Росія використовує енергоресурси як політичну зброю — реакція влади Молдови на шантаж “Газпрому” (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот відео: uatv.ua

З 1 січня Росія зупинить постачання трубопровідного газу в Молдову. Кремль використовує енергію як політичну зброю, заявив прем’єр-міністр Дорін Речан. Як Російська Федерація провокує енергетичну кризу в Молдові, розповідає FREEДOM.

Правобережна Молдова забезпечена газом на всю зиму, заявив керівник “Молдовагазу” Вадим Чебан. Тому від рішення Москви припинити постачання природного газу до республіки постраждає тільки Придністров’я. Адже вже два роки все паливо, яке постачає федерація, Кишинів передає на лівий берег Дністра.

“Водночас природний газ для споживачів правого берега Дністра купувався на регіональних і європейських ринках. Слід наголосити, АТ “Молдовагаз” законтрактувало необхідні обсяги газу, які повністю забезпечать все споживання Правобережжя до кінця березня 2025 року”, — повідомив виконувач обов’язків голови правління АТ “Молдовагаз” Вадим Чебан у Telegram.

Контракт Москви та Кишинева діє до кінця жовтня 2026 року. З осені 2022 року “Газпром” обмежив постачання до 5,7 млн куб. м газу на добу. Це значно менше, ніж споживання Молдови в зимовий період. Тому з грудня того ж 2022 року весь природний газ, що постачається Росією, йшов у Придністров’я: для побутових потреб і насамперед для генерації електроенергії на Молдовській ГРЕС, яка виробляє електроенергію і продає її на підконтрольні Кишиневу території. Це означає, що відсутність постачання газу може призвести до багатогодинних відключень електрики в країні.

“Сувора зима не є секретом. Але, дорогий народ, ми це переживемо. Нас шантажували газом, а тепер і темрявою — вже не вперше. Але світло переможе, і ми здобудемо перемогу”, — заявила президентка Молдови Мая Санду.

Російський газ у Молдову йде через Україну. З 1 січня 2025 року Київ припинить його транзит. Є й альтернативний маршрут — трансбалканський газопровід через Туреччину. Однак оскільки “Газпром” підставою для припинення постачання називає не складнощі з транзитом, а саме “неплатежі” з боку підконтрольного країні-агресору Придністров’я, це істотно ускладнить відновлення постачання, заявив прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан. Кишинів не визнає борг Тирасполя — Москва вимагає 709 млн доларів — і не планує його виплачувати. До того ж, за словами глави уряду, міжнародний аудит не підтвердив обґрунтованість претензій “Газпрому”.

“Росія використовує енергію як політичну зброю, перетворюючи жителів Придністров’я, яке вона контролює через свою незаконно розміщену армію, на заручників. Водночас уряд [Молдови] буде ретельно аналізувати правові варіанти, зокрема звернення до міжнародного арбітражу для захисту наших національних інтересів і отримання компенсації за рішення Кремля, які завдають економічної шкоди та зачіпають безпеку громадян Республіки Молдова”, — повідомив прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан у Facebook.

Раніше в уряді пояснили, як діятимуть, щоб уникнути енергетичної кризи. У державі максимально наростять обсяг виробництва електроенергії. Крім того, Молдова постачатиме електроенергію, якої бракуватиме, з Румунії. Також Кишинів розглядає варіант додаткового імпорту газу для вироблення електроенергії на Молдовській ГРЕС.

Читайте також: Не виключено, що Молдова звернеться до міжнародного арбітражу у зв’язку з рішенням “Газпрому”, — Речан

Прямий ефір