Росія втрачає вплив усередині БРІКС — головні підсумки саміту блоку в ПАР (ВІДЕО)

Саміт БРІКС у ПАР. Фото: ap.org

Шість країн, Аргентина, Єгипет, Ефіопія, Іран, Саудівська Аравія та Об’єднані Арабські Емірати, отримали запрошення стати новими членами БРІКС. Про це заявив голова КНР Сі Цзіньпін. Розширення БРІКС і було головною темою обговорення на полях саміту. Про що ще говорили учасники зустрічі і чому аналітики вважають, що Москва втрачає свій вплив у БРІКС — у матеріалі FREEДОМ.

БРІКС (BRICS) — об’єднання п’яти держав: ПАР, Китаю, Індії, Бразилії та Росії. Лідери КНР — Сі Цзіньпін, Бразилії — Луїс да Сілва, і прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді прибули на саміт до Південно-Африканської Республіки, що відбувався, 22-24 серпня, особисто. Російську делегацію очолив міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров.

Володимир Путін до Йоганнесбурга не приїхав через побоювання, що його можуть заарештувати за ордером Міжнародного кримінального суду (МКС).

У центрі обговорення на зустрічі було розширення співпраці БРІКС із країнами глобального Півдня. За словами представників ПАР, офіційні заявки на вступ до блоку подали понад 20 держав.

“Усі країни БРІКС мають значний вплив і несуть важливу відповідальність за мир і розвиток. Ці нові члени забезпечують нову відправну точку для співпраці в БРІКС і надають нового імпульсу механізму співробітництва в блоці”, — заявив Сі Цзіньпін.

За словами експертів, Китай і Росія прагнуть перетворити БРІКС на антизахідну платформу, якусь альтернативу “Великої сімки”. Але реалізувати амбіції заважають розбіжності.

“Між Китаєм та Індією зростає суперництво, і воно стає дедалі виразнішим. По-друге, Бразилія і Південна Африка не хочуть, щоб їх сприймали як частину блоку, налаштованого проти США або взагалі проти Заходу. Вони хочуть отримувати різні можливості, максимізувати свою свободу маневру в зовнішній політиці. Якщо ви подивитеся на заяви, що надходять із Бразилії, Південної Африки і навіть Індії, їхня позиція полягає в тому, що вони прагнуть зберегти автономію своєї зовнішньої політики”, — сказав головний аналітик Євразійської групи США Елі Вайн в інтерв’ю “Голосу Америки”.

Немає консенсусу в БРІКС і щодо питання спільної валюти та відмови від долара. За підсумками саміту країни-учасниці домовилися продовжити обговорення використання місцевих валют для торгівлі та інвестицій.

“Країни посилюватимуть торгівлю в національних валютах, про створення спільної валюти поки що не йдеться”, — заявив старший науковий співробітник Південно-Африканського інституту міжнародних відносин Густаво Де Карвальо.

Ще одна тема, яку обговорювали учасники саміту, війна Росії проти України. Лідери Бразилії та ПАР наголосили на необхідності мирного врегулювання. А ось Путін під час свого онлайн-виступу спробував виправдати повномасштабне вторгнення в Україну.

У відповідь лідери Південно-Африканської Республіки та Бразилії, Сіріл Рамафоса і Лулу да Сілва, заявили, що учасники БРІКС продовжуватимуть підтримувати зусилля з припинення війни і закликали Москву відновити участь у Чорноморській зерновій ініціативі, пише the Guardian.

“БРІКС має виступати як сила, що сприяє взаєморозумінню і співпраці. Наша готовність виражається у внеску КНР, ПАР і моєї країни в зусилля з врегулювання конфлікту в Україні”, — наголосив президент Бразилії.

За словами головного аналітика Євразійської групи США Елі Вайна, війна Російської Федерації проти України послабила позиції Москви в БРІКС. Кремль втрачає важелі впливу на країни глобального Півдня. Росія більше не може пропонувати ресурси іншим державам. Її економіка підірвана і сильно залежить від Китаю, каже Вайн. Та й репутація російського президента і його міжнародна ізоляція зростанню популярності не сприяють.

“Війна вже позначилася на саміті BRICS, Путін туди не приїде особисто. Я думаю, це дуже важливо. Ніщо не замінить особистого спілкування. Лавров є відомим російським чиновником, але коли представники держав спілкуються з російськими колегами, вони хочуть говорити з Путіним — головною особою, яка ухвалює рішення”, — сказав Вайн.

Аналітики впевнені, що внутрішні розбіжності, як політичні, так і економічні, в найближчому майбутньому не дозволять БРІКС стати повноцінним конкурентом Заходу.

Читайте також: У БРІКС є перспективи розвитку як економічного, але не політичного союзу, — Каракуц

Нагадаємо, XV саміт БРІКС проходив 22-24 серпня в південноафриканському місті Йоганнесбурзі.Серед головних тем переговорів були розширення БРІКС і зниження залежності від долара.

Читайте також: Країни БРІКС навряд чи зможуть замінити долар юанем – причини назвав політолог-міжнародник

Прямий ефір