За час повномасштабної війни Росія знищила або пошкодила понад 700 об’єктів культурної спадщини України. Офіс генерального прокурора веде ще понад 70 розслідувань. Водночас Київ готується судитися з Москвою в міжнародних інстанціях, інформує FREEДОМ.
Зруйновані музеї, розграбовані експозиції, спалені храми та розбиті пам’ятки архітектури. Росія продовжує знищувати культурну спадщину України.
За понад 2 роки повномасштабної війни окупаційна армія пошкодила або зруйнувала понад 800 пам’яток культурної спадщини. Про це виконувач обов’язків міністра культури України Ростислав Карандєєв заявив на конференції про Захист культурної спадщини в умовах війни. Захід присвятили 70-річчю Гаазької конвенції.
“Предметом сьогоднішнього форуму є дуже чіткі завдання щодо імплементації Гаазької конвенції та двох протоколів, підписаних нашою країною на додачу до неї, що є особливо актуальним та важливим сьогодні, в період війни. Оскільки ця конвенція та пов’язані з нею документи передбачають формування національного та міжнародного законодавства, яке б унеможливило руйнацію культурної спадщини, культурних пам’яток унаслідок воєнних конфліктів”, — із заяви виконувача обов’язків міністра культури України.
І українське національне, і міжнародне право щодо збереження культурної спадщини виявилося не готовим до умов нової війни, зауважила заступниця міністра закордонних справ України Ірина Боровець. За її словами, дипломати розпочали роботу над його адаптацією до сучасних реалій.
У секторі Мінкульту з моніторингу ситуації на тимчасово окупованих Росією територіях наголошують: один із кроків — спільна декларація українських експертів та урядовців із рекомендаціями для країн-партнерів та міжнародних організацій.
“Результатом цього заходу стане документ, декларація, яка підсвітить наш досвід. Ми пропишемо алгоритм змін, які ми вважаємо за необхідне в контексті ситуації, що склалася через війну, і їх буде озвучено в грудні на черговому засіданні комітету з другого протоколу до Гаазької конвенції”, — повідомила завідувачка сектору департаменту культурної спадщини МКІП України Ліна Дорошенко.
У вересні 2023 року 20 об’єктів культурної спадщини України включили до реєстру ЮНЕСКО з посиленим захистом. Ще п’ять — у грудні того ж року. Руйнування або пошкодження російською армією культурних цінностей, які потребують посиленого захисту, стане додатковим важелем для міжнародних судів, щоб притягнути винних до відповідальності.
“Злочин геноциду має бути доведений, і ті, хто організував вчинення злочину геноциду, мають бути покарані. На це спрямовані зусилля не тільки української правоохоронної системи, з цим ми працюємо спільно з нашими міжнародними партнерами. Для того, щоб більш ефективно розслідувати кримінальні провадження, пов’язані з воєнними злочинами щодо культурної спадщини, в Офісі генерального прокурора створено спеціалізований підрозділ, який здійснює процесуальне керівництво в таких кримінальних провадженнях”, — заявив генеральний прокурор України Андрій Костін.
Офіс генерального прокурора України розслідує понад 70 кримінальних проваджень щодо руйнування культурної спадщини України. Спільно зі слідчими Служби безпеки України прокуратура ідентифікувала та вручила підозру російському військовослужбовцю, який на початку травня 2022 року віддав наказ завдати удару по музею-садибі Григорія Сковороди в Харківській області.
Читайте також: Наслідки ударів РФ по енергетиці України: експерти обговорили можливості виходу з кризи