Росія в ізоляції: Путін втратив ще один важливий для нього міжнародний майданчик (ВІДЕО)

Володимир Путін. Скріншот: uatv.ua

П’ятнадцятий саміт БРІКС (BRICS — абревіатура, складена з перших букв назв країн — Brazil, Russia, India, China, South Africa) у ПАР відбудеться без участі президента РФ Володимира Путіна. ПАР — учасниця Римського статуту і в разі прибуття Путіна на її територію зобов’язана затримати його за ордером Міжнародного кримінального суду, а потім відправити в Гаагу. Після консультацій з МКС, уряд Південно-Африканської Республіки погодився заарештувати главу Кремля, якщо той в’їде в країну. Так російський президент втратив ще один, вкрай важливий для нього, міжнародний майданчик, повідомляє FREEДОМ.

“Путін чітко розуміє, що якщо він поїде в Південну Африку, його буде заарештовано. Тому шлях до Африки для Путіна — це останній шлях, який він може пройти як людина поки що вільна. Після Південної Африки він має всі шанси потрапити до в’язниці, тому він не їде, а замість нього їде Лавров”, — сказав експерт-міжнародник Тарас Семенюк.

Цього року, прогнозують експерти, саміт БРІКС стане історичним. У планах — розширення об’єднання. Понад 40 країн, включно з Саудівською Аравією, Іраном, Об’єднаними Арабськими Еміратами, Аргентиною, Індонезією, Єгиптом та Ефіопією, висловили зацікавленість у приєднанні до БРІКС. Не зможе Путін й особисто обговорити з партнерами розвиток економічних зв’язків — від енергетичного співробітництва до цифрової економіки.

“БРІКС створювався на Петербурзькому форумі (ПМЕФ, — ред.). Ідею запустила Росія для того, щоб підірвати гегемонію США, для того, щоб з однополярного, як вони говорили, світу зробити багатополярний. Росія втратила свою можливість впливати на якісь процеси. Вона з країни, яка була центром світової сили або одним із центрів світової сили, вона впала до рівня регіональної держави”, — зазначив експерт-міжнародник, український дипломат Руслан Осипенко.

Росія стрімко втрачає свій вплив на світовій арені, тоді як Китай, користуючись слабкістю сусіда, зміцнює позиції. І розширення БРІКС — частина цієї стратегії, кажуть експерти.

“Це буде такий антипод, це буде така коаліція проти G7, тому що країни G7 — це провідні економіки світу, які складають, контролюють фактично ключовий ВВП економіки всього світу. Тому Китай кидає виклик G7. Китай, як ми бачимо, зараз робить все для того, щоб сформувати цю антизахідну коаліцію на основі БРІКС”, — сказав Семенюк.

У Кремля все менше важелів впливу на держави Африки. Присутність на континенті найманців ПВК “Вагнер” — один із небагатьох інструментів тиску, що залишилися у Москви.

“Китай там зараз домінує. Росія навіть не може, скажімо так, домінувати на просторі колишнього Радянського Союзу, вона втратила Центральну Азію і втратила Кавказ уже. Там на Кавказі Туреччина, а в Азії Китай домінує. Тому вона на такі процеси, як в Африці, і з дальнім плечем десь там, вона впливати не може”, — вважає Осипенко.

Аналітик CNN Нейтен Ходж вважає, що те, що Путін не буде присутній на саміті БРІКС, красномовно свідчить про ізоляцію Росії та звуження горизонтів президента РФ.

Читайте також: БРІКС не зможе суттєво змінити світоустрій: про проблеми та розбіжності всередині об’єднання розповіла експерт

Нагадаємо, раніше кандидат історичних наук, голова громадської організації “Центр прикладних досліджень” Андрій Каракуц заявив, що Путін хоче залишатися рукоподаваним в умовах міжнародної ізоляції. Попри те, що він не відвідає саміт БРІКС, йому важливо було компенсувати цей провал іншою подією. Петербурзький саміт Росія – Африка став приводом для російського президента з’явитися “на людях” і побути легітимним правителем для майже 20 лідерів африканських країн.  

Прямий ефір