Росія більше не в десятці найбільших економік світу. На це, зокрема, вплинуло падіння рубля внаслідок запровадження санкцій. Після ухвалення Радою ЄС чотирнадцятого пакета обмежень, РФ стало складніше реалізовувати тіньові схеми їхнього обходу, повідомляє FREEДОМ.
Запроваджені санкції щодо Росії призведуть до різкого спаду економіки РФ уже 2025 року. Про це президент України Володимир Зеленський заявив в інтерв’ю The Philadelphia Inquirer.
“Подивімося, на чому заробляє Росія. У них економіка — це нафта і газ. І що б там не було, що б там хто не говорив, не малював ту чи іншу економічну аналітику, реальні професійні люди сходяться в тому, що, починаючи з 2025 року, Росія економічно буде падати. Тобто поступово санкції починають працювати. Поступово її енергетичних грошей не вистачає, щоб таку велику кількість виробляти зброї й забезпечувати населення”, — сказав Зеленський.
Обмеження ведуть Росію до демографічної кризи, а рівень життя населення катастрофічно падає. Через це в Держдумі готують законопроєкт про заборону “ідеології чайлдфрі”. У російському Мін’юсті свідому відмову мати дітей називають “екстремістські спрямованою”.
Російські урядовці закликають своїх громадян більше працювати та визначають три обмеження, які сьогодні гальмують зростання економіки: дефіцит робочої сили, ️обмеження доступу до технологій й довгострокових інвестицій. Але це далеко не весь список, вважають аналітики. Санкції б’ють по основних артеріях економіки Росії — продажу нафти та газу. Доходи від торгівлі ними завжди були ключовою статтею доходів країни-агресора.
“Зараз, думаю, найнеприємніші санкції — проти танкерного флоту РФ. Тут потрібно докладати більше зусиль. До війни близько 80% російської нафти, яка йшла морем, обслуговувалося західними суднами. А з весни 2022 року РФ почала збирати нові судна. І зараз уже понад 70% російської нафти, яка йде морем, припадає на так званий тіньовий танкерний флот. Цей захід [санкції проти суден Росії] дуже важливий, це великий тиск на бюджет РФ”, — сказала директорка Київської школи економіки з міжнародних програм Еліна Рибакова в інтерв’ю виданню Forbes Ukraine.
Росія більше не в десятці найбільших економік світу — про це свідчить відповідний рейтинг. Доходи російських компаній впали на третину: мінус 36% за 2023 рік. Усі підприємства країни-агресора за минулий рік заробили 814 трлн рублів — це близько 9 трлн доларів за нинішнім курсом. При цьому ще 2022-го доходи російських компаній становили приблизно 14 трильйонів доларів — знову ж таки за нинішнім курсом. Це дані аналітичного порталу Федеральної податкової служби Росії.
“Фінансова система РФ зараз отримала дуже хороший удар. Ціна на нафту зменшилася, і вже зараз у РФ подають поправки до бюджету щодо збільшення бюджетного дефіциту, тому що розуміють, що ті доходи, які були заявлені наприкінці минулого року, просто нереальні. Ціна на нафту, яку вони закладали в розмірі 70 дол., на сьогодні вже становить 65 дол. Тому можна з упевненістю говорити — санкції діють й досить ефективно. Жодне виробництво не вдалося імпортозамістити”, — сказав економічний експерт Ілля Несходовський.
Росії вдавалося обходити санкції, зокрема, завдяки нафтовому тіньовому флоту. Після ухвалення Радою ЄС чотирнадцятого пакета санкцій, РФ не зможе заводити свої судна в європейські порти. Варто зазначити, що Євросоюз уперше ввів обмеження проти конкретних суден із тіньового флоту Росії.
Читайте також: РФ починає вмикати “друкарський верстат”, — експерт про вплив західних санкцій
Раніше економічний експерт Ілля Несходовський висловив думку, що вторинні санкції можуть реально стримувати зовнішню торгівлю Російської Федерації.