Росія стимулювала прискорення розширення НАТО на схід — подробиці від Ференса

Прапор НАТО. Фото: share.america.gov

Заяви про те, що Україна буде в НАТО, лягають у контекст політики Альянсу, але важливіші чіткіші сигнали з конкретикою. Таку думку сьогодні, 12 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив кандидат політичних наук, засновник ГО “СД Платформа” Богдан Ференс

“Ми неодноразово чули і від Столтенберга, і від лідерів західних країн, які є членами НАТО, що дійсно шлях України — це членство в НАТО. Ми, зі свого боку, мотивуємо наших партнерів більш конкретизувати цей шлях, щоб ми розуміли часовий слот, конкретні зобов’язання. Навколо цього точаться дискусії від саміту до саміту НАТО”, — сказав він.

На думку Ференса, Україні як країні, що відбиває агресію Росії, від західних партнерів потрібні чіткіші сигнали з конкретикою щодо вступу до НАТО.

“Це знову ж таки в контексті питань, які всередині НАТО також виникають. Тому що ми бачимо навіть за прикладом Швеції, країни, яка в принципі була готова до вступу в НАТО і в критеріях економічного розвитку, і в критеріях оборонно-промислового комплексу, навіть із такою країною дуже непросто йдуть процеси. Туреччина ще не ратифікувала угоду, яку потрібно ратифікувати. І в часі це питання розтягується. Тому потрібно, щоб усередині країн-членів НАТО також була збалансованість позицій і в контексті України, і більш конкретних кроків назустріч до розширення НАТО”, — сказав кандидат політичних наук.

Ференс також зазначив, що розв’язана Кремлем війна проти України стала тригером для країн, які тривалий час воліли перебувати в нейтральному статусі.

“Росія своїми діями стимулювала прискорення розширення НАТО на схід”, — сказав він.

Кандидат політичних наук не виключає, що в разі приходу до влади у США Дональда Трампа відновиться дискусія щодо можливості виходу Сполучених Штатів зі складу Альянсу.

“Я думаю, що може частково повторитися дійсно історія, коли Трамп став уперше президентом. Тоді в адміністрації Трампа хотіли, щоб змінилися умови для європейських партнерів НАТО. Насамперед це стосувалося бюджету — хто і як наповнює бюджет НАТО. Тому що є зобов’язання, що країни-члени НАТО 2% свого ВВП мають перераховувати в загальний бюджет НАТО. Європейські партнери, ну, так скажемо, не повністю реалізовували ці зобов’язання. І, в принципі, всі ніби розуміли, що США — ключова країна, яка забезпечує НАТО стійкість і оборонні спроможності, й фінансові. Тому, я думаю, ці дискусії будуть поновлюватися”, — сказав Ференс.

Водночас він наголосив, що наразі багато європейських країн набагато більше почали виділяти зі своїх бюджетів на оборонні напрямки.

“Але, так скажімо, відносини трансатлантичного характеру дійсно можуть бути порушені… особливо в контексті США — Німеччина, США — Франція. Ось ці ризики потрібно враховувати однозначно”, — сказав Ференс.

Читайте також: Голос України, як і раніше, звучить досить голосно в США, — Попов

Раніше колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив, що Україна якнайшвидше має стати членом НАТО та Європейського Союзу.

Прямий ефір