Росія втратила від санкцій на нафту і нафтопродукти суму, що співмірна з річним військовим бюджетом на 2024 рік, — експерт

Ілюстративне фото: stock-maks.com

Хоч би як Росія шукала заміну європейському нафтовому ринку в Азії або в країнах Латинської Америки, Африки, все одно факти свідчать про те, що це зробити їй досить складно і з кожним місяцем все складніше і складніше. У зв’язку з тим, що Мінфін США посилив експортний контроль російської нафти. Про це сьогодні, 3 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

За його даними, на європейському ринку постачання російської нафти скоротилися за останні два роки десь на 80%, те ж саме стосується нафтопродуктів. Але Росія намагається замінити цей ринок іншими ринками, насамперед Китаю та Індії.

“Зараз це стосується і країн Африки, і Південної Америки. Тому сказати, що Росія повністю витіснена з глобального нафтового ринку і не відіграє на ньому суттєвої ролі, це була б неправда. Так, Росія втратила дуже багато через санкції, як би хто не говорив. Приблизно за останні два роки Росія втратила від санкцій на нафту і нафтопродукти суму, порівнянну з річним військовим бюджетом Росії, тобто понад 100 млрд євро. Це співмірно з військовим річним бюджетом Росії на 2024 рік, а він рекордний за всю історію Росії і сучасної Росії. Тому санкції дійсно працюють, втрати дуже суттєві від них. Тут ми маємо дякувати нашим партнерам, попри навіть те, що санкції певною мірою обходяться. Але ми бачимо, що зараз іде посилення”, — сказав Омельченко.

За словами експерта, у Кремля були певні ставки на Азію, на країни глобального Півдня в питанні переорієнтації постачання нафти, але наразі цей план спрацював частково.

“Індія стала одним із найбільших ринків збуту російської нафти і збільшила за два роки широкомасштабної агресії купівлю російської нафти десь у 15 разів. Але останнім часом ситуація ускладнилася для експорту російської нафти саме до Індії. Перша причина — це складність у розрахунках, тому що Індія розраховувалася з Росією рупіями. Зараз на рахунках Центробанку Росії накопичилося близько 53 млрд дол., якщо в рупії перевести. Вони не знають, що з ними робити, тому що це валюта неконвертована. І Росія вимагає від Індії проводити розрахунки в юанях. Незрозуміло, де Індія візьме юані, оскільки в них досить складні відносини (традиційно) між Індією та Китаєм”, — підсумував Володимир Омельченко.

Читайте також: Болгарія відігравала значну роль у нафтовому експорті РФ — наслідки відмови від російської сировини назвав Омельченко

Нагадаємо, Болгарія та Індія відмовляються від російської нафти. Санкційна політика США змушує їх шукати альтернативні варіанти постачання, повідомляє Reuters. Новий пакет обмежень Вашингтон запровадив напередодні другої річниці повномасштабного вторгнення РФ до України. Санкції спрямовані проти провідної російської танкерної групи, яку США звинуватили в причетності до порушення цінової стелі G7 на російську нафту, а також проти 14 танкерів цієї компанії із сирою нафтою.

Прямий ефір