Потенціал військово-промислового комплексу (ВПК) РФ з виробництва боєприпасів до початку повномасштабного вторгнення до України становив максимум 1 млн 700 тис. пострілів різних калібрів на рік. Але така кількість боєприпасів у країні-агресорі ніколи не вироблялася протягом року. Лише 2022 року РФ насилу збільшила свої потужності. Про це сьогодні, 13 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.
“Росія виробляла 300, 350, 400 тисяч. Не виходила навіть до показника в мільйон. Тільки 2022 року вона змушена була виводити свої потужності, більша частина з яких їй дісталися у спадок від Радянського Союзу, до таких показників. І це не просто клацнути пальцями, махнути чарівною паличкою — вжух, і в тебе вже 1 млн 700 тис. Ні, це лінії складання. Ти можеш організувати тризмінну роботу на підприємствах, можеш забезпечити підприємства необхідним надходженням елементарної продукції, такої як метали для відливання снарядів і гільз для порохових снарядів”, — сказав він.
Але, зазначив оглядач, постає питання щодо хімічної складової — наповнення. І тут виникає проблема з порохами. За його інформацією, Росія змушена була звертатися до Казахстану, Узбекистану для імпорту бавовняної целюлози, яка є невіддільною частиною під час створення вибухових речовин, таких як снарядний порох.
“І тут Росія цілком і повністю залежна, а Казахстан і Узбекистан не можуть забезпечити постачання бавовняної целюлози в таких обсягах, а лише частково. Тому мені складно повірити в зростання до 3,5 млн боєприпасів виробництва завдяки внутрішнім лініям”, — додав Коваленко.
За його даними, за останні два роки Росія змогла наростити внутрішнє виробництво майже до 2 млн.
Разом із цим, як вважає Коваленко, Росія не потягне протистояння з країнами-членами НАТО.
“Коли навіть Путін на різних заходах хвалиться, що вони щось наростили, зросло якесь виробництво — це блеф. ВПК РФ на сьогодні — невелика якась виробнича база, яка саме виробляє продукцію. Це велика ремонтна база, яка відновлює, доводить до розуму, іноді модернізує те, що дісталося у спадок від Радянського Союзу. Здебільшого зараз весь російський ВПК на 90% займається відновленням, а не створенням. І це дві великі різниці. Коли фронт отримує на місяць 150 танків, які не можна назвати новими. З них нових може бути рота танків — 11 одиниць. Все інше — відновлене із запасів часів СРСР. Тому Росію слід сприймати саме як велику ремонтну базу, але не як виробничий комплекс”, — розповів військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”.
Читайте також: Чи є у Путіна у 2024 році можливості для нарощування інтенсивності війни проти України — оцінка Мусієнка
Нагадаємо, за даними Стокгольмського міжнародного інституту з вивчення проблем миру (SIPRI, Швеція), експорт озброєнь Росії скоротився на 53% за 2019-2023 рр. порівняно з попереднім 5-річним періодом. Як наслідок країна-агресор уперше за час спостереження опустилася на третє місце за цим показником. З другого місця Росію потіснила Франція, на першому залишаються США. За словами фінансиста, інвестиційного банкіра Сергія Фурси, на цю статистику вплинув комплекс факторів.