РФ? Як Кремль систематично порушував права жителів анексованого півострова та інших окупованих територій? Як Росія перетворила Крим на одну велику військово-морську базу і поставила під загрозу життя цивільного населення? На ці питання FREEДOM шукали відповіді: 

  • Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини ZMINA;
  • Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу; 
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
  • Денис Попович, військовий оглядач;
  • Сергій Грабський, військовий експерт;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень. 

ТЕТЯНА ПЕЧОНЧИК: Зафіксовано щонайменше 130 тис. воєнних злочинів РФ в Україні за два роки 

— 130 тис. кримінальних проваджень за статтею Кримінального кодексу України про порушення правил і звичаїв війни. Це епізоди після 24 лютого 2022 року. Треба розуміти, що Російська Федерація почала агресію з 2014 року і воєнні злочини відбувалися і в Криму, і на Донбасі. Озвучена мною цифра не включає попередні вісім років російської збройної агресії. Також сюди не входять багато злочинів, які сталися на окупованих територіях. Наприклад, коли буде деокуповане місто Маріуполь, можуть бути відкриті ще сотні й тисячі нових справ. 

Оскільки війна триває і щодня вчиняються нові й нові злочини, ця цифра теж постійно зростає. З досвіду нашої правозахисної діяльності, ми часто знаходимо злочини, які, наприклад, не задокументовані правоохоронними органами, тому що потерпілі не зверталися до поліції з різних причин. Таким чином вони є невидимими для правоохоронної системи. Не всі потерпілі готові про це говорити. Іноді минають місяці, роки та навіть десятиліття. 

Цифра 130 тис., якою б великою вона не була, не відображає повною мірою все, що зробила Росія з мирними українцями. 

На жаль, зараз немає жодного міжнародного суду, який може притягнути керівництво Російської Федерації, президента Володимира Путіна, Раду безпеки РФ до відповідальності за те, що вони почали цю агресивну війну. Але Україна веде роботу зі створення трибуналу щодо злочину агресії Російської Федерації проти України. Ідею цього трибуналу підтримують уже понад 40 країн світу. 

РЕФАТ ЧУБАРОВ: ЄСПЛ довів, що РФ зайшла в Крим до референдуму

— Три позови об’єднано в один, і це об’єднання відбулося в грудні 2020 року, коли ЄСПЛ визнав позови України прийнятними. Тоді ж суд підтвердив, що контроль території Криму Російська Федерація здійснює з 27 лютого 2014 року. Росія відчайдушно намагалася показати, що вона нібито зайшла до Криму після референдуму. Однак суд чітко сказав, що 27 лютого — це той день, коли Росія відкрито демонстративно вдерлася військами на територію Криму. 

У цих позовах усе, звісно, спиралося на порушення Російською Федерацією Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Це Європейська конвенція. Росію в березні 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення на територію України, було виключено з Ради Європи. Трохи пізніше, у вересні, вона була також виведена як сторона з Європейського суду з прав людини. Таким чином РФ думає уникнути відповідальності, але їй це не вдасться. Є епізоди насильницького викрадення людей у Криму, вбивства людей, примусової паспортизації, цілеспрямованих репресій проти кримських татар. 

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Росіяни, які приїжджають жити на непідконтрольні Україні території, теж окупанти

— Говорімо про те, що не тільки на території окупованого Криму, а й на території окупованих районів Луганської, Донецької та інших областей, Запорізької та Херсонської відбувається процес заміщення місцевого населення шляхом так званих “понаехавших”, тобто росіян із депресивних районів РФ. Цей захід має на меті закріпити окуповані території за Російською Федерацією, зокрема й ментально, і, відповідно, вже в демографічному питанні. 

Йдуть ті самі процеси, які відбувалися на території України в 1930-ті роки, коли після штучного голодомору українське населення замістили жителями російського Нечорнозем’я. Потім нащадки цих новоявлених представників цих територій уже через два покоління почали кричати про те, що Україна має почути Донбас. Тому йдуть за тією ж тактикою, яка була відпрацьована ще радянськими спецслужбами, — заміщення місцевого населення з метою закріплення даної території за РФ. 

Громадяни Російської Федерації, зокрема й цивільне населення, яке займає квартири українців, які виїхали на материкову територію, повинні розуміти, що вони такі самі окупанти. Росіяни, які приїжджають на окуповані території, повинні розуміти всі подальші наслідки, та ілюзій з цього приводу бути не повинно.  

ДЕНИС ПОПОВИЧ: РФ намагається удати, що Крим — це безпечна курортна зона

— З 2014 року Росія перетворювала анексований Крим на одну велику військову базу. Також півострів є сакральним для російської пропаганди. Відтоді як Росія анексувала Крим, він перестав бути курортною зоною. До 2014 року туди їздили відпочивати українці. Але Росія перетворила півострів на військово-морську базу. 

Зараз Україна завдає законних ударів по військових об’єктах росіян у Криму. Окупантам на цивільних наплювати. Це потрібно розуміти. Для Кремля Крим — це сакральна зона відпочинку, курорт. З їхнього погляду, там жодних військових об’єктів. 

Пропагандистам потрібно показати, що півострів абсолютно безпечний для відвідування. Крим також розглядають як місце для заробляння грошей. Якщо закрити кримські пляжі й оголосити, що там зона бойових дій, то частина коштів не надійде до російського бюджету. 

СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: Росіяни, які незаконно перебувають на території Криму, мають звідти виїхати

— Згідно з нормами міжнародного військового права, відповідальність за життя і здоров’я мирного населення на окупованій території повністю покладається на окупантів. Окупанти не зробили нічого для того, щоб зменшити жертви серед мирного населення на підконтрольній їм території. Україна як держава не прагне до завдання ударів, які можуть спровокувати жертви серед цивільного населення. Україна завжди буде атакувати виключно військові об’єкти.

Ми постійно пропонуємо громадянам РФ, які незаконно перебувають на території Криму, покинути півострів. 

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: РФ прикривається в Криму цивільними особами 

— Анексований півострів Крим станом на сьогодні є зоною бойових дій. Туристи, які приїжджають із РФ, мають чудово розуміти, що вони їдуть у повноцінну зону бойових дій. І тут не варто очікувати комфортних і безпечних умов. 

З 2014 року півострів планомірно перетворювався на велику військову базу. Об’єкти військової інфраструктури розміщувалися в курортних зонах, іноді навіть у зонах, де росли червонокнижні дерева, наприклад, у паркових зонах. Для росіян нормально, коли поруч із пляжем, де люди зазвичай відпочивають, розташований військовий об’єкт. Можна сказати, що окупанти прикриваються, зокрема й цивільними. 

ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Відкрили пляжі та збільшили кількість військових об’єктів

— Севастополь ще з радянських часів ніколи не розглядали з погляду курортної зони. Це було закрите місто. Відпочивати люди їздили в зовсім інші частини Криму. Росія після анексії ще більше мілітаризувала Крим, ніж це було в Севастополі в радянські часи. Росіяни навіть не врахували того, що вони розташовують свої військові об’єкти в тих місцях, де вже змінилася міська забудова, де вже почали жити люди, куди почали приїжджати відпочивальники. 

Оскільки Севастополь відкритий, туди можна приїхати, зокрема й відпочивати. Відкрили пляжі, але збільшили кількість військових об’єктів і таким чином просто фактично поставили під загрозу життя цивільних людей. Велика кількість людей на узбережжі, у цей час стрільби Чорноморського флоту, робота ППО, запуски ракет і “Шахедів”. У такому випадку взагалі не спрацьовують аргументи Росії, яка намагається звинуватити Україну і США в ударах по цивільному населенню. 

Читайте також: Найважливіший етап в історії: Україна почала переговори про членство в ЄС — особливості процесу

Прямий ефір