Від перших днів повномасштабного вторгнення до України Росія вивезла з раніше окупованих територій особисті речі українців, тварин із зоопарків, держархіви та оригінали багатьох важливих документів, повідомляє FREEДОМ.
Понад половини документів з фондів Державного архіву Херсонської області були вкрадені російськими окупантами та вивезені з Херсона. За словами голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова, в регіоні перебували ключові документи Національного архівного фонду України, починаючи від кінця XVIII століття і до наших днів. Насамперед були вкрадені документи часів Російської імперії. Частина з них зараз перебуває в тимчасово окупованому Криму.
“За цим фактом уже відкрито кримінальну справу. Спочатку за фактом, а от нещодавно самі кримські колаборанти нагородили грамотами тих, хто вивозив архіви. Тому кримінальну справу відкрито і стосовно вже до конкретних людей”, — повідомив Хромов.
У перші дні повномасштабного вторгнення внаслідок бойових дій у Чернігові згоріла будівля, де зберігалися й документи архіву КДБ. Перед цим протягом трьох років Україна розсекретила близько пів мільйона документів, які там зберігалися. Дослідники та родичі репресованих отримали доступ до 12 тисяч справ. Але рік тому всі документи було знищено.
“У нас, на жаль, є досвід, коли горіли наші архіви. Наприклад, у Другу світову, щоб зіставити, багато архівів втратили до половини документів, які в них зберігалися. Це мільйони й мільйони справ. Зараз же ми говоримо про втрату десятків тисяч. Найбільше — в архіві департаменту СБУ в Чернігівській області. Там згоріло, зокрема, і понад 12 тисяч документів часів КДБ”, — поінформував голова Державної архівної служби України.
Деякі вкрадені документи Росія використовує як елемент своєї пропаганди, доводячи внутрішній аудиторії, що окуповані землі України належать Росії.
“Треба сказати, що Ленін придумав Україну й України не було? Вони можуть знайти якийсь там документ, чим і займається представник їхнього федерального агентства. Він іде на телеканал і каже, що в нас є документ, що якісь там працівники Донбасу зверталися до Леніна, що вони хочуть бути не в складі Української соціалістичної республіки, а в складі Російської. І дивіться — це, мовляв, історична основа нашої політики тощо”, — пояснює Хромов.
У держархіві кажуть, що частину історичних документів не встигли евакуювати — на прикладі Херсона, і не всі архівні документи мають цифрові копії. Загалом втрати держархіву України під час бойових дій і тимчасової окупації частини української території оцінюються на рівні 2% від усього масиву документів національного архівного фонду. Повернути історичні документи, вважають у держархіві, буде можливо тільки після перемоги України.
Читайте також: Ліквідація шпигунської мережі та крах російської розвідки: про провали спецслужб РФ — у розборі експертів