У Росії раз по раз відбуваються теракти, з якими спецслужби не можуть як треба впоратися. Увага Володимира Путіна зосереджена на війні Росії проти України і на тих, хто виступає проти неї в самій РФ.
Тим часом паралельно підходять до точки кипіння внутрішні проблеми, частина з яких обертається страшними трагедіями для суспільства. І Кремлю все складніше звинуватити в них зовнішніх ворогів.
23 червня теракти сталися одразу у двох містах Дагестану — Махачкалі та Дербенті. Бойовики напали на православні церкви, спалили синагогу, влаштували стрілянину на вулицях. Російські спецслужби вкотре продемонстрували нездатність захистити громадян від терористів. Спроби Москви зробити винуватцями Україну і НАТО не переконали навіть росіян.
Аналізуючи події в Дагестані, потрібно враховувати специфіку регіону, кажуть експерти. Високий рівень соціальної напруги в республіці вони пов’язують із посиленою мобілізацією чоловіків на війну проти України. Як і з інших регіонів, де проживають представники національних меншин, з Дагестану відправили на фронт чоловіків непропорційно більше, ніж, скажімо, з центральних областей РФ. Та й рівень життя там значно нижчий, ніж у сусідів.
Як і після теракту в підмосковному “Крокус Сіті Холі”, у заворушеннях у Дагестані РФ звинуватила Україну і НАТО. При тому, що медіа, пов’язані з ісламістами, і в першому, і в другому випадку майже одразу повідомили, що це робота членів організацій, пов’язаних з ІДІЛ. Ба більше, серед ліквідованих бойовиків у Дагестані були родичі глави Сергокалинського району Магомеда Омарова — члена путінської “Единой России”. Самого чиновника одразу затримали, звільнили і виключили з партії. У такій ситуації звинуватити в організації теракту Київ і Захід важко.
Думки глядачів FREEДОМ
Телеканал FREEДОМ провів опитування серед своїх глядачів і експертів на тему: Черговий теракт у Росії: що ви думаєте про те, що відбувається в Дагестані? Відповіді глядачів:
- “Росію — розбити на республіки — всім дати свободу, як колись союзним республікам”.
- “Я думаю, що теракти в РФ і війна в Україні це ланки одного ланцюга! Адже бійня в “Крокус Сіті” була вигідна насамперед Путіну! Щоб використати її для остаточного позбавлення росіян тих “прав”, які у них ще залишалися. Путін же вперто будує у РФ “z-концтабір”, як свого часу збожеволілий м’ясник Сталін.
І взагалі все правління Путіна це якийсь суцільний спектакль для дурнів (і тих людей у світі, хто вірить цьому “z-бандиту”). Тому давно вже в РФ всі такі теракти цілеспрямовано допускаються під контролем ФСБ. Тобто все відбувається точнісінько як у фашистській Німеччині в минулому столітті і за тамтешніми політичними технологіями”. - “Теракти влаштовують, щоб нібито боротися з терористами, а насправді це зачистка всіх неугодних, щоб ще одну силову структуру створити і підвищити їм зарплати для боротьби з інодумцями”.
Думки експертів
Чи справді теракти в Росії вигідні Путіну і чому такі республіки, як Дагестан, складні в управлінні кремлівським режимом — в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували член Ради З’їзду народних депутатів, російський опозиційний політик Олександр Осовцов і голова оргкомітету Дагестанського національного центру Джабраїл Мірзоєв.
ОЛЕКСАНДР ОСОВЦОВ: За нагоди від Росії від’єднаються кілька регіонів
— Режим здійснює терористичну політику щодо як своїх сусідів, веде злочинну війну вже не перший рік. Займається терором, буквально знищує мирне населення, обстрілює мирні міста, знищує мирну інфраструктуру. До того ж займається терором проти власного населення, включно з будь-якими інодумцями і не тільки.
Адже в Росії під репресії може потрапити будь-яка людина для того, щоб спецслужби відзвітували. А зараз це торкнулося тієї частини держави, де є міжнаціональні сперечання, можливість для них.
У Дербенті завжди було багато різних національностей і народностей. Це дуже старе місто. І там найбільша етнічна група становила близько 20%. Тобто ніякої більшості в принципі не було. І більш-менш схожа ситуація в усьому Дагестані. Плюс очевидні важкі економічні проблеми. Це завжди був бідний регіон. А зараз він став ще біднішим, тому що всі основні кошти йдуть на війну.
Те, що відбувається — це закономірний результат політики путінського фашистського режиму. Адже це далеко не перший великий масовий теракт саме в Дагестані. Згадайте, як порівняно недавно там шукали євреїв у літаку. Це буде продовжуватися. Це буде посилюватися.
Це ж ілюзія, що генерали можуть усім керувати. Тим більше керувати Дагестаном. Адже він завжди був украй складною конструкцією із сімома основними націями, що проживають там, і близько сотні неосновних. Управляти регіоном — важка робота, що вимагає глибоких професійних знань, плюс не менш глибоке розуміння місцевих процесів.
Я вважаю, що з великою часткою ймовірності зі складу нинішньої Росії вийдуть кілька регіонів. Очевидно, що Чеченська республіка, найімовірніше, Якутія — абсолютно готова до цього країна з національною елітою, яка дуже самостійно мислить. Можливо, ще Бурятія, Башкирія. Складніше з Татарстаном.
ДЖАБРАЇЛ МІРЗОЄВ: У Дагестані багато хто хоче свободи, але мирним шляхом
— Насамперед посилиться репресивний тиск на народи Дагестану, а також на весь Кавказ. Але такі приклади надихають борців за свободу Кавказу, Дагестану. Я думаю, Кремль використовуватиме такі ситуації для того, щоб дедалі більше витісняти з посад кавказців, замінюючи їх на російських чиновників. І, швидше за все, намагатиметься повністю витіснити кавказців із влади у себе в регіонах.
Будь-яким спецслужбам завжди важко протидіяти людям, які готові пожертвувати своїм життям заради свободи, заради правди. Тому нічого дивного у цьому немає. Крім того, на даний час російські ФСБшники дуже зайняті тим, що протидіють українським диверсійним діям в Російській Федерації і на окупованих територіях України. У них, швидше за все, все менше залишається часу та сил на Кавказ. Але може бути таке, що такі групи, іноді й багато груп, готують самі ФСБ, щоб вислужитися перед своїм начальством.
Якщо справді це зробив ІДІЛ, у чому я дуже сумніваюся, ось цю ситуацію в Дагестані, то останнім часом вже третя масштабна акція: теракт у “Крокус Сіті Холлі”, бунт у Ростовському ізоляторі. Тепер — ця ситуація. Російська влада довго загравала з різними групами, нацьковували їх на своїх ворогів, а сама опинилася перед ними безсила. Я сумніваюся, що це ІДІЛ. А швидше за все борці за свободу. Тому що народ загнаний настільки в Дагестані, що їм практично дихати неможливо. І люди зірвалися.
Я думаю, якби це зробив ІДІЛ, вони одразу визнали б відповідальність за теракт. Для них це не є проблемою. Але я сумніваюся особисто, що це ІДІЛ.
У Дагестані дуже багато хто хоче свободи. Я думаю, як тільки Москва ослабне, Дагестан одразу проголосить свою незалежність. Я прихильник того, щоб відновити справедливість лише мирним шляхом. Але ми знаємо, що нині у Росії можлива лише збройна боротьба. Поки що.
Якщо хтось намагається легально боротися із цим, ми знаємо, що людей вбивають, саджають чи вони зникають. Через це дагестанський визвольний рух лише за мирне розв’язання цього питання — мирне від’єднання.
Читайте також: Терористична атака в Дагестані показала слабкі місця в системі безпеки РФ, — WSJ