Росія скоротила виробництво палива — результати атак безпілотників у цифрах (ВІДЕО)

Московський нафтопереробний завод. Фото: commons.wikimedia.org

Через численні атаки на російські нафтопереробні заводи (НПЗ) і нафтосховища Росія скоротила виробництво палива, повідомляє Reuters з посиланням на джерела в галузі. За інформацією агентства, внаслідок ударів лише у першому кварталі 2024 року близько 10 російських НПЗ зупинили роботу, повідомляє FREEДОМ.

Від нафтобази “Флагман” у Пролетарську Ростовської області після 16 днів пожежі залишилося небагато. Цю нафтобазу в ЗМІ найчастіше називають по-старому — “Кавказ”. Перейменували її у квітні 2023-го. Дрони атакували підприємство 18 серпня 2024 року. Цього ж місяця безпілотники вдарили ще по одному стратегічному об’єкту російського військово-промислового комплексу в Ростовській області — нафтосховищу “База № 7” або “Атлас” у Кам’янському районі.

“За даними NASA FIRMS від 31 серпня, площа пошкоджень від кожної пожежі перевищила 7 кв. км, а OSINT-розслідувач MT Anderson опублікував схему пошкоджень “Кавказу” на 23 серпня. Вже тоді 15 резервуарів було знищено, три частково пошкоджено — це 90 тис. тонн палива. Стан ще 33 резервуарів невідомий. На “Атласі” знищено щонайменше три резервуари — тобто ще 15 тис. тонн”, — повідомляє видання “Полігон”.

Останні кілька місяців дрони регулярно атакують об’єкти на території Росії: бази військово-повітряних сил, нафтосховища, нафтопереробні заводи, склади боєприпасів, командні центри. У серпні внаслідок ударів по нафтобазах та НПЗ виробництво дизельного пального в Росії скоротилося на 7,5% порівняно з червнем, повідомляє агентство Reuters з посиланням на джерела у галузі. Московський НПЗ атакували 1 вересня. В результаті зупинено роботу установки “Євро+”.

“До складу установки “Євро+”, на яку припадає близько 50% загальної потужності заводу з первинної переробки, також входять установка риформінгу потужністю 1 млн тонн на рік та установка гідроочищення дизельного пального потужністю 2 млн тонн на рік. Минулого року обсяг переробки Московського НПЗ становив 11,6 млн тонн сирої нафти”, — пише Reuters.

“Московський НПЗ — перлина європейської частини Росії, тому що він переробляє десь на рівні 12 млн тонн нафти на рік. Якщо Росія вся переробляє на рівні 330 млн тонн, то це більше, ніж 3% від загальної виробничої потужності”, — зазначає авіаційний експерт Костянтин Криволап.

Московський НПЗ — один із найбільших платників податків у Росії. Підприємство виробляє бензин, газойль, мазут та авіаційне паливо. Саме тому завод є стратегічно важливим об’єктом російського ВПК.

“Це [зупинка роботи “Євро+”] істотно позначатиметься на забезпеченні Центрального федерального округу продуктами нафтопереробки, особливо — Москви. Тому що десь 35% на ринку Москви та Московської області цей завод займає, і це граничне значення, яке йому дозволяє без штрафів спілкуватися з Антимонопольним комітетом”, — прокоментував Костянтин Криволап.

Цікаво, що Москва сама перетворила свої нафтосховища на привабливу ціль для атак безпілотників. Річ у тому, що багато з них, особливо ті, які як “Атлас” або “Кавказ” були побудовані в період холодної війни, спочатку розташовувалися під землею. Але згодом знадобилося провести їх капітальний ремонт, і уряд РФ вирішив перенести нафтобази на поверхню.

У травні 2024 року безпілотники вже атакували нафтобазу “Кавказ” у Пролетарську. Тоді пожежу швидко загасили. Після цього знову залили резервуари під зав’язку. Тепер нафтосховища, можливо, знову почнуть закопувати. 4 вересня Ростехнагляд опублікував наказ, який знімає обмеження щодо використання підземних сховищ. А поки що Кремль засекретив дані щодо виробництва палива та заявив про продовження заборони на експорт бензину до наступного року.

Читайте також: Дрони долетіли до Підмосков’я: удари по російських НПЗ в аналізі експертів

Нагадаємо, за оцінкою авіаційного експерта Костянтина Криволапа, російські С-300, С-400 та “Панцирі” не здатні бачити українські дрони, що атакують НПЗ.

Читайте також: Негативні тенденції у російській економіці вже не зупинити, — Несходовський

Прямий ефір