Росія відпрацювала в Криму свою систему репресій, — керівниця “Кримської правозахисної групи”

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Окупований Крим став однією з ключових військових баз для атак РФ на територію України. Також Росія відпрацьовує на півострові свою систему репресій. Про це сьогодні, 21 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла керівниця “Кримської правозахисної групи” Ольга Скрипник.

“Картина дуже чітка. Вона сформувалася ще напередодні повномасштабної війни, коли було зрозуміло, що Крим спочатку планувався Російською Федерацією саме як військова база й саме для подальшої атаки на всю територію України. Власне, сьогодні Крим — це одна з ключових баз, з якої наносяться атаки й крилатими ракетами, також це логістичний центр, особливо для Південного напрямку, де точаться запеклі бої — у Херсонській і Запорізькій областях. Але крім цього, це масштабна територія, на якій твориться безправ’я, порушення прав людини. Росія за ці роки відпрацювала всі свої традиційні методи репресій”, — сказала вона.

За словами Скрипник, одразу з 2014 року РФ почала будувати систему політично вмотивованих переслідувань, тобто прибирати всіх незгодних, яких у Криму було багато. Потім ті самі методи росіяни застосовували вже на новоокупованих територіях України.

Керівниця “Кримської правозахисної групи” розповіла, що проти українських та кримськотатарських активістів окупанти фабрикували кримінальні справи.

“Сьогодні понад 200 наших громадян із Криму перебувають за ґратами саме за такими сфабрикованими справами. І наша організація за весь цей період окупації задокументувала понад 1 400 людей, які постраждали, стали жертвами саме політично вмотивованого або релігійного переслідування. Тобто люди, яких переслідували кримінально або які отримували адміністративні арешти насамперед за свою українську позицію, за свою діяльність як журналіста тощо. Зараз 16 журналістів, які виконували саме журналістську роботу, теж перебувають за ґратами”, — повідомила Скрипник.

Вона також розповіла, що РФ у Криму цілеспрямовано знищувала свободу слова, зокрема, були зафіксовані напади на редакції незалежних медіа. 

“Це призвело до того, що ще напередодні повномасштабного вторгнення, 2021 року, по суті, вже незалежних медіа в Криму не існувало. У відповідь на це зародився рух громадянської журналістики. Тобто люди, які офіційно не є журналістами якихось медіа, по суті, ведуть журналістську роботу, ведуть стрім, як, наприклад, відбуваються обшуки, стежать за політично вмотивованими переслідуваннями, ходять на суди тощо”, — сказала керівниця “Кримської правозахисної групи”.

Скрипник зазначила, що в Криму переслідують навіть за українські пісні, український гімн, український слоган: “Слава Україні!” —  це все карається зазвичай арештом від 13 до 15 діб. За її інформацією, зараз задокументовано вже понад 550 справ, де кримчан переслідують саме за публікацію українського прапора або за будь-який пост у соціальних мережах про злочини російської армії.

Але також посилюється, особливо з 2022 року, рух опору на тимчасово окупованому півострові. Зокрема з’явилися нові напрями підпільного опору, які допомагають українській армії.

Скрипник розповіла, що й економічна ситуація в Криму залишає бажати кращого, оскільки там давно не було курортного сезону. Санаторії перейшли, по суті, в безмежне користування російської армії, тому що там тепер лікуються російські військові.

“У принципі, яку б сферу життя ми з вами не взяли, вона абсолютно погіршилася”, — сказала Скрипник.

Читайте також: Опір у Криму діє з перших днів російської окупації: про партизанів, репресії та незламність розповів Барієв

Нагадаємо, 10 років тому — 20 лютого 2014 року — Росія вторглася до Криму. Вона перекинула на півострів кадрових військовослужбовців у формі без розпізнавальних знаків, які за лічені дні заблокували органи влади, силові відомства і військові частини, і стали готувати ґрунт для анексії. А в березні було всупереч українському законодавству проведено псевдореферендум щодо статусу Криму. Саме окупація півострова стала першим етапом загарбницької війни, яку веде Кремль.

Прямий ефір