“Росія стає агресивнішою”: серед причин катастрофи літака в Литві не відкидають теракт (ВІДЕО)

At the site of an airplane crash in Vilnius. Photo: ap.org

До падіння літака компанії DHL у Вільнюсі, можливо, причетна Росія. Таку версію також не відкидають у Службі безпеки Литви. Але поки точні причини авіакатастрофи не називають. Попереду — розслідування. У Німеччині припускають, що лайнер розбився через чергову гібридну атаку, влаштовану Кремлем. На початку листопада видання The Wall Street Journal повідомляло, що Росія планувала теракти на цивільних літаках. У липні кілька пристроїв вибухнули у двох логістичних центрах DHL — у Німеччині та Великій Британії, повідомляє FREEДОМ.

Літак компанії DHL зазнав аварії 25 листопада і впав у районі аеропорту Вільнюса поруч із двоповерховим житловим будинком.

“Було близько 05:20 ранку. Я їхала на роботу і почула дуже гучний шум. Спочатку подумала, що це якась ракета — звук був дуже гучним. Я зменшила швидкість. І прямо над моєю головою, над моєю машиною… пролетів літак. Був великий шок, звичайно“, — розповідає Котріна Чупайлайте, мешканка Вільнюса.

“Нас розбудив вибух. У вікно ми побачили хвилю вибухів і хмару вогню. Як феєрверк”, — описав Станісловас Якімавічюс, житель Вільнюса.

В аеропорту Вільнюса повідомили, що розбився вантажний Boeing-737 компанії DHL. Він виконував рейс із Німеччини до Литви. На борту вантажного літака перебувало четверо людей: одна людина загинула, трьох було госпіталізовано.

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок припустила, що катастрофа літака німецької логістичної компанії могла статися не внаслідок нещасного випадку. Коментуючи ситуацію з катастрофою лайнера DHL, Бербок припустила, що це міг бути ще один гібридний інцидент.

“Ми разом із нашими партнерами маємо серйозно запитати себе: чи було це нещасним випадком, чи ще одним гібридним інцидентом. Це показує, в які нестабільні часи ми зараз живемо. Нещодавно ми стали свідками кількох гібридних атак у Європі: на окремих осіб, на інфраструктуру — чи то підводну, чи то наземну. Це показує, наскільки важливо зараз не просто розслідувати, а й захищати нашу критичну інфраструктуру”, — сказала німецька міністерка.

У Службі безпеки Литви причини авіакатастрофи поки що не називають, але не виключають версію теракту. Попереду — допити тих, хто вижив, і розкриття “чорних скриньок”. Керівник контррозвідки повідомив, що відомство обмінюється інформацією про інцидент з іноземними партнерами.

“Нас попереджали, що в майбутньому такі речі можуть відбуватися. Ми бачимо, що Росія стає більш агресивною. Наші закордонні партнери також повідомляють про загрози, пов’язані з диверсіями та тероризмом. Цю версію не можна відкидати”, — наголосив глава департаменту держбезпеки Литви Дарюс Яунішкіс.

На початку цього року було зафіксовано випадки завантаження самозаймистих посилок у літаки тієї ж компанії DHL. Вони прямували до Німеччини та Великої Британії з Литви. Пізніше західні спецслужби пов’язали ці події з російськими операціями. За їхніми даними, це була частина таємної кампанії Москви з підпалів транспортних і пасажирських літаків, що прямували до США і Канади.

“Затримано кількох осіб (не тільки в Литві, а й в інших країнах) за вчинення цих злочинних діянь. Розслідування ведеться активно, у тісній співпраці з правоохоронними органами інших країн. Арешти вже здійснено, проте розголошувати їхню точну кількість я не буду, щоб не нашкодити слідству”, — сказала генпрокурорка Литви Ніда Грунскене.

У серпні цього року DHL повідомила, що відомо щонайменше про два інциденти з посилками. У підозрілих упаковках містилися електронні пристрої та місткості з рідинами. Витрати на відправлення цих посилок часто значно перевищували вартість товарів, що були в них.

Читайте також: Росія без прямої війни, але із застосуванням диверсій намагається домогтися відмови країн Заходу від допомоги Україні, — Маломуж

Прямий ефір