Росія вчить вбивати: про форми мілітаризації дітей та перспективи мобілізації Кремлем 14-річних розповів Лисянський

Павло Лисянський. Фото: uatv.ua

У Росії та на окупованих нею територіях України продовжує набирати обертів мілітаризація дітей, починаючи з шестирічного віку. Від мілітаризації, що мала місце до 2022 року, вона відрізняється насамперед цілями — дітей адаптують до війни. Про це розповів директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки, засновник “Східної правозахисної групи” Павло Лисянський в ефірі телеканалу FREEДОМ.

“Наголос — це управління безпілотними літальними системами. Це відпрацювання не просто гри “постріляти по мішенях”, а стратегічних та тактичних прийомів під час ведення бою. Їм [дітям] демонструють карти… Це повноцінний курс молодого бійця, це перша стадія перед тим, як піти до армії чи вступити до бойових дій. Яка мета Російської Федерації? Не витрачати час після оголошення військової агресії для своїх солдатів, населення, бо вони вже будуть готові вбивати та захоплювати нові території інших держав. І в цьому випадку з цією метою цим дітям дають ще й ідеологічні настанови. І здебільшого це, звісно, орієнтація на Захід, на країни Європейського Союзу, що головний ворог там”, — розповів правозахисник.

Росія готується знизити до п’яти років нижню вікову планку мілітаризації дітей, поки процес починається з шестирічок, каже Лисянський.

“Що можна прищепити дитині у шість років? Як мінімум, залучити її до гри зі зброєю… Для того, щоб у майбутньому дитина пов’язувала своє життя безпосередньо з військовою формою, зброєю, захопленням. Дитину повністю перепрограмують у цьому віці, скажімо так, щоб вона не ставала фахівцем, не ставала, приміром, поетом, художником, а хотіла взяти до рук зброю та вбивати тих, кого скаже Кремль”, — пояснює гість ефіру.

Він розповів, що мілітаризація дітей відбувається не тільки в освітніх закладах, а й у різних формах. Наприклад, інструктори автономних некомерційних організацій, які підписали договори з Міноборони РФ, можуть ходити дворами населених пунктів, демонструючи дітям зброю, проводячи серед них відповідну пропаганду, щоб потім передати “на другий рівень військової мілітаризації”.

“Немає єдиної системи мілітаризації освіти як на окупованих територіях, так і в Російській Федерації”, — зазначає Павло Лисянський.

За його словами, якщо, наприклад, на окупованих територіях Луганської області значну частину мілітаризації дітей віддано на відкуп так званих козацьких організацій, і там мілітаризація відбувається під нібито православними гаслами, то, наприклад, у російських регіонах, таких як Чечня чи Дагестан, мілітаризація доповнюється іншою релігійною складовою. На думку правозахисника, у майбутньому це може стати підґрунтям для військових конфліктів усередині РФ.

Він додав, що мілітаризація відбувається і без релігійної основи, в межах, наприклад, відродженого ДТСААФ (Добровільне товариство сприяння армії, авіації та флоту Росії). Одна з головних складових процесу — кремлівські ідеологи сприймають народ як ресурс і намагаються навіяти йому саме таке уявлення про себе.

“Ці діти у військовій формі для диктаторського режиму Кремля — це не люди, це людський ресурс. Цей людський ресурс диктаторському режиму необхідний для свого збереження, для збереження своїх кланів, своїх сімей, своїх дітей… А ці діти з бідних сімей — це для них людський ресурс. Тому про права дитини, права людини для диктаторського режиму Кремля немає поняття, якщо це не стосується членів їхніх сімей або членів сімей найближчих кланів”, — коментує засновник “Східної правозахисної групи”.

Як розповів Лисянський, у перші дні повномасштабної російської агресії проти України було зафіксовано поодинокі випадки залучення 16-17 літніх дітей, яким дописували в документах рік чи два, до участі в бойових діях. Правозахисник не сумнівається: за певних умов така практика стане для Кремля масовою.

“Я думаю, що якщо всі плани диктаторського режиму Кремля виходитимуть, то вони не дивитимуться на вік. Вони просто роздаватимуть у руки зброю всім і відправлятимуть на фронт. Зрозуміло, що шестирічних не відправлятимуть. Але, я думаю, що з 14 років, коли одержують паспорт — вони зараз активно паспортизують населення на окупованих територіях, зокрема з 14 років — вони таким чином дописуватимуть кілька років до паспортів і відправлятимуть. Причому вони це як роблять? Вони кажуть: наші діди записувалися у 14-16 років і йшли на фронт проти фашистів, і ви маєте. Таку спекуляцію вони практикують”, — додав Павло Лисянський.

Читайте також: РФ налаштовує українських підлітків в окупації проти України — залучає до “Юнармії” (ВІДЕО)

Нагадаємо, раніше в ефірі FREEДОМ співробітник факультету соціальних наук Карлового університету в Празі (Чехія) Дмитро Дубровський розповів, що російських громадян турбує мілітаризація освітньої системи, що посилюється, зачіпає навіть дитячі садки. Проте замість протесту вони скоріше прагнуть уникнути зв’язку з воєнною темою.

Прямий ефір