Росія вдарила по “Охматдиту”: особливості атаки, наслідки та варіанти захисту обговорили експерти

Наслідки обстрілу лікарні "Охматдит". Фото: t.me/dsns_telegram

Сьогодні, 8 липня, російська армія випустила по Україні понад 40 ракет різних типів. Під ударами перебували Київ, Дніпро, Кривий Ріг, Покровськ, Слов’янськ, Краматорськ. За попередніми даними, російський терористичний акт забрав життя 38 українців, серед них четверо дітей, близько 190 осіб дістали поранення, у Києві — 28 загиблих і 117 постраждалих.

Видання Forbes підрахувало, що на сьогоднішню масовану ракетну атаку Росія витратила до 250 млн доларів.

Удар по дітях

Найбільш цинічного і руйнівного удару російські окупанти завдали по Національній дитячій спеціалізованій лікарні “Охматдит” у Києві. Унаслідок атаки клініку майже на 80% виведено з ладу. Зруйновано всі комунікації, у медцентрі немає світла і води.

Назва “Охматдит” — це скорочення від “охорона материнства і дитинства”, що визначає спрямованість найбільшої дитячої клініки України, розрахованої на 620 місць. За довоєнних часів тут щорічно проходили лікування 18 тисяч дітей, лікарі виконували близько 7 тисяч операцій різного спрямування. Крім того, в “Охматдиті” виношують новонароджених із патологіями, а також недоношених дітей із масою тіла від 500 грамів. Лікарня продовжувала працювати й після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Вранці 8 липня Росія цілеспрямовано вдарила по “Охматдиту” крилатою ракетою повітряного базування Х-101. При цьому в Міністерстві оборони Росії цинічно заявили, що били сьогодні по “військових об’єктах”, а руйнування в “Охматдиті” — це наслідок падіння української ракети ППО. Однак на відео удару, що з’явилися в соцмережі, чітко видно, що ракета цілеспрямовано летить на “Охматдит”, і під час наближення картинки очевидна наявність у неї “крил” — характерна риса крилатої ракети, якої немає у ракет протиповітряних систем. Служба безпеки України на підставі уламків також підтвердила, що удар було завдано ракетою Х-101.

Фрагмент російської ракети, яка влучила в “Охматдит”. Фото: ssu.gov.ua

“Росія не може не знати, куди летять її ракети, й повинна сповна відповісти за всі свої злочини: проти людей, проти дітей, проти людяності в цілому. Дуже важливо, щоб світ зараз не мовчав про це і кожен бачив, що таке Росія, що вона робить”, — відреагував президент України Володимир Зеленський.

Унаслідок удару напівзруйновано токсикологічне відділення “Охматдиту”, де в момент атаки перебували діти, які проходили процедуру гемодіалізу. Вибито всі вікна в будівлі хірургічного відділення.

Наразі відомо про понад 20 постраждалих від удару по лікарні, але це не остаточні дані. Також підтверджено загибель двох дорослих. Одна із загиблих — 30-річна Світлана Лук’янчук, яка працювала в “Охматдиті” нефрологом.

Завідувач відділення трансплантації кісткового мозку клініки Олександр Лисиця повідомив, що в момент атаки в його відділенні перебувало 20 важких хворих, а загалом — понад 50 маленьких пацієнтів.

Крім того, на території комплексу розташований Центр дитячої кардіохірургії, будівля якого також постраждала. В момент терористичного акту в трьох операційних проходили операції на відкритому серці.

Понад 100 тяжкохворих дітей евакуювали в інші лікарні Києва.

“Насамперед надали допомогу тим, хто постраждав. Потім забрали тих, хто був у реанімаційних відділеннях, хто був на апаратах життєзабезпечення. Також пішли по дітках, яким будуть потрібні щоденні лабораторні аналізи — онкологія, онкогематологія. Їх розвозимо по профільних лікарнях”, — розповів міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Розбір завалів триває досі, задіяні всі екстрені служби. Також із ранку на місце трагедії прибули сотні жителів Києва, вони допомагали розбирати завали, привозили воду, продукти та інше необхідне.

Лілія перебувала в лікарні в момент удару, у неї вчора народився племінник, і сьогодні малюкові мали робити операцію на серці. Коли російська ракета вдарила по “Охматдиту”, дитина перебувала в кардіологічному корпусі, а лікарі якраз вирішували, коли починати операцію.

“У той час, коли ми чекали, пролунав вибух. Нас усіх накрило вибуховою хвилею. Потім ми всі разом, хто був на території лікарні, почали розбирати завали, допомагали надавати медичну допомогу. Коли приїхала Нацгвардія, поліція, рятувальники, ми переключилися на подачу чи то медикаментів, чи то води та всього, що було потрібно”, — поділилася Лілія.

Лікарня “Охматдит” надає спеціалізовану медичну допомогу і є найбільшою дитячою лікарнею України. Сюди привозили маленьких пацієнтів зі складними захворюваннями. Один із них — Міша, хлопчик фактично живе в “Охматдиті” вже близько 10 місяців. Про нього піклується, зокрема, співробітниця патронатної служби “Надія” Майя Куп’янець.

“Коли ми почули вибухи, то ті, хто міг ходити, побігли в підвал, але я ж не побіжу, я не залишу лежачу дитину. Ми разом із ліжком поїхали. Коли ми виходили з палати, якраз пролунав вибух і вилетіло скло. Якби ми були ближче на 2 метри, то уламки посікли б мене. Світло вибило одразу. Хтось побіг сходами, а ми стояли біля ліфтових шахт. Потім було велике задимлення, нам сказали спускатися. Я намагалася спустити Михайла на руках, але дуже важко, тому я його загорнула в простирадло і понесла на плечах”, — розповіла Майя.

Влада Києва оголосила 9 липня днем жалоби. Офіс генерального прокурора України розпочав досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством.

У зв’язку з російським ударом по цивільній інфраструктурі, зокрема дитячій лікарні, Україна ініціює скликання надзвичайного засідання Ради безпеки Організації Об’єднаних Націй.

Оцінка експертів

Масовану російську ракетну атаку по Україні, а також наслідки удару по НДСЛ “Охматдит” в ефірі телеканалу FREEДOM обговорили:

  • Михайло Шаманов, речник Київської міської військової адміністрації;
  • Владислав Селезньов, військовий експерт;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний експерт.

МИХАЙЛО ШАМАНОВ: Це була нетипова комбінована атака

— В “Охматдиті” зруйновано цілий корпус. Там тривають аварійно-пошукові роботи, під завалами можуть перебувати люди. На місце трагедії заїхала інженерна техніка, для розбору величезних залізобетонних конструкцій, щоб дістатися до підвалу, де теж можуть бути люди. Оскільки по Києву було оголошено повітряну тривогу, то медики, пацієнти, батьки могли спуститися в підвал.

Є поетапний план усіх необхідних заходів, усі структурні підрозділи отримали завдання й одразу почали їх виконувати.

На території “Охматдиту” працюють і фахівці, і волонтери. Додатково було направлено понад півтисячі поліцейських, щоб допомогти рятувальникам розбирати завали.

На офіційних сторінках у соцмережах “Охматдиту”, Міністерства охорони здоров’я, Київської міської військової адміністрації публікується, що необхідно на місці трагедії. Це може бути вода, харчові продукти, можливо, термобілизна. Цілком імовірно, знадобиться донорська кров.

РФ завдала ударів по кількох районах Києва. Є загиблі в Солом’янському, Шевченківському, Дніпровському районах. У Дніпровському районі було дві атаки, тут унаслідок падіння уламків на медичний заклад загинуло семеро людей.

На всіх місцях, де є постраждалі, працювали не тільки медики, а й психологи, зокрема дитячі психологи.

Крім того, [енергокомпанія] ДТЕК повідомила, що в Голосіївському та Шевченківському районах Києва було зруйновано електропідстанції та інші енергетичні об’єкти.

Що стосується заяви рашистів [що руйнування “Охматдиту” було завдано внаслідок падіння української ракети ППО]. У них взагалі відсутні причиново-наслідкові зв’язки. Ми ж прекрасно пам’ятаємо, що це вже не перший удар по цивільних об’єктах. Ми можемо згадати удар по драмтеатру в Маріуполі, попри те, що там був напис “Діти”. Ми можемо згадати й лікарню в Маріуполі, і не один удар по цивільній інфраструктурі Харкова, Дніпра, просто по житлових кварталах коригованими авіабомбами (КАБ). Тому для своєї аудиторії пропагандистські рашистські ЗМІ будуть вигадувати будь-які причини. Але весь цивілізований світ має розуміти, що це тероризм чистої води, це воєнний злочин.

Це країна-терорист. І на лаві підсудних під час Гаазького трибуналу мають сидіти не тільки керівники держави, а й люди, які вводили координати в ракети, люди, які вели й обслуговували літаки, — вони прекрасно розуміли, на що саме вони спрямовують ці ракети.

Ми зараз маємо документувати абсолютно все, що зробила Росія. Одразу на місця трагедії виїжджають експерти-криміналісти, які збирають уламки ракет. За цими уламками Київський інститут судово-медичних експертиз може сказати, який це був тип ракет, можливо, навіть можна встановити дату їхнього виробництва. Усі докази відеофіксуються, фотографуються, зокрема для майбутнього судових міжнародних позовів. А також це фактаж для наших західних партнерів, щоб показати, що з країною-терористом, я маю на увазі Росію, немає сенсу взагалі вести переговори. Необхідно показати, що Україна потребує сучасних засобів протиповітряної оборони, щоб захистити цивільні об’єкти, зокрема й дитячі лікарні.

Сьогодні був комбінований удар по Києву. Зранку була нетипова комбінована атака. Спочатку вночі стратегічні бомбардувальники Ту-95МС запустили крилаті ракети. Зранку вже піднявся МіГ-31, який запустив аеробалістичні ракети “Кинджал”. Такі комбіновані атаки дуже небезпечні, тому, щойно українці чують сигнал повітряної тривоги, потрібно йти в укриття.

Будь-який сигнал повітряної тривоги — це небезпека. А життя і здоров’я українців — це найголовніша наша цінність, усе інше ми відбудуємо.

ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Мішенню росіян була саме дитяча лікарня

— Ми сьогодні спостерігали удари не тільки по Києву, був ракетний обстріл Кривого Рогу, Дніпра, Слов’янська, Краматорська. Це свідчить про те, що, по-перше, у росіян є ресурси й вони готові їх використовувати.

Причому сьогоднішня атака показала, що вони використовують ракети за досить нетиповими траєкторіями. Так, вночі ракети прямували в напрямку Житомирської області, але потім ракети розвернулися і заходили на територію Києва із західного боку — там, де, на думку окупантів, ми не маємо достатньо сил і засобів протиповітряної оборони.

Росіяни використовували як надзвукові ракети типу “Циркон” і “Кинджал”, так і ракети, що рухаються по балістичній траєкторії, ракети морського базування класу “Калібр”. Тривалий час таких масованих атак із використанням саме цього типу ракет не було.

Власне кажучи, компонента “Калібрів” дозволила досить суттєво перевантажити нашу систему протиповітряної оборони. Саме тому з 38 ракет нам вдалося знищити 30. Хоча серед восьми незнищенних більша частина — це балістика, яка рухається за такими траєкторіями та настільки швидко, що протистояти їм здатні тільки ракетні комплекси типу SAMP/T або Patriot (“Петріот”). І тих, і інших у нас не так багато. Нещодавно ми отримали чергову батарею Patriot. Хоча явно, що для того, щоб надійно закрити небо України, нам необхідно таких систем щонайменше ще 6.

У Києві росіяни цілеспрямовано били по дитячій лікарні “Охматдит”. Били ракетою Х-101. Це підтверджує і відео польоту ракети за певною траєкторією в напрямку дитячої лікарні. У цієї ракети є свої розпізнавальні особливості — і обтічник, і “крила”, і хвостова частина розташована дуже специфічним чином. Крім того, на території “Охматдиту” було знайдено уламки саме Х-101.

Фактично ракета рухалася в напрямку “Охматдиту” з півночі, заходила приблизно через акваторію Київського моря, в районі Вишгорода, можливо, рухалася. А далі вона рухалася на низьких висотах над Києвом.

Перед самим влучанням у ціль ракета зробила так звану гірку — тобто невеличкий зліт, щоб під максимально великим кутом полетіти саме туди, куди її свідомо спрямовували російські оператори. І їхньою мішенню була саме дитяча лікарня.

Також під час атаки було пошкоджено чималу кількість інших цивільних об’єктів у Києві. Ці ракети летіли в житлові будинки, руйнуючи під’їзди, в пологові будинки.

Ракети Х-101 запускаються з літака. І сьогодні вранці, близько 07:00, багато українських моніторингових каналів повідомили про зліт групи російських стратегічних бомбардувальників Ту-95МС з території військової авіабази “Оленья”, що неподалік Мурманська. Безпосередній пуск Х-101 здійснювали ближче до 11:00.

Крім пусків ракет з бортів Ту-95МС, противник запустив щонайменше 14 ракет типу “Калібр” із північно-східної частини акваторії Чорного моря. Також було випущено дві ракети Х-22, але, найімовірніше, вони були спрямовані або в напрямку Дніпра, або в напрямку Кривого Рогу. Плюс запускалися ракети інших типів для того, щоб максимально навантажити нашу систему протиповітряної оборони.

Нинішня ракетна атака противника була спланована, скоординована і реалізовувалася в межах єдиного задуму — удар по дитячій клініці “Охматдит”, удар по пологовому будинку на лівому березі Дніпра, удари по житлових будинках на території низки районів нашої столиці.

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Роспропаганда запустила кілька версій ІПСО щодо удару по “Охматдиту”

— Російська Федерація намагається запустити своє ІПСО, говорячи про те, що елементи ураження, які були зафіксовані на місці падіння ракети на території лікарні “Охматдит”, це не російська Х-101, а слід від української зенітної ракети. Але в цьому катастрофічний прорахунок російської сторони.

Річ у тім, що ще в січні 2024 року в російських ЗМІ з’явилося повідомлення про модернізацію ракети Х-101, що її бойову частину було збільшено з 400 кг до 800 кг. Мова про те, що вони використовують дві бойові частини по 400 кг.

Одна з бойових частин має елементи ураження кубічної форми — саме ті, які й знайшли кияни. Друга бойова частина — це елементи ураження, які просто не залишать шансу вижити тим, хто перебуває в зоні ураження.

Я вже проаналізував російські ЗМІ. Причому, вони запустили кілька версій свого ІПСО одночасно.

За однією з версій, вони визнають, що удар було завдано Росією, але нібито по “військовому об’єкту”, йдеться про завод ім. Артема, який, за словами росіян, розташований за кілька сотень метрів.

Але міністерство оборони РФ заявляє, що X-101 — високоточна зброя, з точністю ураження цілі до 10 метрів (російські медіа взагалі кажуть, що від 1 до 3 метрів). Тож про які кількасот метрів розповідають російські ЗМІ, намагаючись відбілити цей жахливий злочин власних повітряно-космічних сил?

І давайте акцентувати увагу на тому, що в Києві це не тільки “Охматдит”, а й пологовий будинок, де загинуло 7 осіб. Це і житловий будинок, у якому повністю обвалився під’їзд. Це теж розбиває версію росіян про удар по військовій інфраструктурі в Києві.

За другою версією російських пропагандистів, удару завдавали нібито зенітною ракетою. Причому операторами були, звісно, американці, і нібито цей удар готувався під сьогоднішній візит прем’єр-міністра Віктора Орбана у Китай. Черговий прокол. Тому що такий характер злочину — масовані удари по цивільних об’єктах не тільки Києва, а й Дніпра, Кривого Рогу, Покровська — готували не один день, щонайменше, кілька тижнів.

Це саме російська ракетна атака, і вони приурочили її до міжнародних візитів українського президента Володимира Зеленського. Сьогодні він у Варшаві, де відбулося підписання безпекового договору з Польщею. І, головне — участь президента України в саміті НАТО, який відбудеться 9-11 липня у Вашингтоні. А на саміті буде підписано історичний для України документ щодо розширення військово-технічної допомоги, що насамперед зміцнить українську ППО. Плюс днями прозвучали заяви і генсекретаря НАТО Столтенберга, і президента США Байдена про те, що результати саміту НАТО будуть приємним сюрпризом для України.

Тобто своїми ракетними ударами диктатор Путін пішов на відвертий шантаж країн Заходу та українського військово-політичного керівництва, даючи зрозуміти, що в разі подальшої військово-технічної допомоги він залишає за собою право завдавати ударів по мирних об’єктах.

І йдеться не лише про розширений характер військово-технічної допомоги.

Підбиваю підсумок. Цей злочин готувався не один день, мав на меті саме нанесення ударів по цивільній інфраструктурі. Мета — залякати Захід, не дати можливості інтеграції України в північноатлантичні структури, а також посіяти хаос, паніку серед мирного населення і викликати невдоволення діями Сил оборони України і головне — військово-політичним керівництвом нашої країни.

Після таких масованих атак українській стороні потрібно ще активніше чинити політичний тиск на Сполучені Штати в моменті надання Україні дозволу бити по території Російської Федерації західною зброєю з дальністю ураження понад 300 км. Мова про ракети ATACMS (“Атакмс”). Таким чином ми зможемо знизити рівень терору з боку російських повітряно-космічних сил шляхом превентивних ударів по військових аеродромах на території РФ. Насамперед це аеродроми “Міллерово” в Ростовській області та “Балтимор” у Воронезькій області.

Такий дозвіл був би адекватною відповіддю цивілізованого світу на такі жорстокі злочини російської вояччини. Адже Женевською конвенцією чітко передбачена заборона на удари по медичних закладах.

А найкращим рішенням був би дозвіл західними союзниками бити їх засобами ураження з дальністю понад 300 км. Це вирішило б питання не тільки зниження рівня активності повітряно-космічних сил РФ, а й дало б змогу вражати пускові установки С-300, у яких дальність ураження близько 300 км. Нагадаю, коли країни Заходу дали добро на удари по території Росії з використанням систем HIMARS (“Хаймарс”), наступного дня було знищено дві пускові установки С-300. Та росіяни їх просто відтягнули на безпечнішу відстань і продовжують тероризувати українські мирні населені пункти.

А також можливість завдавати ударів по РФ далекобійними ракетами дасть змогу знищувати польові склади з боєприпасами, уражати командно-штабні пункти, пункти дислокації особового складу. І таким чином ми не дамо можливості для оперативного розгортання ударних угруповань російських окупантів безпосередньо на території Російської Федерації.

Прямий ефір