Руйнування Каховської гідроелектростанції (ГЕС) продовжують обговорювати на світовому рівні. Напередодні, 13 червня, цей злочин Російської Федерації обговорювали в стінах Європейського парламенту в Страсбурзі (Франція). За дебатами слідкував спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
Під час пленарних дебатів у Європарламенті, присвячених останнім подіям в Україні, лунали такі заяви: Росія відповідальна за руйнування Каховської ГЕС і повинна понести за це відповідальність, а Україна повинна стати частиною НАТО і Європейського Союзу, її інфраструктура буде відновлена.
“Руйнування Каховської гідроелектростанції 6 червня не сталося б, якби Росія не почала свою незаконну агресивну війну проти України. Подолання наслідків цього підлого акту та зменшення завданих збитків буде частиною наших зусиль із відновлення та реконструкції України”, — заявила міністерка Швеції у справах ЄС Джессіка Росвалл.
У відповідь на дії Росії Євросоюз лише посилить підтримку України.
“Первісна мета в 50 тисяч тренованих солдатів уже досягнута, ми на правильному шляху щодо реалізації нової мети — тренування 30 тисяч солдатів. Ми, як ЄС відповідальні за те, щоб гарантувати, що Україна стане успішним членом ЄС. Ця відповідальність спонукає нас до мобілізації, що триває, зараз, коли Росія продовжує вести війну і здійснювати воєнні злочини, і завтра — для відновлення України”, — запевнила Росвалл.
У Євросоюзі уважно відстежують ситуацію на всіх важливих інфраструктурних об’єктах, тимчасово захоплених Росією. Насамперед на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), на роботу якої може вплинути руйнування Каховської ГЕС та її водосховища.
“Наразі ситуація стабільна. Рівень води в охолоджувальному резервуарі залишається стабільним. Ми висловили свою підтримку народу України. Життя людей поставлено під загрозу внаслідок цієї безглуздої атаки, яка відображає нове безумство російських звірств”, — сказав віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.
Європейський Союз надав допомоги Україні на мільярди гривень і продовжує це робити.
“Європейський інвестиційний банк запустив ініціативу “ЄС для України” з фінансування відновлення та реконструкції. Єврокомісія і банк фіналізували угоду сьогодні, для того, щоб дозволити банку надати 100 млн євро нової позики для України, забезпечених гарантіями ЄС”, — повідомив віцепрезидент Єврокомісії.
Європейські депутати відчувають свою особисту відповідальність за ситуацію в Україні та готові виправляти свої політичні помилки, які зробили російську агресію можливою.
“Війна почалася не тільки тому, що Путін — злочинний агресор, а й через нашу величезну стратегічну, геополітичну помилку в минулому. Найбільшою помилкою було десятиліттями залишати Україну в сірій зоні без чіткої перспективи членства в НАТО чи ЄС. Це створило спокусу для Путіна уявити, що НАТО і ЄС — обидва слабкі й бояться його, а тому він може захопити територію України, і Захід продовжить із ним діалог”, — заявив депутат Європарламенту Андрюс Кубілюс.
Деякі з них уже відкрито говорять, що Україна має стати частиною Євросоюзу вже до кінця цього десятиліття.
“Україні слід отримати запрошення вступити до НАТО на Вільнюському саміті, і вона могла б вступити до Альянсу після війни. Україні необхідно почати перемовини щодо вступу до ЄС наприкінці цього року”, — висловився Кубілюс.
Загальний настрій парламенту висловив євродепутат Радослав Сікорський. За його словами, знищення Каховської ГЕС показує, що перемовини з нинішньою російською владою неможливі. Президент Росії Володимир Путін не тільки недоговороздатний, а й неадекватно сприймає ситуацію.
“Ви б дійсно хотіли довірити безпеку своєї країни в руки людини, за чиїм наказом відбувається це беззаконня? Ні, пані та панове, справжні перемовини проводять відважні солдати української армії, хай береже їх господь. Я сподіваюся, що вони домовляться про все аж до міжнародних кордонів України. Слава Україні!” — резюмував Сікорський.
Читайте також: “Мирних планів” і пропозицій заморозити “конфлікт” буде ще більше — експерти про перспективи перемовин України з РФ
Нагадаємо, як заявив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко, російський президент Володимир Путін під час виступу перед військкорами 13 червня зізнався у безпосередній участі у злочині на Каховській ГЕС. Наказ щодо операції такого рівня віддається з самого верху верховним головнокомандувачем, яким Путін і є.