Росія втратила місце в Раді Міжнародної морської організації ООН (IMO). 1 грудня 2023 року в Лондоні Асамблея ІМО обрала новий склад Ради на наступні два роки. Уперше там не представлена Російська Федерація. Міжнародна морська організація об’єднує 175 держав-учасниць і трьох асоційованих членів. Її завдання — регулювання безпеки міжнародного судноплавства та запобігання забрудненню довкілля, повідомляє FREEДОМ.
До нового складу керівної ради до 2025 року увійшли 40 країн-членів Міжнародної морської організації ООН. Серед них — США, Велика Британія, Греція, Італія, Японія, Норвегія, Китай, Південна Корея і Ліберія.
Росія була одним із кандидатів на членство в Раді в категорії “А”. У Міністерстві закордонних справ Великої Британії заявили, що, якщо РФ хоче зробити внесок у глобальне управління, вона повинна дотримуватися своїх міжнародних зобов’язань.
“За останні кілька тижнів Росія не була обрана до Міжнародного суду, Ради з прав людини, Виконавчої ради ЮНЕСКО та Виконавчої ради Організації із заборони хімічної зброї. Їй не вдалося обратися до Ради Міжнародної морської організації. Така картина невдач не випадкова — будь-яка держава, яка незаконно вторгається в чужі країни, чинить численні порушення прав людини, нападає на цивільні судна, запускає ракети по об’єктах всесвітньої спадщини та порушує Конвенцію про заборону хімічної зброї, явно не гідна ролі в цих організаціях”, — ідеться в заяві на сайті МЗС Великої Британії.
Раніше президент України Володимир Зеленський виступив перед членами 33-ї Асамблеї ІМО і наголосив, що Росії не місце в міжнародних організаціях і, тим більше в її керівних органах.
“Я вітаю це справедливе рішення. За останнє десятиліття жодна країна не зробила більше для підриву свободи судноплавства, ніж Росія. Я вдячний державам-членам ІМО за цей надважливий крок”, — прокоментував Зеленський у соцмережі Х.
8 листопада 2023 року російська ракета влучила в цивільне судно під прапором Ліберії, яке заходило до українського порту у Чорному морі. Внаслідок загинув лоцман. Три члени екіпажу — громадяни Філіппін — і співробітник порту дістали уламкові поранення. І це — один із безлічі фактів порушення Російською Федерацією міжнародного права і свободи судноплавства.
“Після того, що зараз коїться з завданням ракетних ударів по суднах, блокуванням судноплавства, Росія створила кризову ситуацію в Азії, Африці. Компанії, судна яких заблоковані зараз в Україні, які недоотримають прибуток через це, навряд чи будуть голосувати за Російську Федерацію”, — сказав капітан 1-го рангу запасу ВМС України Андрій Риженко.
Уперше від 1958 року Росія зазнала невдачі під час переобрання до категорії “А” Міжнародної морської організації ООН. До її складу включають тільки першу десятку найвпливовіших держав.
Читайте також: Захист “зернового коридору” в Чорному морі: досягнення та ризики українського експорту в умовах війни обговорили експерти
Нагадаємо, почуватися “по-домашньому” в тимчасово окупованому Криму Чорноморський російський флот уже не може. Понад 10 кораблів — десантні, ракетоносії, катери і навіть підводні човни — росіяни змушені ховати. Приховувати від українців — які не мають власного флоту, але зуміли не допустити переваги російських загарбників на морі.