Росія вкотре порушила домовленості про енергетичне перемир’я — яку гру веде агресор: розбір Дмитра Снєгирьова

Ліквідація пожеж у Харкові після російського удару. Фото: dsns.gov.ua

Росія продовжує порушувати домовленість про так зване енергетичне перемир’я. Сьогодні зранку, 1 квітня, окупанти атакували енергооб’єкт в Херсоні, залишивши без електрики 45 тисяч жителів.

За інформацією керівника Херсонської міської військової адміністрації (МВА) Романа Мрочка, частина Центрального та Корабельного району м. Херсон наразі — без електропостачання. Фахівці працюють над виявленням та усуненням наслідків пошкоджень мережі.

Крім того, за словами Мрочка, під вогнем ворожої авіації, артилерії та безпілотників, крім Херсона, були Антонівка, Комишани, Благовіщенське. Зокрема, пошкоджено приватні та багатововерхові будинки, цивільне авто.

За даними керівника Херсонської МВА, за добу троє людей дістали поранень, двоє з них — тяжких. Також через часткове знеструмлення у Херсоні тимчасово не працював електротранспорт.

Нагадаємо, що це не перша атака російських окупантів по об’єктах енергетики у Херсоні. Росія і до цього порушувала домовленість про взаємне припинення ударів по об’єктах енергетики. Так, внаслідок обстрілу в ніч на 27 березня пошкоджено енергооб’єкти у Херсоні.

Під час пресконференції у Парижі після зустрічі лідерів щодо підтримки України та безпеки у Європі президент Володимир Зеленський заявив, що Київ підготує усі докази обстрілів Росії по наших об’єктах.

Президент наголосив, що міністр оборони Рустем Умєров отримав цей наказ. Він пояснив: цю інформацію підготують та передадуть США. Зеленський також зауважив, що після цього Україна очікує на реакцію США, адже американська сторона говорила, що реагуватиме на будь-які порушення.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга під час спільної пресконференції із литовським колегою Кястусісом Будрісом, коментуючи черговий терористичний акт російських окупантів, заявив, що після переговорів в Ер-Ріяді однією з домовленостей зі США було припинення ударів по енергетичній інфраструктурі.

Міністр наголосив, що Росія продовжує порушувати цю домовленість. Вже були пошкодження енергетичних об’єктів у Херсоні, Харкові та на Полтавщині.

“І сьогодні вранці черговий російський удар пошкодив енергооб’єкт в Херсоні, залишивши без світла 45 тис. жителів”, — додав очільник МЗС.

Нагадаю, після телефонної розмови президента США Дональда Трампа і російського диктатора Путіна у Кремлі повідомили про відмову РФ від ударів на 30 днів по об’єктах енергетичної інфраструктури. Після цього Трамп поговорив із Зеленським, який заявив, що Україна погодилась на припинення атак по енергетичній інфраструктурі за умови згоди РФ.

Варто зауважити, що, за інформацією Головного управління розвідки МОУ, ще 2023 року у документах Росії були чітко визначені об’єкти для атак безпілотниками, крилатими та балістичними ракетами. Серед  першочергових цілей: об’єкти енергетичної інфраструктури та  газотранспортна система України.

За словами представника ГУР МОУ Скібіцького, росіяни змінили підхід до атак, використовуючи тактику таргетингу — ретельного планування ударів для максимального ефекту. Ворог намагається максимально знищити критичну інфраструктуру.

“Атаки на теплоелектростанції ми вже бачили. Особливо потужні удари були в Харківському регіоні, де окупанти намагалися залишити людей без тепла. Також потерпає газотранспортна система та газові родовища, адже росіяни прагнуть позбавити Україну власного газу”, — заявив представник ГУР.

Наразі російська сторона навмисно затягує переговорний процес, а названа ними дата припинення атак по енергетичній інфраструктурі, 18 березня, — це лише ознака, що саме вони нібито диктують правила процесу перемовин.

Йдеться про те, що заяви представників Кремля — це лише імітація переговорного процесу, а не сам процес.

Варто зауважити, що дату припинення атак встановлювала саме російська сторона в односторонньому порядку. Ця дата не була узгоджена ані американською, ані українською стороною. Фактично, Росія залишає за собою право і створює передумови виходу в односторонньому порядку з цього перемир’я.

Невипадково після заяв офіційних представників Кремля міністерство оборони країни-окупанта почало заявляти, що українська сторона нібито завдала ударів по газосховищах, нафтопереробних заводах та інших об’єктах на території Росії.

Генштаб Збройних сил України відразу спростував заяву противника про нібито ураження Україною енергооб’єктів на території країни-окупанта. У Генштабі заявили, що міністерство оборони РФ продовжує продукувати фейки про псевдоураження Україною енергетичних об’єктів у Росії та на окупованих нею територіях.

У повідомленні також наголосили, що Сили оборони України неухильно дотримуються досягнутих з партнерами домовленостей щодо припинення ударів по енергетичних обʼєктах. Вогневе ураження відбувається винятково по військових цілях російської окупаційної армії.

РФ грає у довгу гру: спочатку в односторонньому порядку оголошує дату щодо зупинки ударів по енергетичних обʼєктах, потім звинувачує Україну в ураженні енергооб’єктів на території РФ, а вже згодом, у підсумку, будуть звинувачення у торпедуванні можливого 30-денного перемир’я.

Важливим моментом є і те, що Україна погодила зі США перелік енергетичних об’єктів, по яких російські окупанти мають припинити вогневе ураження. Натомість російська сторона надала абсолютно інший перелік об’єктів.

На моє переконання, розбіжності у списках виникли саме тому, що Росія залишає за собою можливість для маневру у моменті звинувачення української сторони, використовуючи у вигляді доказової бази винятково власний перелік. Однак питання полягає у тому, що попередні зустрічі були суто технічними, і саме в межах технічних зустрічей мали бути узгоджені позиції обох сторін війни. Утім наразі росіяни апелюють до свого списку і, виходячи з цього, будуть і надалі педалювати тему щодо порушення угод саме Україною.

Основна мета цієї тактики — змусити українську та американську сторони визнати недотримання ними своїх попередніх зобов’язань. І, використовуючи лише інформаційні наративи, підвищити власні вимоги щодо зняття санкцій у сфері енергетичної політики. Наприклад, щоб припинити власні удари по українській енергосистемі, вони вимагатимуть значних економічних, політичних і територіальних поступок з боку нашої держави. Саме для цього і ведеться росіянами вся ця інформаційна гра.

Цікаво, що на тлі постійних ударів по українських енергетичних об’єктах міноборони РФ вкотре звинуватило Сили оборони України у двох атаках на енергетичні об’єкти на території РФ 31 березня. За інформацією російської сторони, українські військові нібито атакували дроном комплексну трансформаторну підстанцію у Бєлгородській області, а також електропідстанцію у Новогір’ївці, на території тимчасово окупованих районів Запорізької області.

Всі ці “удари” по російських енергетичних об’єктах — це те, що мовою професіоналів називається перемиканням уваги на інший об’єкт. Мета — створити додаткові інформаційні приводи та відвернути увагу від основних цілей. Вся ця ситуація використовується росіянами винятково для формування певного інформаційного фону, який підтримує їхні вимоги й підвищує тиск на перемовинах.

Військово-політичний аналітик Дмитро Снєгирьов, спеціально для FREEДOM

Попередні огляди автора:

Прямий ефір