Росія та Іран намагаються створити альтернативну правову рамку, яка дасть їм змогу уникнути відповідальності та негативних наслідків їхніх дій. Таку думку сьогодні, 7 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.
Днями РФ та Іран підписали декларацію про засоби протидії та компенсування негативних наслідків санкцій, накладених на обидві країни. На думку Божка, вони хочуть консолідувати країни глобального Півдня проти ООН, яка закріплювала біполярність світу.
“Вони, по-перше, розраховують на те, що буде певна консолідація країн глобального Півдня навколо цієї тези. Тому що вони ж прекрасно розуміють, що, скажімо так, санкції впливають і на країни, які не відносять себе до західного табору, і які хотіли б, можливо, щоб санкції на них не розповсюджувалися жодним чином. Тому, безумовно, вони будуть використовувати це як точку збору зусиль. По-друге, це ще одна спроба використати ООН як поле діалогу, як поле якоїсь дипломатичної гри. Тому що ООН з її правилами насправді цікава тим, що це, мабуть, була єдина міжнародна організація, яка закріплювала біполярність світу… І, значить, ООН повинна залишатися в точці зору тієї рамки, в якій вони будуть продовжувати грати, уникаючи всіх інших”, — вважає глава Центру політичних досліджень “Доктрина”.
Він зазначив, що Іран і Росія перебувають, по суті, у статусі головних світових критиків санкційної політики як такої.
“У них є спроба сформулювати якусь альтернативну правову рамку, яка дасть їм змогу уникнути відповідальності й уникнути негативних наслідків, які, по суті, є результатом їхніх дій. Але знову ж таки, поки що ми бачили дуже мало дій, безпосередньо ініційованих Росією та Іраном, які збирали б навколо себе велику стабільну коаліцію інших країн. Так, у них є певні позитивні зв’язки з Китаєм. Однак якби Китай цього хотів, то ініціював би це питання від свого імені. І тоді ця рамка все ж була б успішнішою, ніж ініційована Росією та Іраном”, — сказав Божко.
Також він зазначив, що в Ірану є досвід обходу санкцій, але це не допоможе Росії — життя її громадян однаково погіршуватиметься, а споживча економіка буде дедалі більш некомфортною для споживачів.
Читайте також: РФ домовилася з Іраном протидіяти західним санкціям — якими можуть бути наслідки співпраці агресорів (ВІДЕО)
Нагадаємо, Іран зіткнувся з жорсткими санкціями через свою ядерну програму, тоді як західні санкції щодо РФ було введено через анексію Криму, а потім посилено після повномасштабного вторгнення в Україну.