Росія своєю війною завдала катастрофічної екологічної шкоди Україні, — Зеленський наприкінці 716-ї доби війни

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Звання Герой України отримали генерал Валерій Залужний та генерал-лейтенант Кирило Буданов, наради з командування Збройних сил України (ЗСУ), прем’єр-міністром Денисом Шмигалем, зустріч із двопартійною делегацією конгресменів із США та членами Міжнародної робочої групи щодо екологічних наслідків війни. Про це сьогодні, 9 лютого, у вечірньому зверненні до громадян розповів президент України Володимир Зеленський, інформує FREEДОМ.

Сьогодні президент відзначив державними нагородами, зокрема “Хрестами бойових заслуг” і орденами “Золота Зірка”, українських воїнів: солдатів, сержантів, офіцерів та генералів. Тих, хто вже зараз в історії України. Серед них — підполковник ЗСУ В’ячеслав Агеєв. Саме його підрозділ у травні 2023 року вперше знищив російську балістичну ціль — ракету, якою в Москві завжди хвалилися, ніби ніхто не зможе її збити. Званням Герой України відзначений генерал Валерій Залужний та генерал-лейтенант Кирило Буданов.

“Вдячний кожному. І загалом від початку повномасштабної війни вже понад 70 тис. воїнів із різних елементів Сил оборони та безпеки України відзначені державними нагородами. Це хоробрість, яка дає силу Україні”, — сказав Зеленський. .

Глава держави провів наради з командуванням Сил оборони й безпеки України та міністром оборони Рустемом Умєровим.

“За результатами нарад: перше — провів заміну керівника Генерального штабу Збройних сил України. Я дякую генерал-лейтенанту Сергію Шапталі за службу протягом цих двох років війни. Новим начальником Генштабу за пропозицією головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського призначив генерал-майора Анатолія Баргилевича. Досвідчена людина — розуміє завдання цієї війни та українські цілі”, — розповів він.

Сирський разом із міністром оборони провів розмови з партнерами — Німеччина, Франція, Сполучені Штати Америки. Переговори стосувалися постачання, заповнення дефіцитів, снарядів, зброї.

Президент провів нараду з главою уряду Денисом Шмигалем.

“Під час поїздки в Кропивницький та регіональної наради там я дав завдання прем’єр-міністру оперативно опрацювати наявні в області критичні питання. Щодо стабільності постачання води, щодо роботи урановидобувних шахт і соціального захисту працівників. Також – безпекові питання, зокрема можливість обласної та місцевої влади купувати за власні кошти засоби РЕБ для прикриття інфраструктури. Цілком практичні питання. Щодо кожного є доручення, будемо стежити за виконанням”, — зазначив він.

Президент і прем’єр-міністр скоординували роботу з партнерами щодо конфіскації російських активів.

“Продовжуємо спілкуватися на всіх рівнях – і офіційному, і експертному та громадському, щоб пришвидшити всі необхідні рішення. На кожен прояв російського божевілля й терору, хоч би якими вони були, найкраща відповідь – це втрати для держави-терориста. Болісні, відчутні їхні втрати. Що більше буде втрат у винуватця війни, то ближчим зможемо зробити повернення миру. Справедливого миру та надійної безпеки”, — підкреслив Зеленський.

Глава держави зустрівся із двопартійною делегацією конгресменів зі Сполучених Штатів Америки на чолі з головою комітету Палати представників з питань розвідки. Поінформував про те, якою є ситуація на полі бою зараз, про критичні загрози й необхідність продовження підтримки оборони. Обговорили передусім три питання: необхідність підтримки цього року і нового американського пакета, який зараз усе ще на обговоренні. Також протиповітряну оборону (ППО), важливість далекобійності зброї, зокрема балістичних ракет ATACMS на 300 км, щодо яких поки немає рішення.

“Ми цінуємо американське лідерство та його внесок у захист української незалежності й демократії від перших днів повномасштабної війни. Америка допомогла Україні вистояти у вирішальний момент. І зараз, у цьому році, час війни не став простішим. Виклики надзвичайні, і у Європі все більше лунає голосів щодо того, як у Кремлі готуються розширити агресію. Продовження американської підтримки потрібне. І я дякую всім нашим американським партнерам, які це усвідомлюють. Не можна допускати розповзання війни та російського зла. [Президент РФ Володимир] Путін тверезіє тільки тоді, коли бачить перед собою силу. Сила потрібна. Дякую всім, хто нашу силу збільшує”, — сказав Зеленський.

Також президент провів зустріч із членами Міжнародної робочої групи щодо екологічних наслідків війни. Це один із пунктів української формули миру — пункт щодо протидії екоциду.

“Росія своєю цією війною спричинила катастрофічну екологічну шкоду Україні та нашому Чорноморському регіону. Це стосується усього — від підриву Каховської гідроелектростанції до масштабного забруднення нашої землі мінами. Ми повинні вирішувати вже зараз і цю проблематику — разом з усіма у світі, хто готовий допомагати. Жодного аспекту цієї війни не маємо залишити нашим дітям, жодних заморожених чи відкладених проблем — усе треба розв’язувати. І я дякую всім, хто має достатню енергію та рішучість саме для того, щоб були рішення”, — резюмував глава держави.

Читайте також: Президент Зеленський змінив головнокомандувача ЗСУ: чи вдасться Олександру Сирському переломити ситуацію на фронті, обговорюємо з військовим експертом Денисом Поповичем

Прямий ефір