Росія триматиметься за Сербію до останнього — причини назвав кандидат політичних наук

Зображення сербського (ліворуч) і російського гербів у Белграді (Сербія), весна 2023 року. Фото: ap.org

Сербія — своєрідний анклав інтересів Росії, і через цю країну Кремль хоче впливати на внутрішньоєвропейські процеси. А в ЄС дійшли висновку, що вибори в Сербії пройшли з порушеннями. Про це сьогодні, 27 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.

“Сербія є такою своєрідною гаванню для Росії для обходження тих чи інших санкцій. На території Сербії можна спокійно розвивати російський бізнес, там для них є спеціальні пільги, немає проблем із відвідуванням цієї країни, на відміну від багатьох інших держав Європи, які не підтримують політику Росії. І тому ми бачимо, як офіційний Белград не вводить санкції. У нього досить-таки м’яка риторика щодо Росії. І це все, звичайно ж, влаштовує Москву. І я думаю, що фактично це теж своєрідний анклав її інтересів”, — сказав він.

Також, за словами експерта, є інтереси в газовому секторі. Через Сербію проходить газопровід із Туреччини, який спрямовує енергоресурси, наприклад, до Угорщини, де також перебуває дружній для Росії режим — уряд Віктора Орбана.

“У такій зв’язці Росія хоче мати можливість впливати на внутрішньоєвропейські процеси, і тому вона триматиметься за Сербію до останнього. І як це робить і в тих країнах, де вона може це зробити”, — каже Желіховський.

Сербія поки що не член Євросоюзу, але кандидат на вступ. За словами експерта, минулого тижня організація “Сербія проти насильства” написала листа до європейських інституцій, у якому закликала не визнавати результати грудневих виборів і почати міжнародне розслідування порушень. Спостерігачі за виборами, які представляють Європейський Союз і Раду Європи, дійшли висновку, що вибори були несправедливими, голосуванням маніпулювали, і це питання має розслідувати поліція.

“Тобто, якщо спочатку на Заході намагалися більш акуратно обходити цю тему і не сильно концентрувати увагу на те, що відбувається, то тепер уже після акцій насильства, які були зроблені правоохоронними структурами Сербії, там уже починають поступово критикувати процес, що відбувається, зокрема, і дії поліції, і саме голосування, і можливі фальсифікації. Фактично тут офіційний Белград постає перед своєрідним вибором — або йому дослухатися до цивілізованої спільноти і продовжувати далі рухатися в бік Європи, а для цього, можливо, потрібно буде провести повторне голосування на території Сербії. Або робити повний розворот у бік Російської Федерації”, — розповів Желіховський.

На його думку, у Белграді мають розуміти, які можуть бути наслідки цього всього.

“І фактично це буде згода з усім тим, що вимагатиме Кремль надалі. Найближчими днями ми побачимо, який вибір зробив Александр Вучич та інші члени уряду Сербії, і яким шляхом піде ця країна в доступному для огляду майбутньому”, — підсумував кандидат політичних наук.

Читайте також: Росія намагається повернути повний контроль над Сербією через акції протесту в країні, — Чаленко

Нагадаємо, раніше Желіховський розповів, що у Сербії тривають протести незгодних із результатами парламентських і місцевих виборів, які не хочуть їх визнавати. Влада країни звинувачує протестувальників у тому, що нібито вони організували акції під керівництвом зовнішніх сил, і порівнює ситуацію з українським Майданом. Стурбований ситуацією в Сербії і Кремль.

Прямий ефір